شناسه خبر: 30949

فرصت جدید پوتین به خریداران گاز غیردوست

رئیس جمهور روسیه به خریداران گاز طبیعی از کشورهای غیردوست اجازه داد بدهی خود را به ارز خارجی پرداخت کنند و الزام برای پرداخت به روبل را تا حدودی برداشت.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا، بر اساس تغییراتی که روز جمعه اعلام شدند، بازپرداخت بدهی، زمینه را برای ازسرگیری عرضه گاز از سوی روسیه به خریدارانی که به الزام فرمان ریاست جمهوری برای پرداخت پول خرید گاز به روبل عمل نکرده‌اند، فراهم نمی‌کند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، اواخر مارس گذشته در بحبوحه رویارویی کرملین با کشورهای غربی بر سر حمله به اوکراین، با امضای فرمانی که ملزم کرد خریداران، پول واردات گاز روسیه از طریق خط لوله را به روبل پرداخت کنند، بازار گاز اروپا را شوکه کرد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، شرکت گازپروم روسیه، عرضه به مشتریان در لهستان، بلغارستان، فنلاند، هلند، دانمارک و همچنین عرضه به آلمان تحت قراردادی که با شرکت شل انرژی داشت را در پی امتناع شرکت‌های خریدار از عمل به این فرمان، متوقف کرد. شرکت‌های اروپایی دیگر، حساب‌های ویژه به روبل و ارز خارجی نزد گازپروم بانک که مسئول انجام مبادلات مربوط به گاز طبیعی بود، افتتاح کردند.

 

ارسال نظر