شناسه خبر: 33967

نگران بورس نباشید

با وجود ثبت کاهش پنج درصدی بازار در دومین روز کاری هفته، رییس سازمان بورس می‌گوید که حمایت از این بازار، اولویت مهم دولت است.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا، پس از ثبت رکوردهای صعودی قابل توجه بورس در هفته‌های گذشته، امروز بازار سراسر سرخ شد و این موضوع نگرانی‌هایی را برای سهامداران به وجود آورد، موضوعی که مجید عشقی آن را رد کرد.

چهره روز: مجید عشقی

بازار سرمایه امروز شرایط خوبی نداشت. شاخص کل بورس امروز با ۱۲۵ هزار و ۷۶۱ واحد کاهش به کانال دو میلیون و ۳۰۰ هزار واحد عقب‌گرد و رقم دو میلیون و ۳۱۴ هزار واحد را ثبت کرد. شاخص کل با معیار هم‌وزن نیز با ۳۶ هزار و ۹۳۹ واحد کاهش در رقم ۸۰۳ هزار و ۳۹۸ واحد ایستاد.

با وجود برخی نگرانی‌ها، اعلام شد که بازار بسته نمی‌شود . مجید عشقی در نخستین همایش ملی اقتصاد هوشمند و توسعه مالی درمورد اینکه با توجه به اینکه شاخص کل بورس امروز کاهشی پنج درصدی داشت، ایا سازمان برنامه ای برای بستن بازار دارد یا خیر توضیح داد: سازمان قصد بستن بازار را ندارد.

عشقی یک شایعه دیگر را نیز تکذیب کرد. رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ضمن تکذیب دستور فروش به حقوقی‌ها اعلام کرد که هیچ دلیل اقتصادی و بنیادینی برای ریزش بورس وجود ندارد.

قطع وابستگی روز: دلار

رییس کل بانک مرکزی نیز امروز درباره سیاست‌های ارزی کشور توضیحاتی ارائه داد. رئیس کل بانک مرکزی در دیدار هیئت تجاری و صنعتی عمان تأکید کرد: سیاست راهبردی بانک مرکزی ایران قطع رابطه با دلار در مبادلات ارزی و تجاری است و برای این راهبرد نیز دلایل اقتصادی و سیاسی متقنی داریم، زیرا آمریکایی ها از دلار به عنوان ابزار سیاسی استفاده می کنند و از طرف دیگر، سایر ارزهای جهان روا به ویژه در منطقه آسیا در حال رشد هستند.  

رییس صندوق توسعه ملی نیز درباره منابع این صندوق هشدار داد . مدیر عامل صندوق توسعه ملی با انتقاد از نگاهی که به این صندوق وجود دارد، اعلام کرد که اگر استهلاک منابع ادامه پیدا کند صندوق توسعه ملی از بین می‌رود.

وزارت کار نیز جزییاتی از طرح کالابرگ الکترونیک منتشر کرد. بر اساس اعلام مجری طرح کالابرگ الکترونیکی تا پایان خردادماه امسال بیش از ۶۰ هزار فروشگاه در سراسر کشور به طرح کالابرگ الکترونیکی متصل و اقلام جدید پروتئینی نظیر ماهی و حبوبات نیز پس از بررسی‌های لازم به لیست ۱۰ قلم کالای ارائه شده در این طرح اضافه خواهد شد.

راه حل روز: واردات خودرو

شورای رقابت که در ماه‌های گذشته به قیمت گذاری خودروهای داخلی ادامه داده، راهکاری برای خروج از انحصار ارائه داده است. سخنگوی شورای رقابت با تاکید بر اینکه راه‌حل رقابتی شدن بازار واردات خودرو است، عنوان کرد: زمانی که بازار به شکل غیرمعقولی محدود شده است به سمت قیمت‌های بالاتر گرایش دارد. اگر اجازه دهیم درصدی از خودروها وارد شوند رفاه مصرف‌کننده بیشتر می‌شود و خودروسازها از قیمت‌ها رضایت خواهند داشت.

همچنین گمانه زنی درباره فروش خودروهای سامانه جامع نیز ادامه دارد. طی روزهای اخیر آگهی فروش حواله خودروها در سایت‌ها و فضای مجازی دست به دست می‌شود؛ اقدامی که غیرقانونی است و بارها تاکید شده انتقال امتیاز و فروش حواله خودرو حتی به صورت وکالتی ممنوع است؛ ضمن اینکه شرکت‌های خودروسازی نیز موظف‌اند سند خودرو را به جهت جلوگیری از همین دلالی خرید از کارخانه و فروش در بازار آزاد با قیمت بالاتر، یکسال در رهن خود نگه دارند.

در بازار مرغ نیز دلال‌ها به فعالیت خود  ادامه می‌دهند. دبیر کانون مرغداران گوشتی کشور گفت: جوجه یکروزه با قیمت مصوب به دست مرغدار نمی‌رسد، زیرا دلال‌هایی در این بین وجود دارند که قیمت‌ها را بالا می‌برند.

پر خبر روز: اتاق‌های بازرگانی

امروز بخش خصوصی نیز برنامه‌های چندگانه‌ای داشت و رییس اتاق ایران اولویت‌های بخش خصوصی را تشریح کرد. ابتدا غلامحسین شافعی در همایش تجاری ایران و قرقیزستان اظهار کرد: با توجه به برخی محدودیت‌های زیرساختی مانند مسائل مربوط به حمل و نقل، توسعه همکاری‌های تجاری دو کشور دشوارهایی‌های خاص خود را دارد اما با توجه به ظرفیت‌های قابل توجه، می‌توان انتظار داشت که در این حوزه تغییرات قابل توجهی رخ دهد.

سپس شافعی در همایش تجاری ایران و عمان اظهار کرد: آمارها نشان می‌دهد که در سال گذشته صادرات ایران به عمان حدود ۵۱ درصد و واردات از این کشور حدود ۲۹ درصد رشد کرده که در مجموع افزایش تجارت ۴۱ درصدی را نشان می‌دهد.

در اتاق تهران نیز یک رونمایی انجام شد. مرکز اسناد دیجیتال اتاق بازرگانی تهران به عنوان نخستین آرشیو تاریخ تجارت ایران که با حضور جمعی از نمایندگان بخش خصوصی و پژوهشگران تاریخ و تجارت در آستانه روز ملی اسناد و میراث مکتوب رونمایی شد، هم‌اکنون در دسترس است و قرار است طی یک بازه زمانی معین بالغ بر ۸۰ هزار سند در آن بارگذاری شود.

ارسال نظر