شناسه خبر: 31475

راه اندازی بازار مبادله ارز و طلا تا ۲ هفته دیگر/ ادامه عرضه سکه در بورس

رئیس کل بانک مرکزی از راه اندازی بازار مبادله ارز و طلا در کشور تا دو هفته دیگر خبر داد و گفت: عرضه ربع سکه در بورس ادامه دارد و اگر لازم باشد سکه تمام را نیز عرضه خواهیم کرد.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا، محمدرضا فرزین در یک برنامه تلویزیونی، درباره وضعیت ارزی و روند احیای بازار ارز توضیح داد.

وی ضمن تاکید بر اینکه هیچ محدودیتی در عرضه ارز نداریم، گفت: امسال دو میلیارد و ۶۰ میلیون دلار اسکناس در بازار متشکل ارزی عرضه کردیم.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: از ابتدا اعلام کردیم که به دنبال ثبات بازار ارز هستیم و در این راه در اولین اقدام مذاکره با شرکای تجاری در قالب دیپلماسی پولی و بانکی را آغاز کردیم که این مذاکرات با کشورهای از جمله قطر، امارات، چین و عراق انجام شد. نتیجه این مذاکرات آزاد شدن بخش زیادی از منابع ارزی مسدود شده بود که در حال حاضر در سامانه نیما از آن استفاده می کنیم. 

فرزین گفت: برهمین اساس روز گذشته توانستیم ۳۰۰ میلیون دلار از محل ارز آزاد شده از عراق را در سامانه نیما برای کالاهای اساسی عرضه کنیم و از این به بعد این ارز ادامه دارد و واردکنندگان کالاهای اساسی می توانند منابع ارزی مورد نیاز خود را از این محل تامین کنند.

وی اضافه کرد: در گذشته این ارزها در سامانه نیما فروخته نمی شد، اما در حال حاضر این اتفاق می افتد و مهلت آن را از ۲۰ روز تا ۲۳ روز کاهش دادیم.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به عرضه ارز در سامانه نیما با نرخ متوسط 28 هزار و 500 تومان طی ۲۰ روز گذشته، گفت: در این بازه زمانی تمام نیازهای کالایی کشور را تامین کردیم. بر اساس آمارها می‌توان گفت که در ماه گذشته ۳.۳ میلیارد دلار ارز تخصیص داده شد و بابت آن باید از همکاری صادرکنندگان به ویژه صادرکنندگان محصولات پتروشیمی تشکر کرد.

فرزین درباره ادامه عرضه ربع سکه در بورس اظهارکرد: این روند ادامه دارد و اگر لازم باشد، تمام سکه نیز در بورس عرضه می شود؛ چراکه عرضه ربع سکه در بورس، قیمت های بازار را نیز متاثر کرد.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین به مردم تاکید کرد که نگران نباشند، چراکه به طور مستمر حواسمون به بازار هست. گرچه شرایطی که به وجود آمده شرایط خوبی نیست اما بازار ارز و سکه را کنترل خواهیم کرد.

وی درباره برنامه این بانک برای کنترل نقدینگی و تورم گفت: اول باید منشأ نقدینگی در کشور مشخص شود که بخش عمده منشأ آن پایه پولی و ضریب فزاینده است. پایه پولی از ناترازی بانک ها و افزایش دارایی های خارجی است.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در حال حاضر در بودجه تعاملات خوبی با مجلس و سازمان برنامه و بودجه صورت گرفته است، گفت: اگر دولت نتواند ناترازی را برطرف کند مجددا پایه پولی را افزایش خواهد داد. مساله دیگر ناترازی بانک هاست که بعضی از بانک ها اضافه برداشت های زیادی از بانک مرکزی دارند که با همه آنها جلسه می گذارم که با فروش دارایی هایشان ناترازی شان را برطرف کنند.

 

ارسال نظر