شناسه خبر: 33938

ثبت اطلاعات شغلی ۶۵۰ هزار تبعه خارجی

با اجرای طرح ملّی تعیین وضعیت شغلی اتباع افغانستانی بیش از ۶۵۰ هزار نفر از اتباع در این طرح شرکت و نسبت به ثبت اطلاعات شغلی در سامانه اقدام کردند.

به گزارش اقتصاد نگار به نقل از ایسنا، طرح ملی تعیین وضعیت اشتغال اتباع افغانستانی از ۹ اسفند ماه ۱۴۰۱ توسط وزارت کار در ۱۶ استان کشور آغاز شد. به موجب این طرح اقامت مجاز اتباع افغانستانی منوط به روشن‌ شدن وضعیت شغلی آنان بوده و افراد شرکت‌کننده از مزایای قانونی این طرح برخوردار می شوند.

پیشتر وزارت کار سامانه جامع اشتغال اتباع خارجی را در ۱۶ استان راه‌اندازی کرده بود که بر اساس آن تمام واحدهای اجرایی در استان‌ها موظف شدند درخواست‌های مرتبط با استفاده از خدمات اشتغال اتباع خارجی را صرفاً در سامانه جامع اشتغال اتباع خارجی ثبت و رسیدگی کنند.

در راستای اجرای طرح ملی تعیین وضعیت اشتغال اتباع افغانستانی، معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار در اطلاعیه‌ای از تمدید این طرح تا پایان اردیبهشت ماه خبر داد.

در این اطلاعیه آمده است با در نظر گرفتن اتمام زمان نوبت‌دهی به اتباع متقاضی شرکت در طرح و با توجه به استقبال و مشارکت حداکثری اتباع خارجی مذکور، مرحله نوبت‌دهی تا تاریخ ۳۱ اردیبهشت‌ماه سال‌ جاری در ۱۵ استان کشور تمدید شد.

لازم به ذکر است که افراد مشمول این طرح ملّی، مردان ۱۸ تا ۶۰ سال هستند و با اجرای طرح، اتباع افغانستانی در سن کار مشخص می‌شوند.

پبش از این اداره کل اشتغال اتباع خارجی وزارت کار از شرکت ۲۵۰ هزار نفر از اتباع افغانستانی تا ۱۵ اسفند ماه سال گذشته خبر داده و مهلت ثبت اطلاعات را تا ۳۱ فروردین ۱۴۰۲ اعلام کرده بود.

بر اساس اطلاعیه معاونت اشتغال وزارت کار آن دسته اتباع افغانستانی که هنوز نسبت به ثبت اطلاعات شغلی خود در سامانه اقدام نکرده‌اند تا پایان ۳۱ اردیبهشت ماه مهلت دارند این اطلاعات را در اختیار وزارت کار قرار بدهند.

به گزارش ایسنا،‌ برابر قانون کار اتباع بیگانه‌ای که فاقد پروانه کار، پروانه کار موقت یا کارت کار موقت باشند، اجازه اشتغال در کشور را ندارند و درصورت اشتغال و بکارگیری کارفرمای آنها متخلف و مشمول جریمه خواهد بود.

ارسال نظر