شناسه خبر: 33697

گزارش شاخص‌های بخش صنعت، معدن و تجارت منتشر شد

وزارت صمت در گزارش شاخص‌های بخش صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد رشد تولید ناخالص داخلی صنعت در ۹ ماهه سال ۱۴۰۱ معادل ۸ درصد و بیش از دو برابر نرخ رشد اقتصادی (۳.۷ درصد) است.

به گزارش اقتصاد نگار به نقل از ایسنا، وزارت صمت گزارش شاخص‌های بخش صنعت، معدن و تجارت را منتشر کرده است. طبق چکیده این گزارش،  رشد تولید ناخالص داخلی صنعت در ۹ ماهه سال ۱۴۰۱ معادل ۸ درصد و بیش از ۲ برابر نرخ رشد اقتصادی (۳.۷ درصد) است.

-میانگین فصلی نرخ رشد بخش صنعت در دولت سیزدهم ۶.۷ درصد و بیش از ۳ برابر میانگین نرخ رشد دوره دولت یازدهم و دوازدهم (۲ درصد) است.

-نرخ رشد بخش صنعت در فصل سوم سال ۱۴۰۱ معادل ۱۱.۶ درصد و بالاترین نرخ رشد فصلی از سال ۱۳۹۶ تاکنون است.

-نرخ رشد فصلی بخش معدن در تابستان ۱۴۰۰ معادل منفی ۰.۵ درصد بوده که در طول یکسال ۴ برابر و در پاییز ۱۴۰۱ به ۲ درصد افزایش یافته است. نرخ رشد بخش معدن در سه فصل سال جاری به ترتیب ۱.۲، ۵.۴ و ۲ بوده و در ۹ ماهه به ۲.۹ درصد رسیده که مقایسه با رشد منفی ۱ در ۹ ماهه سال قبل، رشد با ثبات و مستمری را در سال جاری طی کرده است.

-بالاترین سهم رشد در ۹ ماهه سال جاری به میزان ۱.۱ واحد درصد (از ۳.۷) متعلق به بخش صنعت بوده است. با لحاظ سایر بخش‌ها، بیش از ۵۵ درصد رشد ۹ ماهه اقتصاد کشور، متعلق به فعالیت‌های حوزه صنعت، معدن و تجارت است.

-تشکیل سرمایه در ماشین‌آلات در سه فصل مستمر سال ۱۴۰۱ رشد داشته و در ۹ ماهه سال جاری به ۱۹.۷ درصد رسیده است.

-نرخ رشد تشکیل سرمایه در فصل سوم به میزان ۲۸.۳ درصد از سال ۱۳۹۱ تاکنون سابقه نداشته، ضمن اینکه رشد مستمر این شاخص در ده فصل و از فصل دوم سال ۱۳۹۹ تاکنون نیز طی دهه اخیر بی‌سابقه بوده است.

-نرخ رشد تشکیل سرمایه از فصل سوم سال ۱۴۰۰ تا کنون به صورت بی‌سابقه‌ای رشد داشته و در تمام فصول رشدهای بین ۱۱.۶ تا ۲۸.۳ درصد را تجربه کرده که بالاترین آن در فصل سوم سال جاری ثبت شده است.  

-نرخ تورم تولیدکننده در ۴ فصل منتهی به پاییز ۱۴۰۱ معادل ۴۳.۷ درصد بود که در مقایسه با رقم ۶۰.۹ درصدی مدت مشابه سال قبل، معادل ۲۸ درصد کاهش داشته است. این شاخص در پائیز ۱۴۰۱ نیز  معادل ۳۴ درصد کاهش داشته است.

-تورم نقطه به نقطه بخش ساخت از ۴۶.۴ در پاییز سال قبل به ۲۳.۶ در پاییز سال جاری کاهش یافته است. تورم بخش معدن نیز از ۷۹.۹ در پاییز سال قبل به ۹.۷ در پاییز سال جاری کاهش یافته است.  

-تورم سالانه تولیدکننده صنعت ساخت از تابستان ۱۴۰۰ تاکنون در تمام فصول روندی کاهشی داشته است. به نحویکه از ۸۰.۴ درصد در تابستان ۱۴۰۰ به ۳۴.۴ درصد در پاییز سال جاری کاهش یافته است.

