شناسه خبر: 31050

قیمت گاز خانگی در ایتالیا ۶۵ درصد افزایش یافت

قیمت گازی که مشترکان خانگی در ایتالیا پرداخت می کنند، سال میلادی گذشته ۶۴.۸ درصد افزایش یافت.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا، سازمان ملی انرژی ایتالیا (ARERA) که تنظیم کننده قیمت گاز برای مصرف کنندگان خانگی است، اعلام کرد قیمت گاز مصرف کنندگان خانگی در دسامبر، ۲۳.۳ درصد نسبت به نوامبر افزایش داشت که منعکس کننده قیمت بالاتر گاز در اوایل دسامبر پیش از کاهش قیمت در اواخر همان ماه بود.

طبق اعلام این نهاد، یک خانواده معمولی ایتالیایی طی سال میلادی گذشته، حدود ۱۸۶۶ یورو (۱۹۶۸ دلار) برای گاز هزینه کرده است.

مارکو ویگنولا که درباره مسائل انرژی برای اتحادیه مصرف کنندگان معمولی صحبت می کند، با بیان این که قیمت ها، برای بسیاری از شهروندان ایتالیایی غیرقابل تحمل است، از دولت خواست اقدام بیشتری برای کمک انجام دهد.

در بودجه ایتالیا برای سال آینده، بیش از ۲۱ میلیارد یورو برای کمک به شرکت ها و مصرف کنندگان خانگی برای پرداخت پول برق و گاز در قالب پرداخت یارانه به شرکت های انرژی بر و خانواده های کم درآمد، اختصاص پیدا کرده است.

سازمان ملی انرژی ایتالیا اواخر سال گذشته، به دلیل ابهامات که تحت تاثیر جنگ در اوکراین در روند تامین گاز به وجود آمد، تنظیم قیمت گاز را به جای سه ماه یک بار، به صورت ماهانه آغاز کرد.

بر اساس گزارش رویترز، کشورهای اتحادیه اروپا در دسامبر موافقت کردند برای قیمت گاز، سقف تعیین کنند تا از افزایش بیشتر قیمت ها در بازار جلوگیری شود. قیمت گاز پس از آغاز جنگ روسیه در اوکراین که به اختلال در روند عرضه گاز به اروپا منجر شد، به رکورد بالایی صعود کرد.

 

ارسال نظر