شناسه خبر: 30893

صنعت خودروهای الکتریکی چین در دام کرونا می‌افتد؟

گزارش‌ها نشان می‌دهد که افزایش موارد ابتلاء به بیماری کووید بر فروش خودروهای برقی چین در سه ماهه اول ۲۰۲۳ تاثیر می‌گذارد.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا، مسایل جدید چین ممکن است تاحدودی بر بخش مهم خودروی این کشور تاثیرگذار باشد. ساوت چاینا مورنینگ پست (SCMP) گزارش می‌دهد که افزایش موارد ابتلاء به بیماری کووید- ۱۹، صنعت خودروهای برقی چین را تحت تاثیر قرار خواهد داد و منجر به از دست دادن ۶۰۰ هزار فروش در سه ماهه اول سال آینده خواهد شد.

این گزارش با استناد به داده‌های شرکت سرمایه بین‌المللی چین (CICC) نشان می‌دهد که افزایش موارد باعث اختلال در تولید و کاهش تقاضا می‌شود.

همه اینها در حالی اتفاق می‌افتد که چین از راهبرد صفر کووید خارج می‌شود و وارد سال جدید می‌شود. گزارش CICC حاکی از آن است که در سه ماهه اول سال آینده، تولیدات صنعت خودروهای برقی در مجموع به ۱.۵ میلیون تحویل خواهد رسید که ۴۰ درصد کاهش نسبت به سه ماهه چهارم خواهد داشت، جایی که انتظار می‌رود صنعت ۲.۱ میلیون دستگاه خودرو تحویل دهد.

بخش خودروی چین که مسئول یک شغل از هر ۶ شغل در نیروی کار چین است، در حال حاضر برخی از اثرات افزایش موارد کووید را احساس می‌کند زیرا این کشور محدودیت‌ها را کاهش می‌دهد. با این حال، همه چیز برای بخش خودروی چین برای سال ۲۰۲۳ از بین نمی‌رود.

 گزارش نشان می‌دهد که تا سه ماهه دوم، خودروسازان مستقر در چین از خروج دولت از سیاست کووید صفر سود خواهند برد و برخی از خودروسازان از جمله بی‌وای‌دی و تسلا، سفارشات بزرگ آینده را تضمین کرده‌اند و به محض کاهش همه‌گیری، فروش می‌تواند بهبود یابد.

بر اساس گزارش رویترز، در حالی که بهبود سه ماهه دوم یک خبر خوشایند برای صنعت خودرو است اما همه تحلیلگران چنین احساسی ندارند. ممکن است نیمه دوم سال آینده طول بکشد تا ببینیم آیا چین بهبود اقتصادی را تجربه خواهد کرد یا خیر.

 

ارسال نظر