شناسه خبر: 30738

گاز در اروپا ارزانتر شد

قیمت گاز طبیعی در اروپا با پیش‌بینی ملایم ماندن دما در ابتدای سال میلادی آینده و فراوانی عرضه، روز پنج شنبه برای پنجمین روز متوالی کاهش پیدا کرد.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا، قیمت پایه گاز بازار اروپایی پس از این که روز چهارشنبه در پایین‌ترین رکورد از اواسط ژوئن بسته شد، در معاملات روز جاری حداکثر ۴.۷ درصد کاهش یافت. قیمت گاز طی هفته گذشته با ملایم ماندن دما و هوای بادی که تقاضا برای گاز را کمتر کرد، رو به کاهش گذاشت. مصرف گاز صنایع که پیش از این، تحت تاثیر قیمت بالا، محدود شده بود، در طول فصل تعطیلات معمولا کاهش پیدا می کند.

تامین گاز طبیعی مایع (ال ان جی) وافر مانده و با آغاز فعالیت دو پایانه واردات جدید در آلمان، ناوگانی از کشتی‌های حامل ال ان جی به سمت شمال غربی اروپا در حرکتند. وضعیت بازار تا حدودی نگرانی سیاستگذاران را تخفیف داده است. افزایش قیمت انرژی در اروپا، اقتصادهای این منطقه را به مرز رکود کشانده و تورم را به بالاترین رکورد چند دهه اخیر رسانده است.

با این حال، معامله‌گران برای مشاهده نشانه‌های تغییر جریان تجارت گاز، به نظاره نشسته‌اند زیرا اختلاف قیمت بین اروپا و آسیا، اندک مانده است. فروش به هر دو منطقه در فوریه، برای صادرکنندگان آمریکایی سود یکسانی دارد اما فروش به اروپا در مارس، سود بالاتری خواهد داشت.

شرکت شل در اقدامی که ممکن است باعث محدود شدن عرضه به آسیا شود، تولید تاسیسات ال ان جی شناور پرلیود در کرانه غربی استرالیا را در پی وقوع آتش سوزی، موقتا متوقف کرد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، بهای معاملات گاز ماه آتی هلند که قیمت پایه بازار اروپایی است، ساعت ۸ و ۲۶ دقیقه صبح پنج شنبه به وقت آمستردام، ۳.۸ درصد کاهش یافت و به ۹۴ یورو به ازای هر مگاوات ساعت رسید. بهای این معاملات روز گذشته برای اولین بار در یک ماه اخیر، به پایین ۱۰۰ یورو نزول کرد. قرارداد انگلیسی مشابه، روز پنج شنبه ۲.۹ درصد کاهش داشت.

 

ارسال نظر