شناسه خبر: 34242

حجم صادرات سوخت روسیه به چین افزایش یافت

صادرکنندگان روسیه، صادرات نفت کوره به چین را در ماه میلادی جاری افزایش دادند.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا، آمار شرکت تحقیقاتی کپلر نشان داد فروش نفت کوره تولیدکنندگان روسیه به چین، در ماه مه به بیش از ۳۵۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید که در مقایسه با صادرات بنزین و دیزل، ارزش کمتری دارد.

صادرات نفت کوره به چین پس از فوریه که سقف قیمت گروه هفت روی صادرات فرآورده‌های نفتی روسیه به اجرا درآمد، افزایش یافت. در پی آغاز بازرسی از کیفیت مخلوط قیر در استان شاندونگ که خانه اکثر پالایشگاه‌های خصوصی چین است، این خرید اخیرا جهش چشمگیری پیدا کرده است.

جیانان سون، تحلیلگر شرکت "انرژی اسپکتس" در این باره گفت: انتظار داریم که صادرات نفت کوره روسیه به چین در ماه مه بالا بماند و از ژوئن، افزایش بیشتری پیدا کند.

پالایشگاه‌های خصوصی چین در دو سهمیه اول سال ۲۰۲۳، سهمیه واردات نفت کمتری در مقایسه با سال گذشته دریافت کردند و از این رو، ناچارند برای تامین نیازهای پالایشی خود، به خوراک‌های دیگری مانند نفت کوره اتکا کنند.

در این بین، پالایشگاه‌های روسی با پایان یافتن تعمیرات تاسیساتی، احتمالا عرضه نفت کوره حاوی گوگرد بالا به آسیا را در هفته‌های آینده به حداکثر ۱۴۰ هزار بشکه در روز افزایش می‌دهند.

به گفته ویکتور کاتونا، تحلیلگر شرکت کپلر، روسیه اکنون ۳۵ تا ۴۰ درصد از کل نفت کوره‌ای که توسط چین وارد می‌شود را تامین می‌کند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، خرید زیاد چین ممکن است ادامه پیدا نکند زیرا مقامات برای پالایشگاه‌های غیردولتی، یک سیستم سهمیه سالانه برای واردات نفت کوره تعیین می‌کنند. سهمیه سال ۲۰۲۳، حدود ۱۶.۲ میلیون تن است که بیش از نیمی از آن تا پایان آوریل استفاده شده است. دولت قرار است آمار واردات فرآورده‌های نفتی در آوریل را در ۲۰ مه منتشر کند.

 

ارسال نظر