شناسه خبر: 29872

سدهای کشور فقط ۳۶ درصد آب دارند

آمار بهره برداری از سدهای مخزنی کشور تا ۲۴ آبان‌ماه نشانگر پرشدگی تنها ۳۶ درصد مخازن سدهای کشور است.

به گزارش اقنصاد نگار به نقل از ایسنا، براساس این آمار، میزان ورودی مخازن کل کشور از ابتدای سال آبی تاکنون معادل ۱.۹۳ میلیارد مترمکعب بوده که در قیاس با سال گذشته که عددی معادل ۱.۸۵ میلیارد مترمکعب بوده چهار درصد رشد داشته است. همچنین میزان کل خروجی سدهای کشور نیز نسبت به سال قبل با پنج درصد کاهش مواجه بوده است.

حجم آب موجود مخازن اکنون ۱۷.۸۲ میلیارد مترمکعب ثبت شده که این عدد نسبت به سال قبل که عددی معادل ۱۷.۷۲ میلیارد مترمکعب بوده یک درصد افزایش یافته است.

سدهای کشور فقط ۳۶ درصد آب دارند

وضعیت مخازن اکثر سدهای مهم شرب و کشاورزی نسبت به سال گذشته منفی است به طوری که در سد شهید رجایی استان مازندران و سد ایلام، سد اکباتان همدان و چاه نیمه‌ها با بیش از ۵۰ درصد کاهش مخازن سد مواجه هستیم.

تنها در سد دز خوزستان، درودزن، ملاصدرا، استان اصفهان با افزایش به ترتیب ۴۳ و ۲۸ درصدی مخازن سدها مواجه هستیم و در سد استقلال، شمیل و نیان  استان هرمزگان به ترتیب ۱۴۱ و ۱۹۳ درصد میزان مخازن سدها رشد داشته است.

سدهای کشور فقط ۳۶ درصد آب دارند

همچنین ارتفاع کل ریزش‌های جوی کشور معادل ۲۱.۴ میلیمتر است. این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت (۲۳.۷ میلیمتر) ۱۰ درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (۲۱.۹ میلیمتر) ۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

سدهای کشور فقط ۳۶ درصد آب دارند

ارسال نظر