شناسه خبر: 31320

وضعیت بازارهای جهانی استیل و بررسی روند قیمتی استیل در ایران

اگر قصد خرید آنلاین استیل دارید دست نگه دارید. خرید محصولاتی مانند ورق و پروفیل استیل نیازمند اطلاع از وضعیت کنونی و آتی بازار استیل است.

اگر علاقمند به اطلاع از شرایط بازار استیل هستید متن پیش رو سعی دارد تا با تحلیل روند بازار و قیمت استیل در ایران و جهان در خرید پروفیل و ورق استیل به صرفه یاری رساند.

تحلیل وضعیت قیمت جهانی استیل

روندهای نزولی طولانی مدت قیمت استیل بازار جهانی را از ماه مه 2022 تحت تاثیر قرار داده است. قیمت ها کمتر از حد انتظار باقی مانده است و بسیاری از پیش بینی ها خود را به سمت پایین بازبینی می کنند.

بازار جهانی از اواخر ماه مارس تضعیف شده است، زیرا عواملی چون افزایش ارزش دلار، قرنطینه‌ کووید-19 در بخش‌هایی از چین و درگیری بین روسیه و اوکراین همگی نگرانی‌ها در مورد چشم‌انداز تقاضای استیل را در سال‌های 2022 و 2023 افزایش داده است.

با این حال نوسانات رو به رشد در قیمت استیل به چشم می‌خورد زیرا کاهش اخیر محدودیت‌های سفت و سخت کووید-19 در چین، به دنبال اعتراضات گسترده، امیدها را برای بهبود تقاضای مصرف‌کنندگان افزایش داده است. بسته حمایتی دولت چین برای گسترش بخش املاک بیشترین تاثیر را بر این روند افزایشی داشته است.

همچنین افزایش نرخ بهره بر دلار آمریکا در ماه‌های اخیر از طریق رشد ارزش دلار آمریکا قیمت جهانی کالاهایی مثل ورق و پروفیل استیل را افزایش داده است.با وجود این نوسانات به ظاهر رو به رشد همچنان وضعیت بازار نامشخص است. انتظار می‌رود چنین نرخ‌های بهره بالایی که در ارزش دلار مشاهده می‌کنیم در آینده مشکلاتی ایجاد کند، زیرا احتمالاً تقاضای مصرف‌کنندگان کلیدی استیل مانند صنعت خودرو و ساختمان را کاهش خواهد داد.

 

بی ثباتی ژئوپلیتیکی بی ثباتی در بازار استیل را به دنبال دارد

انجمن جهانی فولاد (WSA)، یک نهاد پیشرو در صنعت، در چشم انداز کوتاه مدت خود (SRO) برای سال های ۲۰۲۲و ۲۰۲۳ نوشته:

انتظار می‌رود سرریزهای جهانی ناشی از جنگ در اوکراین، همراه با رشد پایین در چین، به کاهش انتظارات رشد برای تقاضای جهانی فولاد در سال ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ بینجامد.

خطرات منفی بیشتری از افزایش مداوم عفونت های ویروسی در برخی از نقاط جهان، به ویژه چین، و افزایش نرخ بهره وجود دارد. تشدید مورد انتظار سیاست های پولی ایالات متحده به اقتصادهای نوظهور آسیب می رساند.

از زمان شیوع بیماری همه گیر در سال 2020، قیمت بسیاری از مصالح ساختمانی افزایش یافته بود اما برخی از این قیمت ها در چند ماه اول ۲۰۲۲ تثبیت شده و یا حتی اندکی کاهش یافته است. قیمت استیل به ویژه به دلیل انتظار کاهش تقاضای کاهش یافته است زیرا پیش بینی ها برای توسعه اقتصادی در بسیاری از کشورها رو به کاهش است. مثال بارز آن سیاست‌‌های بهداشتی سفت و سخت چین در برابر کوئید بود که در پایان سال ۲۰۲۱ مصرف استیل را در دنیا ۵۱.۹ درصد کاهش داد.

