شناسه خبر: 33484

نفت از صعود بازماند

قیمت نفت در معاملات روز چهارشنبه که بازار به سبک و سنگین کردن احتمال افزایش نرخ بهره از سوی بانک مرکزی آمریکا و متاثر شدن رشد اقتصادی و مصرف سوخت پرداخت، اندکی کاهش پیدا کرد.

به گزارش اقتصاد نگار به نقل از ایسنا، بهای معاملات نفت برنت با هفت سنت کاهش، به ۸۴ دلار و ۷۰ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با پنج سنت کاهش، به ۸۰ دلار و ۸۱ سنت در هر بشکه رسید.

رافائل بوستیک، رئیس فدرال رزرو آتلانتا روز سه شنبه اظهار کرد: بانک مرکزی آمریکا برای مبارزه با تورم، احتمالا یک دوره دیگر افزایش نرخ بهره را در پیش دارد. بازارها ۸۶ درصد احتمال می‌دهند فدرال رزرو نرخ بهره را ۲۵ واحد در نشست سیاست‌گذاری ماه مه افزایش می‌دهد.

با این حال، قیمت‌ها از گزارشی که نشان داد ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به ۱۴ آوریل، به میزان حدود ۲.۶۸ میلیون بشکه کاهش پیدا کرده است، پشتیبانی شدند. به گفته منابع آگاه، آمار موسسه امریکن پترولیوم  نشان داد ذخایر بنزین و سوخت‌های دیگر آمریکا هم هفته گذشته کاهش پیدا کرده است. آمار رسمی بعد از ظهر روز چهارشنبه از سوی اداره اطلاعات انرژی آمریکا منتشر می‌شود.

در این بین، جدیدترین آمار نشان داد اقتصاد چین که بزرگترین وارد کننده نفت در جهان است، در سه ماهه نخست با نرخ سریع‌تر از حد انتظار ۴.۵ درصد رشد کرد و تولید پالایشگاه‌های نفت این کشور هم در مارس، به رکورد بالای جدیدی صعود کرده است.

بر اساس گزارش رویترز، برایان مارتین و دانیل هاینس، تحلیلگران گروه "ان ای زد سرچ" در یادداشتی نوشتند: بازار درباره تاثیر بازگشایی چین بر تقاضا بی‌صبر است و این حقیقت که اقتصاد چین با سریع‌ترین نرخ در یک سال گذشته رشد کرده است، از تقاضا در ماه‌های آینده پشتیبانی خواهد کرد. با این حال، این تحلیلگران با اشاره به کاهش حاشیه سود پالایشگاه‌ها برای دیزل و سوخت جت که نشان می‌دهد تقاضای جهانی ضعیف شده است، اظهار کردند: بهبود تقاضای چین با ضعف در نقاط دیگر خنثی شده است.

عامل دیگری که به فشار کاهشی بر شاخص‌های بازار نفت افزود، این حقیقت است که پالایشگاه‌های آسیایی همچنان به خرید نفت روسیه در آوریل ادامه دادند. طبق اظهارات معامله‌گران و محاسبات رویترز، هند و چین عمده نفت روسیه را در آوریل به قیمت بالاتر از سقف ۶۰ دلار که توسط گروه هفت تعیین شده شده است، خریداری کردند.

ارسال نظر