شناسه خبر: 31221

تمامی استان‌های فلات مرکزی از آب دریا بهره‌مند می‌شوند

وزیر نیرو با تأکید بر اینکه دولت تلاش می‌کند برای همه استان‌های واقع در فلات مرکزی از دریا آب تأمین کند، افزود: یزد، کرمان و اصفهان مقصد اصلی فاز دوم انتقال آب خلیج فارس هستند.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا، علی اکبر محرابیان در گفت و گویی تلویزیونی با اشاره به طرح‌های مهم آب و برق در استان یزد گفت: صبح امروز با حضور رئیس جمهور ۱۱ پروژه صنعت برق و پنج پروژه صنعت آب در استان یزد به بهره‌برداری رسید.

وی افزود: ۱۱ پروژه صنعت برق شامل «پست ۶۳ به ۲۰ کیلوولت مزرعه کلانتر در شهرستان میبد»، «پست ۶۳ به ۲۰ کیلوولت رستاق در شهرستان اشکذر»، «پست ۶۳ به ۲۰ کیلوولت یزدمهر در شهرستان مهریز»، «فاز نخست پست ۲۳۰ به ۶۳ کیلوولت ساغند در شهرستان اردکان»، «پست ۱۳۲ به ۲۰ کیلوولت شهرستان بهاباد»، «پست ۶۳ به ۲۰ کیلوولت اشنیز»، «توسعه دو بی‌۶۳ کیلوولت در پست میبد»، «خط ۲۳۰ کیلوولت تغذیه پست ساغند»، «توسعه دو بی‌۶۳ کیلوولت در پست مهریز»، «توسعه دو بی‌۶۳ خط در پست ۶۳ صدوق» و «خازن‌گذاری ایستگاه‌های خضرآباد و چرخاب و ساخت بی‌های سیار خطوط و پست‌های شهرستان یزد» است.

محرابیان ادامه داد: در حوزه آب نیز پنج پروژه‌ به بهره‌برداری رسید که از جمله آن‌ها خط انتقال آب شرب استان یزد از منابع صنعت»، «بهره‌برداری از فاز اول بازچرخانی پساب شهر یزد به منابع آب زیرزمینی» بود.

وی با اشاره به افتتاح دو باب مخزن ۲۰ هزار مترمکعبی در استان یزد اضافه کرد: این دو مخزن می‌توانند پایداری آب شرب شهر یزد را به مدت ۷ ساعت تضمین کنند.

وزیر نیرو در ادامه اضافه کرد: طرح بسیار مهم فاضلاب شهر میبد نیز امروز به بهره‌برداری رسید که خط جریان اول و دوم این تصفیه‌خانه با ظرفیت ۱۴ هزار مترمکعب در شبانه‌روز فعال خواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آغاز عملیات اجرایی خط دوم انتقال آب از خلیج فارس به استان‌های مرکزی گفت: صبح امروز همچنین عملیات اجرایی خط دوم انتقال آب دریا به استان‌های یزد، کرمان و اصفهان آغاز شد.

وی همچنین با اشاره به خط اول انتقال آب خلیج فارس به استان‌های مرکزی افزود: در فلات مرکزی پیشتر خط اول انتقال آب به بهره‌برداری رسیده بود که البته امیدواریم با آغاز بکار دومین تصفیه‌خانه این خط، میزان آب انتقالی نیز افزایش یابد.

وزیر نیرو همچنین با تأکید بر اینکه برای انتقال آب از خلیج فارس به صنایع استان اصفهان نیز یک خط دیگر در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: برای اینکه استفاده صنایع استان اصفهان از آب دریا سریعتر انجام شود، در گام اول از خط دوم انتقال آب به این استان نیز آب انتقال داده می‌شود و به مرور با تکمیل خط سوم نیاز آبی این استان از خط سوم تأمین خواهد شد.

محرابیان در ادامه با اشاره به آغاز عملیات اجرایی خط انتقال آب دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان نیز گفت: در استان سیستان و بلوچستان پروژه انتقال آب ۸ درصد پیشرفت داشته است و عملیات اجرای آن به سرعت ادامه دارد.  

وی در پایان تصریح کرد: تلاش دولت این است که همه استان‌های واقع در فلات مرکزی کشور بتوانند در آینده نزدیک برای مصارف صنعتی و عمومی از آب تصفیه شده دریا بهره‌مند شوند.

 

ارسال نظر