-تورم سالانه تولیدکننده معدن نیز از تابستان ۱۴۰۰ تاکنون در تمام فصول روندی کاهشی داشته است. به نحویکه از ۱۱۶.۱ درصد در تابستان ۱۴۰۰ به ۲۵.۱  درصد در پاییز سال جاری کاهش یافته (پایین‌ترین نرخ تورم از سال ۱۳۹۷ تاکنون) است.

-تورم نقطه به نقطه مصرف‌کننده تمام گروه‌های کالاهای صنعتی غیرخوراکی در سبد مصرف خانوار (شامل پوشاک و کفش، مبلمان و لوازم‌خانگی و خرید وسایط نقلیه)، از مهر ۱۴۰۰ تا بهمن ۱۴۰۱ روند کاهشی و در سال ۱۴۰۱ روندی پایین‌تر از شاخص کل تورم داشته است. البته تورم نقطه به نقطه گروه وسایط نقلیه در دی و بهمن ماه ۱۴۰۱ بدلیل تقاضای سرمایه‌ای ناشی از جهش نرخ ارز در آذر و دی ماه، افزایش بالاتر از شاخص کل تورم را تجربه کرده است.

-نرخ تورم ۱۲ ماهه در هر دو گروه کالای مبلمان و لوازم خانگی و خرید وسایل نقلیه کمتر از متوسط نرخ تورم کل مصرف‌کننده بوده است.

-طی دهه گذشته، روند تولید و سرمایه‌گذاری شرایط نامطلوب و ناپایداری داشته و از سال ۱۳۹۷، تورم بالاتر از ۳۰ درصد (۳ سال بالاتر از ۴۰ درصد) بوده است، بنابراین نتایج حاصله طی سال ۱۴۰۱ جبران‌کننده کل کاستی‌های دهه گذشته نبوده و در زندگی همه مردم ملموس نیست. روند رشد تولید، سرمایه گذاری و کاهش تورم باید به صورت مستمر و در یک دوره گذار ادامه داشته باشد تا ضمن جبران کامل کاستی‌ها، نتایج آن در همه بخش‌های جامعه ملموس شود.

تولید

الف. رشد اقتصادی در بخش صنعت، معدن و تجارت ‌

بخش صنعت و معدن طی ۹ ماهه سال ۱۴۰۱ رشد مستمر، مطلوب و کم‌سابقه‌ای داشته که در دو گزارش رسمی بانک مرکزی و مرکز آمار ایران به این رشد اشاره شده است. هر چند این دو مرکز داده‌های متفاوتی برای نرخ رشد دارند، اما هر دو گزارش گویای رشد بخش صنعت، معدن و تجارت و استمرار آن است.

داده‌های گزارش بانک مرکزی:      

-رشد تولید ناخالص داخلی صنعت در ۹ ماهه سال ۱۴۰۱ معادل ۸ درصد بوده که بیش از ۲ برابر نرخ رشد اقتصادی (معادل ۳.۷ درصد) است.

-میانگین فصلی نرخ رشد بخش صنعت در دولت سیزدهم ۶.۷ درصد بوده که بیش از ۳ برابر میانگین نرخ رشد در دوره دولت یازدهم و دوازدهم است. میانگین فصلی نرخ رشد در این دوره ۲ درصد بوده است.

-نرخ رشد بخش صنعت در فصل سوم سال ۱۴۰۱ معادل ۱۱.۶ درصد بوده که بالاترین نرخ رشد فصلی از سال ۱۳۹۶ تاکنون است.

-نرخ تولید رشد بخش معدن در ۹‌ماهه سال ۱۴۰۱ معادل ۲.۹ درصد بوده در حالی که در مدت مشابه سال ۱۴۰۰ منفی یک درصد بوده است.

-نرخ رشد فصلی بخش معدن در تابستان ۱۴۰۰ معادل منفی ۰.۵ درصد بوده که در طول یک‌سال ۴ برابر و در پاییز ۱۴۰۱ به ۲ درصد افزایش یافته است. نرخ رشد بخش معدن در سه فصل سال جاری به ترتیب ۱.۲، ۵.۴ و ۲ بوده است.

