شناسه خبر: 33179

وام ۲۴۰ میلیون دلاری عربستان برای سد پاکستان

عربستان سعودی ۲۴۰ میلیون دلار برای تامین مالی پروژه سد محمد پاکستان که در شمال غربی این کشور ساخته خواهد شد، وام می‌دهد.

به گزارش اقتصاد نگار به نقل از ایسنا، وزارت امور اقتصادی پاکستان در بیانیه‌ای اعلام کرد این پروژه به امنیت انرژی پاکستان کمک کرده و تامین پایدار آب برای کشاورزی و مصرف انسانی را افزایش داده و تاب آوری در مقابله با سیل را بهبود می‌بخشد.

خبرگزاری دولتی عربستان بیانیه مشابهی را به زبان عربی منتشر کرد. در این بیانیه آمده بود: صندوق توسعه سعودی (SFD) یک توافق وام ۲۴۰ میلیون دلاری امضا کرده است.

برای پاکستان، این تامین مالی به تقویت ذخایر ارزی خارجی این کشور که با بحران حاد تراز پرداخت روبروست، کمک کرده و همچنین به تامین نیازهای انرژی این کشور ۲۲۰ میلیون نفری، کمک می‌کند.

این پروژه که توسط صندوق توسعه سعودی، سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، بانک توسعه اسلامی و صندوق توسعه اقتصادی عربی کویت، تامین مالی می‌شود، از منابع تجدیدپذیر برای تولید ظرفیت برق به میزان ۸۰۰ مگاوات، استفاده کرده و به بهبود امنیت انرژی پاکستان کمک می‌کند.

ذخیره سازی آب هم از شیوه‌های کشاورزی پایداری حمایت کرده و امکان آبیاری ۶۷۷۳ هکتار زمین را فراهم می‌کند و مجموع منطقه زراعی را از ۱۵۱۷ هکتار، به ۹۲۲۷ هکتار در منطقه شمال غربی پاکستان، گسترش می‌دهد.

صندوق توسعه سعودی، حدود ۴۱ پروژه و برنامه توسعه در پاکستان را تامین مالی کرده که به حدود ۱.۴ میلیارد دلار بالغ می‌شود و همچنین به فاینانس مشتقات نفت به ارزش بیش از ۵.۴ میلیارد دلار در فاصله سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۳ برای حمایت از اقتصاد پاکستان، کمک کرده است.

بر اساس گزارش رویترز، پاکستان از ظرفیت تولید برق آبی و حرارتی برخوردار است که از نظر تئوری، کافی است اما این کشور منابع مالی کافی برای استفاده کامل از این ظرفیت را ندارد که به خاموشی‌های طولانی مدت مخصوصا در تابستان که تقاضا برای نیرو بالاتر است، منجر شده است.

ارسال نظر