شناسه خبر: 30003

صدور بیش از ۱۱ هزار مجوز فعالیت آموزشگاه آزاد فنی و حرفه‌ای

معاون وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی با تشریح عملکرد آموزشی سازمان فنی و حرفه‌ای در یکسال گذشته از صدور ۱۱ هزار و ۷۶۷ مجوز فعالیت آموزش فنی و حرفه‌ای آزاد و ۱۶۵۴ مجوز مرکز کارآموزی جوار کارگاهی و بین کارگاهی طی این مدت خبر داد.

به گزارش اقتصاد نگار به نقل از ایسنا ، غلامحسین حسینی‌نیا اظهار کرد: در راستای عملکرد آموزشی سازمان فنی و حرفه‌ای، رهگیری اشتغال مهارت آموختگان سازمان در دستور کار قرار گرفت، به نحوی که از مهرماه سال گذشته تا مهرماه امسال بیش از ۸۲ هزار نفر از مهارت آموختگان رهگیری شدند و بر اساس این رهگیری بیش از ۵۵ درصد کارجویان سازمان به بازار کار راه یافته‌اند.

وی با اشاره به صدور مجوز فعالیت آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه‌ای گفت: سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای با تسهیل در فرایند صدور مجوز طی این مدت، ۱۱ هزار و ۷۶۷ مجوز فعالیت آموزشگاه آزاد را صادر کرده که با توجه به وجود ۲۳ هزار و ۹۹۲ آموزشگاه دارای مجوز فعالیت جذب بازار کار شده اند.

حسینی‌نیا، همچنین به صدور مجوز مراکز کارآموزی جوار کارگاهی و بین کارگاهی اشاره کرد و گفت: به منظور تسریع و تسهیل در پاسخگویی به نیاز صنایع و شرکای سازمان، طی این مدت ۱۶۵۴ مجوز صادر شده که از رشد ۴۵۱ درصدی برخوردار بوده است.

وی در ادامه  از ایجاد ۳۱ مرکز پرورش کارآفرینان مولد و ایجاد اشتغال پایدار از طریق بسترسازی برای ایجاد کسب و کارهای پر رشد در اکوسیستم کارآفرینی خبر داد.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای با اشاره به اجرای طرح محیط کار واقعی اظهار کرد: این طرح به شیوه استاد شاگردی نوین با استفاده از ظرفیت‌های صنایع و صنوف اجرا می‌شود. طول دوره‌ها از یکماه (۱۰۰ ساعت) و حداکثر ۱۸ ماه بوده و مهارت آموزان در طول دوره از شمول قانون کار و تامین اجتماعی مستثنی می‌شوند.

به گفته حسینی‌نیا، دراین بازه زمانی ۵۰ هزار و ۴۶۶ نفر در ۱۷ هزار و ۳۸۶ واحد صنفی یا صنعتی تحت آموزش بودند و بر اساس این طرح  ۸۰ درصد مهارت آموختگان جذب بازار کار می شوند.

معاون وزیر کار در پایان ایجاد و توسعه مراکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی را از دیگر اقدامات آموزشی سازمان فنی و حرفه‌ای برشمرد و گفت: سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای طی این مدت ضمن افزایش مشارکت دانشگاه‌ها در مهارت آموزی با ایجاد ۲۷۲ مرکز TMC به اجرای طرح کهاد (آموزش هیبریدی) و طرح نخلستان ویژه فارغ التحصیلان دانشگاهی پرداخته است.

ارسال نظر