-بالاترین سهم رشد در ۹ ماهه سال جاری به میزان ۱.۱ واحد درصد (از ۳.۷) متعلق به بخش صنعت بوده است. سـهم ارزش ­افزوده عمده‌فروشی و خرده‌فروشی و حمل و نقل و انبارداری در رشد تولید ناخالص داخلی طی ۹ ماهه سـال ١٤٠١ بـه ترتیـب ۰.۷ و ۰.۹ واحد درصد است. لذا بیش از ۵۵ درصد رشد ۹ ماهه متعلق به فعالیت‌های حوزه صنعت، معدن و تجارت است.

-نرخ رشد بخش عمده فروشی و خرده فروشی در طی سه فصل سال جاری مثبت شده و در مقایسه با نرخ رشد ۹ ماهه سال قبل (۳.۷) از رشد ۲ برابری معادل ۶.۴ درصد برخوردار بوده است.   

داده‌های گزارش مرکز آمار

-رشد تولید ناخالص داخلی صنعت در ۹ ماهه سال ۱۴۰۱ معادل ۵.۱ درصد بوده که ۱.۵ برابر نرخ رشد اقتصادی (معادل ۳.۳ درصد) است.

-میانگین فصلی نرخ رشد بخش صنعت در دولت سیزدهم ۴.۲ درصد بوده که بیش از ۲.۵ برابر میانگین نرخ رشد در دوره دولت یازدهم و دوازدهم است. میانگین فصلی نرخ رشد در این دوره ۱.۷ درصد بوده است.

-نرخ رشد بخش صنعت در سه فصل سال ۱۴۰۱ بالاتر از ۵ درصد بوده که بالاترین نرخ رشد فصلی مستمر در سه ماه، از سال ۱۳۹۷ تاکنون است.

-نرخ رشد فصلی بخش معدن در تابستان ۱۴۰۰ معادل منفی ۳.۷درصد بوده که در طول یکسال ۷ برابر و در پاییز ۱۴۰۱ به ۲.۶ درصد افزایش یافته است. نرخ رشد بخش معدن در سه فصل سال جاری به ترتیب منفی ۰.۷، ۰.۷ و ۲.۶ بوده و در ۹ ماهه به ۰.۹درصد رسیده که مقایسه با رشد منفی ۲.۵ در ۹ ماهه سال قبل، رشد ۳ برابری، با ثبات و مستمری را در سال جاری طی کرده است.

در نهایت، افزایش ارزش ­افزوده نمایانگر بهبود کلی تولید (فروش) و پرداخت به عوامل تولید است. به‌­عبارت دیگر، با افزایش ارزش افزوده، انتظار بر این است که سهم فعالیت‌­ها و دارایی­‌های مولد در قالب دستمزد، اجاره و سود در ترکیب درآمدی خانوارها و سایر فعالیت­‌های اقتصادی افزایش یابد. این امر می‌­تواند عامل اصلی بهبود تقاضای کل اقتصاد و تداوم رشد اقتصادی باشد. از طرفی افزایش تولید در بخش صنعت، از این جهت که ظرفیت بالایی در اشتغال داشته و منجر به رشد تولید در سایر زنجیره­‌های اقتصادی می­‌شود، بسیار حائز اهمیت است.

ب. رشد مستمر تولیدات صنعتی و معدنی‌

-شاخص تولید شرکت‌های صنعتی بورسی از فروردین سال جاری تا آخرین گزارش منتشرشده (بهمن ماه) همواره رشدی بالای ۵ درصد تا ۲۱.۹ درصد داشته که در این مدت، رشد سه ماه بالای ۱۳ درصد بوده است. بالاترین نرخ رشد این شاخص در بهمن ماه سال جاری ثبت شده که در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ۲۱.۹ درصد بوده است و بیشتر تحت تأثیر رشد رشته فعالیت خودرو و قطعات بوده است. در این ماه شاخص تولید رشته فعالیت خودرو و قطعات نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش ۸۰.۴ درصدی داشته است. (ماخذ: مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی)

-تولید انواع سواری و وانت در ۱۱ ماهه ۱۴۰۱ نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۳۱ و ۷۱ درصد رشد داشته است. ضمنا تعداد خودروهای کف پارکینگ دو خودروساز بزرگ کشور در انتهای ماه بهمن به کمتر از ۱۰۰۰ دستگاه کاهش یافته  که این عدد در زمان مشابه پارسال حدود ۱۲۸هزار دستگاه بوده است.

