شناسه خبر: 29846

پیش‌بینی صادرات ۱۷ میلیارد دلاری پتروشیمی‌ها

دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی گفت: بر اساس پیش‌بینی‌ها، امسال پتروشیمی‌ها ۱۵ میلیارد دلار به نیما تزریق می‌کنند و ۱۷ میلیارد دلار هم صادرات خواهند داشت.

به گزارش اقتصاد نگار به نقل از ایسنا، احمد مهدوی ابهری، امروز در نشستی خبری با اشاره وضعیت تولید و صادرات محصولات پتروشیمی اظهار کرد: میزان تولید محصولات پتروشیمی از نظر وزنی در هفت ماهه امسال نسبت به سال گذشته هفت درصد و میزان صادرات ۱۳ درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: میزان تولیدات محصولات پتروشیمی از نظر وزنی در هفت ماهه سال ١٤٠٠ معادل ٣٨ میلیون و ٦٠٨ هزار تن بود که این عدد در سال ١٤٠١ به ٤١ میلیون و ٥٥٠ هزار تن رسید که گویای افزایش هفت درصدی است.

مهدوی اظهار کرد: میزان صادرات نیز از نظر وزنی در هفت ماهه سال گذشته ١٥ میلیون و ٥٠٠ هزار تن بود که امسال به ١٧ میلیون و ٥٠٠ هزار تن رسید و بیانگر افزایش ١٣ درصدی است.

او با بیان اینکه میزان ارز آوری ٣٠ درصد افزایش یافته است، گفت: در هفت ماه سال گذشته، هفت میلیارد و ٩١ میلیون دلار به نیما ارز دادیم که این عدد امسال به هشت میلیارد و ٧٣٣ میلیون و ٣٠٠ هزار دلار رسید، یعنی ٢٣ درصد ارز بیشتری به نیما داده شد.

وی با بیان اینکه سال گذشته میزان صادرات محصولات غیرنفتی ٢٤.٢٥١ میلیارد دلار بود که از این مقدار ٩ میلیارد و ٦٠٥ میلیون دلار مربوط به پتروشیمی‌ها بوده است.

دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی افزود: تا ٢٢ آبان ماه ٩ میلیارد و ٦٠٤ میلیون میلیون دلار به نیما ارز تزریق شده و در حوزه عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا نیز در شش ماه سال جاری دو میلیون و ٥٦ هزار و ٦٨٢ تن کالا پلیمری به بورس کالا فروخته شد و این عدد در سال گذشته تنها یک میلیون و ٦٧٩ هزار و ٤٩٨ تن بوده، یعنی ٢٢.٥ درصد رشد داشته است.

به گفته وی، در حوزه غیر پلیمری‌ها نیز در سال جاری یک میلیون و ٢٠٤ هزار تن از محصولات پتروشیمی در بورس کالا فروخته شد که این عدد در سال گذشته یک میلیون و ٥٠ هزار تن بود.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با بیان این‌که سهم پتروشیمی‌ها از صادرات غیرنفتی در ۶ ماه نخست ۱۴۰۱ برابر با ۳۹.۶ درصد بوده است گفت: ۹.۶۰۵ میلیارد دلار از ۲۴.۲۵۱ میلیارد دلار صادراتی غیرنفتی متعلق به پتروشیمی‌های کشور است.

مهدوی با بیان این‌که هنوز زنجیره ارزش در کشور به اندازه کافی رشد نکرده است، گفت:چشم‌انداز ۱۴۰ میلیون تنی ظرفیت تولید این صنعت در سال ۱۴۰۴ با کمک دولت، مجلس و مسئولان تحقق‌پذیر است. در حال حاضر ۱۷ هزار تا ۲۰ هزار واحد صنعتی پایین‌دستی وابسته به محصولات پتروشیمی هستند و شش تا هفت میلیارد دلار انواع محصول پتروشیمی در داخل فروخته می‌شود که صنایع تکمیلی آن را به کالای نهایی برای استفاده داخل و صادرات تبدیل می‌کنند.

