شناسه خبر: 30614

لزوم گسترش زیرساخت‌های حمل‌ونقل برای توسعه اقتصاد

با گسترش زیرساخت‌های حمل‌ونقل، تاثیرات آن بر اقتصاد کشور نیز نمایان می‌شود و نمایشگاه حمل‌ونقل امسال با شعار ترانزیت محور توسعه ایران و با هدف آگاهی از آخرین دستاوردهای شرکت‌ها به ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان برگزار می‌شود.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا،  حمل‌ونقل در اقتصاد کشور نقش موثری دارد و با گسترش زیرساخت‌های حمل‌ونقل تاثیرات آن بر اقتصاد کشور نیز نمایان می‌شود و همان‌طور که مهرداد بذرپاش -وزیر راه و شهرسازی- هم اشاره کرده، اگر کشوری از زیرساخت‌های حمل‌ونقلی مطلوب ریلی و جاده‌ای برخوردار نباشد، اقتصاد موفقی نخواهد داشت،

۲۶ آذرماه یادآور صدور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی (ره) در سال ۱۳۶۲ مبنی بر اعزام کامیون‌ها به بنادر جنوبی برای تخلیه کالاهای وارداتی از مبادی دریایی کشور است. در آذر ماه آن سال کالاهای اساسی در بنادر انباشته شده بود که در پی آن حضرت امام خمینی (ره) با صدور پیامی، از کامیون‌داران درخواست کرد تا به بنادر جنوبی رفته و در انتقال کالاها به سراسر کشور مشارکت داشته باشند. به دنبال این پیام، کامیون‌داران از سراسر کشور در بنادر حاضر شدند و کالاهای اساسی را به استان‌های کشور منتقل کردند.

در سال ۱۳۷۶ به پیشنهاد وزارت راه و ترابری وقت، ۲۶ آذر از سوی شورای فرهنگ عمومی کشور به‌عنوان روز ملی حمل‌ونقل انتخاب شد و هر ساله مردم با بزرگداشت این روز، جهاد و فداکاری کامیون‌داران و کارکنان بخش حمل‌ونقل کشور گرامی داشته می‌شود و از ۲۶ آذرماه تا اول دی ماه (روز راهداری) را هفته حمل‌ونقل می‌نامند.

همچنین برگزاری نمایشگاه حمل‌ونقل، ‌ لجستیک و صنایع وابسته مدتی به دلیل شیوع ویروس کرونا متوقف شده بود، اما ششمین دوره این نمایشگاه با شعار ترانزیت، محور توسعه ایران از تاریخ ۲۷ الی ۲۹ آذر ماه سال ۱۴۰۱ همزمان با هفته حمل‌ونقل در محل مصلای امام خمینی (ره) تهران برگزار می‌شود و بیش از ۳۰۰ شرکت تخصصی، سازمان‌ها و مجموعه‌های تابعه وزارت راه و شهرسازی در این نمایشگاه حضور خواهند داشت.

تمرکز این دوره از نمایشگاه علاوه بر محورهای ترانزیت کشور گروه‌های مختلف حمل‌ونقل زمینی، دریایی، هوایی، ریلی، جاده‌ای و زیرساخت‌های حمل‌ونقل در زمینه‌های تخصصی راهسازی، راهداری، تجهیزات و ایمنی راه‌ها، حمل‌ونقل هوشمند، تونل‌ها، پل‌ها، آسفالت، قیر، ماشین‌آلات راهسازی، سیستم‌های کنترل جاده‌ها، موسسات و مراکز آموزشی، دانشگاه‌ها، بیمه، بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری است.

در این راستا شهریار افندی‌زاده -معاون حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی- درباره اهداف برگزاری این نمایشگاه گفت: یکی از اهداف این است که از آخرین دستاوردهای شرکت‌ها به ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه حمل‌ونقل آگاه شویم و این شرکت‌ها بتوانند محصولات خود را وارد صنعت حمل‌ونقل کنند.  برقراری تعامل میان شرکت‌ها و متقاضیان از دیگر اهداف این نمایشگاه است، برپایی میز خدمت در این نمایشگاه می‌تواند فضایی را برای ارتباط مردم با سازمان‌ها و طرح مطالبات و نیازهای خود فراهم کند.  نمایشگاه حمل‌ونقل بستری را فراهم می‌کند تا بتوانیم با ایده‌های همه محققین و پژوهشگران آشنا شده و از آن‌ها استفاده کنیم.

همه دانشگاها، شرکت‌های تخصصی و دانش‌بنیان صنعت حمل‌ونقل، شرکت‌های تولیدی، خودروسازها، همه شرکاها و سازمان‌های تابعه وزارت راه و شهرسازی و همه کسانی که دغدغه حمل‌ونقل دارند و این صنعت را به عنوان یک صنعت زیرساخت برای امور اقتصادی کشور می‌دانند، می‌توانند با تمام توان و حضور فعالانه در این نمایشگاه شرکت کنند.

 

ارسال نظر