-تولید اتوبوس، مینی‌بوس و ون در ۱۱ ماهه ۱۴۰۱ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۴۴ درصد رشد داشته است.

-تولیدات پتروشیمی در ۱۱ ماهه ۱۴۰۱ نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۸ درصد رشد داشته است.

-تولید الیاف اکریلیک، نخ فیلامنت پلی‌استر و الیاف پلی‌استر در ۹ ماهه ۱۴۰۱ نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب ‌۳۰۱، ۵ و ۳ درصد رشد داشته است. این رقم در پایان بهمن­‌ماه با افزایش قابل توجه همراه بود و به ترتیب به ۵۱۴، ۷ و ۶ درصد رسید.

-تولید انواع تلویزیون و یخچال و فریز در ۹ ماهه ۱۴۰۱ نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۳۷ و ۶ درصد رشد داشته است. این رقم در دی‌­ماه ۵۹ و ۲۰ درصد رسید.

-تولید الکتروموتور در ۹ ماهه ۱۴۰۱ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۲ درصد رشد داشته است. این رقم در بهمن‌­ماه به ۲۲ درصد رسید.

-تولید انواع تراکتور و ماشین‌آلات راهسازی در ۹ ماهه امسال به ترتیب ۳۷ و ۱۰۱ درصد افزایش یافته است. در بخش تولید تراکتور، روند رشد مشاهده شده تا پایان دی‌­ماه در سطح قابل توجهی تداوم یافت (معادل ۱۸ درصد)، و در نتیجه آن معادل ۲۴۱۴۵ دستگاه به کل تولیدات این بخش افزوده شد. (ماخذ: وزارت صنعت، معدن و تجارت)

-قرار گرفتن در بین ۱۰ تولیدکننده بزرگ فولاد جهان، بالاترین رشد تولید در بین این کشورها طی سال ۲۰۲۲ (با رشد ۸ درصد) و احراز رتبه ۹ تولید جهان در ماه ژانویه سال جاری میلادی (نیمه دی تا نیمه بهمن ماه) با بالاترین نرخ رشد که معادل ۲۷.۷ درصد بوده است. (ماخذ: انجمن جهانی فولاد)

-قرار گرفتن در بین ۱۶ تولیدکننده بزرگ خودرو جهان، با رشد تولید ۱۹ درصد طی سال ۲۰۲۲ (رتبه ۱۱ رشد تولید). ایران طی سال ۲۰۲۱ در رتبه ۱۹ بوده که در سال ۲۰۲۲ با رشد تولید به رتبه ۱۶ ارتقاء یافته است.   (ماخذ: سازمان بین‌المللی سازندگان وسایل نقلیه موتوری)

لازم به ذکر است شرکت‌های صنعتی و معدنی بورسی جزء شرکت‌های بزرگ و مهم کشور بوده که حدود نیمی از تولید کشور را در اختیار دارند. بهبود وضعیت تولیدات صنعتی به‌دلیل فرصت‌­های اشتغال‌زایی صنایع، نقش افزایش عرضه و فراوانی کالاها در مدیریت گرانی‌­ها، تامین الزامات توسعه‌­ی زنجیره‌­های ارزش و خلق ارزش افزوده بالاتر حائز اهمیت است. این موضوع به‌ویژه در ارتباط با شرکت‌­های بورسی که سهام آنها متعلق به مردم است، اهمیت دو چندان دارد چراکه باعث هدایت نقدینگی به سمت فعالیت‌های مولد و افزایش گرایش مردم جهت سرمایه‌گذاری در این فعالیت‌ها می‌­شود.

تجارت خارجی

افزایش حجم تجارت همراه با کاهش کسری تراز تجاری غیرنفتی و تغییر ترکیب واردات با اولویت نیازهای بخش مولد اقتصاد

-ارزش حجم تجارت کشور در پایان بهمن­ماه سال ۱۴۰۱ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳.۸ درصد رشد داشته است و از ۹۰.۰۸ میلیارد دلار در سال ۱۴۰۰ به ۱۰۲.۲ میلیارد دلار  در ۱۴۰۱ افزایش یافته است.