وی با بیان این‌که پتروشیمی صنعت پر مزیت کشور است اظهار کرد: برای توسعه اقتصادی پایدار باید توجه ویژه به آن داشت این صنعت بود که در دهه ۹۰ در تحریم اولیه و پس از آن با خروج ترامپ از برجام  و تشدید جنگ اقتصادی، توانست با تولید، صادرات و ارزآوری به کمک اقتصاد کشور بیاید. پتروشیمی‌های ایران مشکلی در صادرات محصولات پتروشیمی ندارند و حتی گاهی محصولات صادراتی را پیش‌فروش هم می‌کنند.

مهدوی با بیان اینکه دنیا امروز به سمت استفاده از فناوری‌های نو و تبدیل محصولات پتروشیمی به ارزش افزوده می‌رود، تصریح کرد: محصولات پتروشیمی امروز جایگاهی ویژه‌ در زندگی روزمره مردم دارد و هرروز نیز رو به افزایش است بنابراین نگاه اقتصادی لزوم کمک به این صنعت را حکم می‌کند.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با بیان این‌که دنیا امروز به سمت استفاده از تکنولوژی‌های جدید و فناوری‌های نوین در حال حرکت است، اظهار کرد: در این شرایط محصولات پتروشیمی با ارزش افزوده بیشتر تولید می‌کنند و این صنعت در اقتصاد دنیا جایگاه ویژه‌ای دارد.

به گفته وی، به دلیل جنگ روسیه و اوکراین نوسان قیمت ایجاد شده و ایران نیز به دلیل تحریم با مشکلاتی روبه‌رو است، در حالی که قیمت گاز در جهان رو به افزایش است، قیمت متانول صادراتی ایران در چین کاهشی بوده است.

مهدوی با بیان اینکه در اینجا حاکمیت باید به کمک این صنعت بیاید تا از این مرحله عبور کنند و بازارهای صادراتی خود را از دست ندهند، گفت: ایران در آینده قطب تولید متانول در دنیا خواهد بود و باید این را به فرصت تبدیل کند.

دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با تاکید بر اینکه ما اعتقادی به خام فروشی و نیمه خام فروشی نداریم و صنعت پتروشیمی در کل مخالف خام فروشی است، گفت:۳۰ هزار میلیارد تومان برای تحویل کود اوره از دولت طلبکاریم و سالانه ۲.۵ میلیون تن اوره تامین می‌کنیم.

وی با اشاره به موضوع قیمت خوراک گاز پتروشیمی گفت: تراز گازی کشور در زمستان منفی است و برای حل این مشکل ۲ راه وجود دارد که شامل سرمایه‌گذاری در میادین گازی و صرفه جویی است.در خصوص سرمایه گذاری برای توسعه میادین گازی صنعت پتروشیمی اولین صنعت بود و امروز کار در حال انجام است.

مهدوی با بیان اینکه اگر خانوار و یا صنایع مصرف گاز خود را از آذر تا اسفند ماه را کاهش دهند معادل آن هر متر مکعب گاز را ۳۰۰۰ تومان می‌خریم و پتروشیمی زیرساخت را با بانک‌ها آماده می‌کنیم و پول به حساب افراد واریز می‌شود، گفت: اگر با این روش تنها ۳ درصد صرفه جویی در بخش خانگی ایجاد شود روزانه حدود ۱۵ میلیون متر مکعب در روز گاز برای خوراک پتروشیمی تامین می‌شود و به این صورت گاز پتروشیمی‌ها در زمستان قطع نخواهد شد.

وی در خصوص بنزین پتروشیمی گفت: تاکنون در این راستا به نتیجه نرسیده‌ایم و پتروشیمی‌ها بنزین تولید نمی‌کنند.

مهدوی با اشاره به میزان کمبود خوراک گازی در سال گذشته اظهار کرد: اولویت وزارت نفت تامین خوراک گازی پتروشیمی‌ها نیست سال گذشته عدم نفع از قطعی گاز حدود ۶۵۰ میلیون صادراتی بود که صورت نگرفت و ارز آن به کشور نیامد اما امیدواریم امسال این عدد کمتر شود.

ارسال نظر