شناسه خبر: 31087

تفاوت نرخ ارز نیما و بازار، معضل صادرکنندگان

عضو هیات مدیره جامعه صنعت کفش کشور با بیان اینکه در حال حاضر تفاوت نرخ ارز نیمایی و بازار آزاد به معضلی برای صادرکنندگان تبدیل شده است، گفت که ایران می‌تواند به قطب تولید و صادرات کفش در منطقه تبدیل شود.

به گزارش اقتصادنگار  ایسنا، محمدرضا داورپناه در نشست خبری یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی کیف، کفش، چرم و صنایع وابسته (امپکس ۲۰۲۳) با بیان اینکه در سال‌های گذشته تحولی در تامین مواد اولیه به‌ ویژه پلیمرهای پلی‌اورتان و پی وی سی حاصل شده، گفت: امروز برخی واحدهای ایرانی موفق به صادرات به ترکیه شده‌اند که نشان‌دهنده تحول در این صنعت است. اما در حال حاضر تفاوت نرخ ارز نیمایی و بازار آزاد به معضلی برای صادرکنندگان تبدیل شده است؛ به‌ طوری که با این فاصله قیمتی صادرات به ضرر واحدهاست.

وی افزود: این در حالی است که دولت‌های چین و ترکیه بین ۱۳ تا ۱۶ درصد از ارز حاصل از صادرات واحدها را به عنوان جایزه و مشوق به آنها باز می‌گردانند. اما اگر حمایت های دولت از این صنعت بیشتر شود، حتی می‌توانیم بازارهای بیشتری نسبت به رقیب سنتی خود یعنی ترکیه دست و پا کنیم.

ایتالیا جای آلمان را گرفت

در ادامه این نشست، جهانگیر مجیدی - دبیر انجمن صنایع چرم ایران - با بیان اینکه تولیدکنندگان داخلی از نظر توان و تکنیک تولیدی هیچ کمبودی ندارند، گفت: عمده وابستگی‌ها در تامین مواد شیمیایی وارداتی است. با توجه به خروج آلمان از صنعت کفش و چرم در سال‌های گذشته، عمده تامین ماشین‌آلات روز جهان از ایتالیا انجام می‌شود.

وی افزود: برخی اوقات تخصیص ارز برای واحدها تا سه ماه زمان‌بر می‌شود، این در حالی است که بخش خصوصی حداکثر تلاش خود را برای توسعه تولید و صادرات انجام می‌دهد و نیازمند حمایت بیشتر است.

وابستگی ۲۰ درصدی صنعت کفش

رسول شجری - رئیس اتحادیه کفاشان دست دوز تهران -  نیز در این نشست گفت: در صنعت کفش در مجموع ۵۰۰ هزار نفر اشتغال به کار دارند و وابستگی آن به خارج از کشور حدود ۲۰ درصد است. شرکت‌ها بخشی از نیازهای خود را از دیگر شرکت‌ها و کشورها تامین می‌کنند و نیازی به تامین صفر تا ۱۰۰ در داخل نیست، به‌طور مثال کارخانه چسب در کشورمان وجود دارد، اما برخی مواد اولیه آن از آلمان تامین می‌شود.

وی افزود: صنعت کفش در ۱۰ سال گذشته از رشد خوبی برخوردار بوده، اما زمینه لازم برای توسعه صادرات آن مهیا نبوده است.

جدیدترین وضعیت شهرک صنعتی تخصصی صنعت کفش

شجری در ادامه با بیان اینکه اکنون بیش از ۷۰ واحد صنفی از این صنعت در شهرک صنعتی قرچک مستقر هستند، گفت: قرار است بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ متر مربع فضای جدید در این شهرک صنعتی جانمایی شود، اما با تفاوت قیمتی به صنف و صنعت واگذار می‌شود که یک نوع تبعیض است. وزارت صمت برای واگذاری زمین به صنایع مبلغ ۲.۳ میلیون تومان در هر متر مربع و برای اصناف مبلغ ۴.۶ میلیون تومان در نظر گرفته است؛ این در حالی است که بیش از ۲۰۰ نفر برای حضور در فاز دوم این شهرک صنعتی تخصصی در نوبتند و مراتب طی نامه‌ای به وزیر صمت نیز منتقل شده است.

به گفته وی یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی کیف، کفش، چرم و صنایع وابسته (امپکس ۲۰۲۳) ۱۹ تا ۲۲ دی‌ماه با حضور ۱۵۴ شرکت داخلی و شرکت‌هایی از سه کشور روسیه، چین و ترکیه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.

ارسال نظر