شناسه خبر: 30822

انتقادات حاجی دلیگانی از عملکرد دولت در حوزه اقتصادی

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی مشکلات اصلی اقتصادی کشور را در عدم عمل دولت به قانون دانست و تاکید کرد: تیم اقتصادی دولت هماهنگ نیست، چراکه اگر چنین بود مشکلات فعلی ایجاد نمی‌شد.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا، حسینعلی حاجی دلیگانی در نطق میان دستور خود در جلسه علنی امروز یکشنبه (۴ دی ماه) مجلس شورای اسلامی در تذکری خطاب به وزرای نیرو و نفت در خصوص آلایندگی ناشی از سوخت مازوت توسط نیروگاه شهید منتظری اصفهان در شهرستان‌ های شاهین شهر، میمه و برخوار و اصفهان، گفت: از وزرای مربوطه درخواست دارم در برنامه‌های خود تجدید نظر کنند. همچنین از رئیس جمهور انتظار می‌رود جلوی مصوباتی که در این خصوص اتخاذ شده را بگیرد.

مشکلات اصلی اقتصادی کشور در عدم عمل دولت به قانون است

وی با بیان اینکه مشکلات اصلی اقتصادی کشور در عدم عمل دولت به قانون است که به چند نمونه از قوانین اجرا نشده اشاره و عنوان کرد: بیش از یک سال از تصویب قانون جهش تولید مسکن می‌گذرد؛ دولت اعلام کند چه اقدامی در این خصوص انجام داده است؟ وزارت راه و شهرسازی، بنیاد مسکن و بانک ‌ها برای اجرای قانون مذکور چه اقدامی داشته اند و در سال آینده چه پاسخی به مردمی که برای خانه های طرح نهضت ملی مسکن پول واریز کرده اند، دارند؟

نماینده مردم شاهین شهر به عدم اجرای قانون ساماندهی صنعت خودرو اشاره کرد و گفت: دولت به شفافیت بیان کند چرا این قانون را تاکنون اجرایی نکرده تا امروز چنین بلایی به سر جامعه بیاید؟ همچنین قانون تولید دانش بنیان چرا اجرایی نشده است؟ اگر دولت در هماهنگی ها ناتوان است چرا بیان نمی کند؟ رئیس جمهور که خود فردی حقوقدان است، چرا توجهی به عدم اجرای قانون ندارد و چرا هماهنگی میان دستگاه‌ های مختلف برای اجرای قانون انجام نمی‌شود؟

اگر قرار است بودجه تصویب شود اما دولت اجرا نکند چرا وقت مجلس گرفته شود؟

حاجی دلیگانی در ادامه اظهار کرد: فردا لایحه بودجه ۱۴۰۲ به مجلس ارسال می شود و مجلس تقریبا ۳ ماه برای بررسی آن وقت صرف خواهد کرد. حال اگر قرار است بودجه تصویب شود اما دولت کار خودش را انجام داده و قانون بودجه را اجرا نکند، چه دلیلی وجود دارد که وقت مجلس گرفته شود؟

وی خطاب به رئیس جمهور گفت: در قانون بودجه چند مصوبه داشتید که تاکنون اجرا نشده است؟‌ همچنین تبصره های مختلف آن نیز چرا اجرا نشده است؟ موضوع ثبات اقتصادی که در قانون بودجه ۱۴۰۱ مد نظر قرار گرفته بود و در همین راستا نیز مصوب کردیم که چند قلم از کالاهای اساسی با قیمت شهریور ۱۴۰۰ باقی بمانند، آیا ماند؟ چرا این مهم اجرایی نشد؟ مگر بنا نبود سامانه ارزی ایجاد و بازارهای ارزی یکپارچه شوند؟ مگر بنا نبود بودجه ریزی نیز نظام مند شود؟ چرا این موارد محقق نشد؟

پیشنهادهای دولت برای نرخ ارز قیمت ها را بالا می برد

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه پیشنهادهای دولت برای نرخ ارز در لوایح بودجه قیمت ها را بالا می برد، تصریح کرد:‌ دولت در سال گذشته برای نرخ ارز پیشنهاد قیمت ۲۵ الی ۲۶ هزار تومانی داشت اما پیش بینی شده در لایحه بودجه سال آتی نرخ پیشنهادی دلار بیش از این مقدار است. این امر پیامی برای گرانی بوده و دولت باید به آن توجه کند.

تیم اقتصادی دولت هماهنگ نیست

حاجی دلیگانی خطاب به رئیس جمهور خاطرنشان کرد: تیم اقتصادی شما هماهنگ نیست که اگر بود چنین مشکلاتی ایجاد نمی‌ شد. بدانید برخی از گزارش‌ هایی که وزرا و روسای سازمان ها به شما می‌ دهند دقیق نبوده و با وضعیت جامعه تطابق ندارد. آقای رئیس جمهور؛ چرا به وعده های خود عمل نمی‌کنید؟ مگر دی ما سال گذشته اعلام نکردید که لایحه نظام هماهنگ پرداخت حقوق کارکنان را به مجلس ارائه می‌ کنیم ؟ در یک سال اخیر فاصله حقوقی کارکنان برخی از دستگاه‌ ها و واحدهای صنعتی چندین برابر شده است. در برخی از واحدهای صنعتی راننده‌ ۶ میلیون تومان دریافتی داشته، اما فردی دیگر در ذوب آهن یا فولاد مبارکه ۶۰ میلیون تومان حقوق دریافت می کند و در بانک ها وضعیت بدتر است.

ارسال نظر