شناسه خبر: 34080

قیمت بالای انرژی در زمستان اروپا بیشتر از کووید قربانی گرفت

افزایش شدید قیمت انرژی در اروپا پس از تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه مسکو، شاید در زمستان، بیشتر از کووید ۱۹، باعث مرگ اروپایی‌ها شده باشد.

به گزارش اقتصادنگار، اکونومیست در گزارشی نوشت: قیمت برق و گاز در زمستان گذشته، به ترتیب ۶۹ و ۱۴۵ درصد افزایش یافت.

طبق گزارش این هفته نامه انگلیسی، افزایش قیمت انرژی، مردم را از گرم کردن مناسب خانه خود بازداشت و قرار گرفتن در سرما، خطر ابتلا به مشکلات قلبی و تنفسی را افزایش می‌دهد.

اکونومیست در ماه نوامبر پیش بینی کرده بود که انرژی گران می‌تواند عامل بین ۲۲ هزار تا ۱۳۸ هزار مرگ در یک زمستان ملایم و قربانیان بیشتر در یک زمستان سخت باشد.

این پیش بینی متاسفانه درست از آب درآمده و اسناد بررسی شده توسط این نشریه در فاصله نوامبر سال ۲۰۲۲ تا فوریه سال ۲۰۲۳ نشان داد افزایش قیمت‌های انرژی، باعث شد مرگ و میر در ۲۸ کشور اتحادیه اروپا، ۱۴۹ هزار مورد بیشتر شود که ۶۰ هزار مورد به عنوان مرگ بر اثر ابتلا به کووید ثبت شده است.

در این گزارش خاطرنشان شده است: افزایش ۷.۸ درصدی آمار مرگ و میر در مقایسه با هفته‌های مشابه در فاصله سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹، می‌تواند به چندین عامل نسبت داده شود که دلیل اصلی، ناتوانی مردم برای گرمایش مناسب خانه خود و مریض شدن به دلیل شرایط سرما بوده است.

در این بین، غرب روسیه را عامل بحران انرژی در اروپا خوانده و مدعی است مسکو از عرضه انرژی به کشورهای اروپایی، به شکل سلاح استفاده می‌کند تا به انگیزه‌های سیاسی و نظامی خود دست پیدا کند. مسکو به نوبه خود این ادعا را رد کرده و به تحریم‌های غرب علیه روسیه به عنوان عامل اصلی اشاره کرده که مانع افزایش صادرات گاز از روسیه به اروپا شده است.

روسیه، ده‌ها میلیارد دلار برای ساخت خطوط لوله برای انتقال گاز خود به شمال اروپا سرمایه گذاری کرده بود. اما طبق گزارشهای رسانه‌ای متعدد، آمریکا برای تضعیف نفوذ روسیه در اروپا و حفظ کنترل خود بر کشورهای اروپایی، این خطوط لوله را منفجر کرده است.

 

ارسال نظر