شناسه خبر: 30404

از دردسرسازی پتروشیمی‌ها تا تجارت آزاد با پاکستان

در هفته جاری اخباری از مشکلات تامین مواد اولیه پتروشیمی برای برخی صنایع و همچنین لغو ممنوعیت برخی کالاها از پاکستان منتشر شد که قابل توجه بود.

 

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا، در هفته جاری دو اتفاق مهم در حوزه صنعت اتفاق افتاد. اولی تداوم افزایش قیمت یونولیت بود که بهانه‌ای شد برای پرداختن به مشکلات سایر بخش‌های صنعتی که از مواد اولیه  پتروشیمی  استفاده می‌کنند.

در هفته‌های اخیر بازار یونولیت دچار مشکل شده؛ تا جایی که قیمت هر متر مربع این محصول از حدود ۷۰ هزار تومان در شهریور به بیش از ۵۰۰ هزار تومان رسیده است. این وضعیت سازندگان مسکن را تحت تاثیر قرار داده و گفته می‌شود روی قیمت خانه اثر خواهد داشت. در این رابطه، اواخر مهرماه رئیس هیئت مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر گفته بود که این وضعیت به دلیل زیاده‌خواهی پتروشیمی‌ها ایجاد شده که نام آن را مهندسی عرضه گذاشتند. در مهندسی عرضه پتروشیمی‌ها با دلایل مختلف مثل تعمیرات می‌گویند فعالیت واحدها متوقف شده است. بنابراین توزیع قطره‌چکانی و ولع خرید بیشتر می‌شود. در این شرایط نهادهای نظارتی هم نمی‌دانند چگونه با آن‌ها برخورد کنند. با ادامه این روند، بار دیگر برای بررسی موضوع به سراغ دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت رفتیم و او هم علت را به تعطیلی پتروشیمی پارس نسبت داد، اما درباره دلایل این تعطیلی اطلاعی نداشت.

موضوع مهم دیگر در حوزه صنعت و تجارت، از سرگیری اجرای موافقت‌نامه تعرفه ترجیحی بین ایران و پاکستان است که در سال ۱۳۸۲ منعقد شده بود، اما از سال ۱۳۹۷ واردات بیش از ۲۰۰۰ قلم کالا ممنوع شد و خیلی از کالاهای موجود در توافق نامه تعرفه ترجیحی ایران و پاکستان نیز در این لیست قرار گرفتند.

با این حال اخیرا واردات تمام کالاهای مرتبط با نظام  تعرفه ترجیحی  با پاکستان که در سال ۱۳۹۷ ممنوع شده بود، رفع ممنوعیت شد.

ارسال نظر