-در دوره منتهی به بهمن‌­ماه ۱۴۰۱نسبت به مدت مشابه سال قبل، ارزش صادرات کالاهای غیرنفتی (با احتساب گاز طبیعی) حدود ۱۲ درصد و واردات ۱۵ درصد افزایش داشته است.

-در ۱۱ ماهه سال ۱۴۰۱ نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر ارزش، واردات کالاهای سرمایه‌­ای ۵۳ درصد و کالاهای واسطه‌­ای حدود ۱۴ درصد رشد داشته و این در حالی است که واردات کالاهای مصرفی ۱۲ درصد کاهش داشته است.

-در ۱۱ ماهه سال ۱۴۰۱ نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر ارزش، صادرات محصولات پلیمری ۲۹ درصد، صنایع غذایی ۱۰ درصد، صنایع شیمیایی ۲۵ درصد، لوازم خانگی ۹ درصد، صنایع برق و الکترونیک ۴۵ درصد و تجهیزات پزشکی ۴۱ درصد رشد داشته است. (ماخذ: گمرک جمهوری اسلامی ایران)

-توسعه تجارت بین‌الملل، جریان تولید و فروش بنگاه‌­های داخلی را تسهیل کرده و اشتغال‌­زایی و توسعه تولید را رقم می‌زند. در توسعه تجارت رویکرد اصلی صنعت، معدن و تجارت استفاده از ظرفیت­ کشورهای منطقه و دوست با تمرکز بر افزایش صادرات محصولات پیچیده (دانش‌بنیان) و حذف کسری تجاری بدون نفت است.

سرمایه‌گذاری

رشد بی سابقه سرمایه­‌گذاری در ماشین­‌آلات و تجهیزات تولیدی

تشکیل سرمایه در ماشین‌آلات در سه فصل مستمر سال ۱۴۰۱ به ترتیب با ۱۶.۵، ۱۲.۶ و ۲۸.۳ درصد رشد مواجه بوده که به‌صورت تجمعی در ۹ ماهه سال به ۱۹.۷ درصد رسیده است. این درحالی است که نرخ رشد تشکیل سرمایه در ماشین آلات در ۹ماهه سال گذشته ۱۲.۵ درصد بوده و در سال جاری افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است.

همانگونه که در نمودار زیر نمایش داده شده است، نرخ رشد تشکیل سرمایه در فصل سوم به میزان ۲۸.۳ درصد از سال ۱۳۹۱ تاکنون سابقه نداشته است. ضمن اینکه رشد مستمر این شاخص در ده فصل و از فصل دوم سال ۱۳۹۹ تاکنون نیز طی دهه اخیر بی‌سابقه بوده است.

گزارش شاخص‌های بخش صنعت، معدن و تجارت منتشر شد

-نرخ رشد تشکیل سرمایه از فصل سوم سال ۱۴۰۰ تا کنون به‌صورت بی‌سابقه‌ای رشد داشته و در تمام فصول رشدهای بین ۱۱.۶ تا ۲۸.۳ درصد را تجربه کرده که بالاترین آن در فصل سوم ۱۴۰۱ ثبت شده است.  (ماخذ: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران)

مهم­ترین نشانه بهبود امید به آینده فعالان اقتصادی رغبت آنها به افزایش سرمایه­‌گذاری در فعالیت‌­های مولد است. در طی سالیان اخیر متاسفانه این رغبت در اندازه‌­ای پایین بوده که سرمایه­‌گذاری صورت‌گرفته هزینه‌­های استهلاک ماشین­‌آلات و تجهیزات تولیدی را نیز پوشش نداده است اما بهبود قابل توجه سرمایه­‌گذاری در سال ۱۴۰۰ و استمرار رشد آن در سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ در مقایسه با مدت­‌های مشابه سال‌­های قبل خود، حکایت از تغییر نگرش فعالان اقتصادی نسبت به آینده اقتصاد ایران دارد که این موضوع باید مدنظر سیاست‌گذاران اقتصادی قرار گرفته و با ایجاد شرایط مناسب‌تر و مشوق‌های بیشتر امید به آینده برای افزایش سرمایه‌گذاری تقویت شود.

