شناسه خبر: 31291

کرونا در چین مانع صعود نفت شد

قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه بازار آسیا در پی افزایش آمار ابتلا به کووید ۱۹ در چین که دورنمای بهبود تقاضای این کشور برای سوخت را تیره ساخت، کاهش پیدا کرد اما همچنان نزدیک به بالاترین رکورد خود از ابتدایی سال میلادی جاری ماند.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا، بهای معاملات نفت برنت با ۶۲ سنت معادل ۰.۷ درصد کاهش، به ۸۴ دلار و ۶۶ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترنت  آمریکا با ۵۱ سنت معادل ۰.۶ درصد کاهش، به ۷۹ دلار و ۳۵ سنت در هر بشکه رسید.

پس از انتشار آماری که نشان داد واردات نفت چین در دسامبر بر مبنای سالانه، چهار درصد رشد کرده است و تعطیلات سال نو چینی دورنمای تقاضای بیشتر برای سوخت های حمل و نقل را بهبود بخشید، هر دو شاخص بازار جهانی نفت، هفته گذشته بیش از هشت درصد رشد کردند که بزرگترین رشد هفتگی آنها از اکتبر بود.

تحلیلگران گروه بانکی ANZ، در یادداشتی نوشتند: سطح ترافیک در چین پس از تسهیل محدودیت‌های کووید ۱۹، از رکورد پایینی که وجود داشت همچنان در حال بهبود است و به تقاضای قویتر برای نفت و فرآورده‌های نفتی منجر شده است.

منابع بازرگانی و تحلیلگران اظهار کردند: انتظار می‌رود بهبود تقاضای داخلی، به کاهش ۴۰ درصدی صادرات فرآورده‌های نفتی چین در مقایسه با آمار دسامبر منتهی شود.

تحلیلگران موسسه مالی آی ان جی در یادداشتی نوشتند: اگرچه خوش‌بینی زیادی نسبت به تقاضای چین وجود دارد، با این حال، در کوتاه مدت، بازار نفت نسبتا از عرضه کافی برخوردار خواهد ماند اما در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۳ با محدود شدن عرضه در بازار، شاهد روند صعودی بیشتری خواهیم بود.

گزارشهای ماهانه اوپک و آژانس بین‌المللی انرژی که به دقت از سوی سرمایه‌گذاران برای بررسی چشم انداز عرضه و تقاضای جهانی دنبال می شود، هفته جاری منتشر خواهد شد.

بر اساس گزارش رویترز، سرمایه‌گذاران همچنین منتظر نشست سیاست بانک مرکزی ژاپن هستند تا مشخص شود آیا این بانک از تدابیر محرک مالی عظیم خود دفاع خواهد کرد.

 

ارسال نظر