علاوه بر این، مشکلات زنجیره تامین و مشکلات مالی در بخش املاک و مستغلات به شدت بر اعتماد مصرف کننده تاثیر گذاشته است.

 

با این حال آخرین داده‌های انجمن جهانی فولاد نشان می‌دهد که تولید جهانی فولاد در ماه اکتبر بدون تغییر در سال گذشته و به 147.3 میلیون تن رسیده است، زیرا افزایش تولید از آسیا و خاورمیانه با کاهش تولید اروپا، روسیه و اوکراین جبران شده است. در مجموع، تولید کل در 10 ماه اول سال با 4 درصد کاهش به 1553 میلیون تن رسیده است که خود نشانگر ثبات فعلی در قیمت جهانی محصولاتی چون ورق و پروفیل استیل است.

به نظر می‌رسد وضعیت قیمت‌ها تا پایان ۳ ماهه سوم از سال ۲۰۲۳ دارای ثبات یا کاهش با درصد پایین باشند اما احتمال می‌رود ۳ ماهه پایانی سال ۲۰۲۳ شاهد رشد قیمت‌ها باشیم زیرا بازار نشانه‌هایی از امید را تجربه کرده است زیرا برخی از محدودیت‌های ویروس در چین به دنبال اعتراضات خیابانی کاهش یافته است، اما نگرانی در مورد چشم انداز کوتاه مدت بازار مسکن این کشور - که منبع اصلی تقاضای فولاد است - متعادل شده است. با تقاضای بیشتر فولاد چین، قیمت ها ممکن است پس از قرنطینه مجدداً افزایش یابد زیرا دولت چین تلاش می‌کند سرمایه‌گذاری زیرساختی را تقویت کند و بازار املاک و مستغلات را تثبیت کند.

توجه داشته باشید که پیش‌بینی‌ها ممکن است اشتباه باشند و پیش‌بینی‌های تحلیلگران قیمت فولاد نباید به عنوان جایگزینی برای تحقیقات شما مورد استفاده قرار گیرد. همیشه قبل از خرید آنلاین ورق استیل و پروفیل استیل بررسی های لازم را انجام دهید. قیمت‌ و شرایط بازار را به صورت روزانه کنترل کنید. همکاران ما در استیل رخ آماده کمک به شما برای کنترل شرایط بازار به صورت روزانه هستند.

روند قیمت استیل در بازار ایران

قیمت استیل در ایران نیز مانند دیگر نقاط جهان در آغاز سال میلادی ۲۰۲۲ ثبات و در مواردی کاهش قیمت را تجربه کرد اما با بازگشایی بازار‌های جهانی به سبب کاهش تاثیرات پاندمی و همچنین افزایش ارزش دلار نوسان قیمت‌ها رو به سوی رشد قیمت داشتند. که البته این روند رو به رشد قیمت‌ها به صورت جهانی با کاهش ارزش ریال همراه بوده است به طوری که قیمت داخلی محصولات استیل به نسبت بازار جهانی رشد قیمت بسیار زیادی را تجربه کرده است.

اما همان طور که انتظار می‌رفت با افزایش انفجاری قیمت‌ها در ۳ ماه گذشته در هفته‌های اخیر بازار با کاهش میزان خرید در برخی محصولات به علت قیمت بالا و نوسان ارز به این قیمت‌ها واکنش نشان داده است و در برخی اقلام شاهد کاهش قیمت‌ها بوده ایم.

پیش بینی شرایط بازار ایران با شرایط فعلی بسیار دشوار است اما اگر روند سقوط ریال ادامه پیدا کند رکود بازار احتمالا قیمت‌ها را به صورت ثابت حفظ خواهد کرد و تا پایان سال جاری میلادی شاهد افزایش یا کاهش قیمت شدیدی نخواهیم بود.

با همه وجود همچنان توصیه می‌شود تمامی اطلاعات مربوط به این بازار را به صورت جهانی و داخلی مجددا مورد بازبینی قرار دهید. با یک تماس با متخصصان ما در استیل رخ از قیمت روز و رقابتی محصولات استیل در ایران مطلع شوید.

 

ارسال نظر