تشکیل و توسعه کسب و کارها

مهمترین اقدامات انجام‌شده در راستای، رشد، ارتقا و توسعه کسب و کارها طی سال ۱۴۰۱ به شرح زیر است

-بهره‌برداری از ۷۱۳۹ پروژه و طرح نیمه تمام صنعتی و واحد احیا شده با اشتغالزایی بیش از ۱۶۸ هزار نفر به شرح زیر :

۳۱۵۰ طرح ایجادی و جدید با اشتغال بیش از ۶۵ هزار نفر

۲۲۷۵ طرح توسعه‌ای با اشتغال بیش از ۷۳ هزار نفر

احیای مجدد ۱۷۱۴ واحد راکد و تعطیل و بازگرداندن آنها به چرخه تولید با اشتغال حدود ۳۰ هزار نفر

-افزایش ظرفیت ۲۴۳۶ واحد صنعتی از زیر ۵۰ درصد به بالای ۵۰ درصد

تورم تولیدکننده و مصرف‌کننده

الف. کاهش مستمر تورم تولیدکننده 

-نرخ تورم تولیدکننده در ۴ فصل منتهی به پاییز ۱۴۰۱ معادل ۴۳.۷ درصد بود که در مقایسه با رقم ۶۰.۹ درصدی مدت مشابه سال قبل، معادل ۲۸ درصد کاهش داشته است. این شاخص در پائیز ۱۴۰۱ نیز  معادل ۳۴ درصد کاهش داشته است.

-تورم نقطه به نقطه (فصل جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل) هر دو بخش صنعت و معدن نیز روندی کاهشی داشته است. تورم نقطه به نقطه بخش ساخت از ۴۶.۴ در پاییز سال قبل به ۲۳.۶ در پاییز سال گذشته کاهش یافته است. تورم بخش معدن نیز از ۷۹.۹ در پاییز سال قبل به ۹.۷ در پاییز سال گذشته کاهش یافته است.  

-از فصل بهار به بعد تورم سالانه بخش صنعت و معدن نسبت به تورم کل تولیدکننده کمتر بوده است همچنین در فصل بهار، تابستان و پاییز ۱۴۰۱، تورم نقطه به نقطه و تورم فصلی بخش صنعت و معدن نسبت به مقادیر این شاخص برای متوسط کل اقتصاد کمتر بوده است

-تورم سالانه تولیدکننده صنعت ساخت از تابستان ۱۴۰۰ تاکنون در تمام فصول روندی کاهشی داشته است. به نحویکه از ۸۰.۴ درصد در تابستان ۱۴۰۰ به ۳۴.۴ درصد در پاییز سال گذشته کاهش یافته که کاهش پرشتاب و مستمر این شاخص در ۵ فصل متمادی روندی کم سابقه در طول ده سال پیش است.

-تورم سالانه تولیدکننده معدن نیز از تابستان ۱۴۰۰ تاکنون در تمام فصول روندی کاهشی داشته است. به نحویکه از ۱۱۶.۱ درصد در تابستان ۱۴۰۰ به ۲۵.۱  درصد در پاییز سال کذشته کاهش یافته (پایین ترین نرخ تورم از سال ۱۳۹۷ تاکنون) که کاهش پرشتاب و مستمر این شاخص در ۵ فصل متمادی، مشابه صنعت روندی کم سابقه در طول ده سال پیش است.

در نمودار زیر روند تورم سالانه تولیدکننده شامل کل بخش، صنعت و معدن نمایش داده شده است. (ماخذ: مرکز آمار ایران)

گزارش شاخص‌های بخش صنعت، معدن و تجارت منتشر شد

ب. کاهش تورم مصرف‌کننده 

تورم نقطه به نقطه مصرف‌کننده تمام گروه‌های کالاهای صنعتی غیرخوراکی در سبد مصرف خانوار (شامل پوشاک و کفش، مبلمان و لوازم‌خانگی و خرید وسایط نقلیه)، از مهر ۱۴۰۰ تا بهمن ۱۴۰۱ روند کاهشی و در سال ۱۴۰۱ روندی پایین تر از شاخص کل تورم داشته است. البته تورم نقطه به نقطه گروه وسایط نقلیه در دی و بهمن ماه ۱۴۰۱ بدلیل تقاضای سرمایه‌ای ناشی از جهش نرخ ارز در آذر و دی ماه، افزایش بالاتر از شاخص کل تورم را تجربه کرده است. در نمودارهای زیر این روندها نمایش داده شده است. (ماخذ: مرکز آمار ایران)

