شناسه خبر: 31383

کدام کشور بیشترین نرخ تورم را دارد؟

تورم سالانه منطقه یورو در ماه دسامبر به ۹.۲ درصد رسید.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از اکونومیک، بر اساس داده‌های نهایی که توسط آژانس آماری اتحادیه منطقه یورو منتشر شد، نرخ تورم سالانه مصرف‌کننده طی ماه دسامبر در منطقه یورو ۹.۲ درصد اعلام شد.

داده‌های یورواستات نشان می‌دهد که این رقم از ۱۰.۱ درصد در نوامبر کاهش یافته اما بسیار بالاتر از پنج درصد ثبت شده در دسامبر ۲۰۲۱ است.

در ماه دسامبر، بیشترین سهم نرخ تورم سالانه منطقه یورو مربوط به مواد غذایی، الکل و تنباکو (افزایش ۲.۸۸ واحد درصدی)، پس از آن انرژی (۲.۷۹ واحد درصد)، خدمات (۱.۸۳ واحد درصد) و کالاهای صنعتی غیر انرژی (۱.۷۰ درصد) بوده است.

به‌صورت ماهانه، قیمت‌های مصرف‌کننده نسبت به نوامبر ۲۰۲۲ به میزان ۰.۴ درصد کاهش یافت که نسبت به برآورد اولیه کاهش ۰.۳ درصدی به سمت پایین بازبینی شده است.

تورم سالانه مصرف‌کننده در اتحادیه اروپا همچنان دو رقمی بود و در دسامبر به ۱۰.۴ درصد رسید که نسبت به ۱۱.۱ درصد در نوامبر کاهش یافته است.

کمترین نرخ تورم سالانه در اسپانیا با ۵.۵ درصد، لوکزامبورگ با ۶.۲ درصد و فرانسه با ۶.۷ درصد گزارش شده است، در حالی که در مجارستان (۲۵ درصد)، لتونی (۲۰.۷ درصد) و لیتوانی (۲۰ درصد) بیشترین افزایش را داشته‌اند.

 

ارسال نظر