گزارش شاخص‌های بخش صنعت، معدن و تجارت منتشر شد

گزارش شاخص‌های بخش صنعت، معدن و تجارت منتشر شد

گزارش شاخص‌های بخش صنعت، معدن و تجارت منتشر شد

افزایش تورم کل در نیمه اول سال ۱۴۰۱ عمدتاً به دلیل سیاست حذف تخصیص ارز ۴۲۰۰ هزار تومانی و متأثر از روند تورم گروه خوراکی‌ها بوده است. اما با وجود سیاست‌های اصلاحی، روند متوسط تورم مصرف‌کننده در گروه مبلمان و لوازم‌خانگی، پوشاک و کفش و خرید وسائط نقلیه که کالاهی صنعتی هستند، کاهشی بود. نرخ تورم ۱۲ ماهه در هر دو گروه کالای مبلمان و لوازم خانگی و خرید وسایل نقلیه کمتر از متوسط نرخ تورم کل مصرف‌کننده بوده و در ارتباط با گروه پوشاک و کفش نیز نرخ تورم روندی کاهنده همراه با شیب کند را تجربه کرده است. در نمودارهای زیر این روندها نمایش داده شده است. (ماخذ: مرکز آمار ایران)

گزارش شاخص‌های بخش صنعت، معدن و تجارت منتشر شد

گزارش شاخص‌های بخش صنعت، معدن و تجارت منتشر شد

گزارش شاخص‌های بخش صنعت، معدن و تجارت منتشر شد

مدیریت تورم تولیدکننده کنترل تورم مصرف­‌کننده را تسهیل می­‌کند. به عبارت بهتر کاهش مستمر تورم تولیدکننده در ارتباط با کالاهای صنعتی نویدبخش کاهش تورم مصرف‌کننده است. مدیریت هزینه­‌های تولید، رفع موانع تولید، توانمندسازی بنگاه‌­ها به‌خاطر شفاف‌سازی جریان مالی- اطلاعات - کالا، نظارت و حمایت هوشمند از ذی‌نفعان عرصه تولید و استفاده از سازوکاهای بورس کالا از رویکردهای وزارت صنعت، معدن و تجارت در مدیریت تورم تولیدکننده است.

اشتغال

‌اشتغال فصلی بخش صنعت در فصل پاییز ۱۴۰۱ به میزان ۸.۳ میلیون نفر رسیده که طی دهه اخیر بی‌سابقه است. در گزارش مرکز آمار کل اشتغال به سه بخش صنعت، کشاورزی و خدمات تقسیم شده و این رقم مربوط به کلیه فعالیت‌های بخش صنعت بوده که شامل واحدهای خارج از پوشش وزارت صنعت نیز است.

نرخ بیکاری با ۰.۷ واحد درصد کاهش نسبت به پاییز سال گذشته، ۱ واحد درصد کاهش نسبت به بهار سال گذشته و ۰.۷ واحد درصد کاهش نسبت به تابستان سال گذشته به رقم ۸.۲ درصد در پاییز سال گذشته رسیده است.

همانگونه که در نمودار زیر ارائه شده، نرخ بیکاری ۸.۲ درصد در پاییز سال گذشته؛ پایین‌ترین نرخ بیکاری فصلی طی دهه گذشته تاکنون است.  (ماخذ: مرکز آمار ایران)

گزارش شاخص‌های بخش صنعت، معدن و تجارت منتشر شد

ایجاد اشتغال حدود ۴۳۳ هزار نفر طی سال گذشته (بر اساس آخرین آمار سامانه ملی رصد اشتغال کشور در دوره انتشار گزارش) در کلیه بخش‌های صنعت، معدن و تجارت که بالاترین سهم اشتعال ایجاد شده در بین دستگاه‌های اجرایی کشور به میزان ۳۲ درصد است. (ماخذ: سامانه رصد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی)

ارسال نظر