شناسه خبر: 34274

توسعه همکاری وزارت علوم با صنایع پتروشیمی

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دبیرخانه شورای عالی عتف تفاهم‌نامه همکاری پژوهشی با شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس امضا کردند.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا، در حاشیه بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دبیرخانه شورای عالی عتف تفاهم‌نامه همکاری پژوهشی با شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس امضا کردند.

این تفاهم‌نامه همکاری پژوهشی در راستای رفع نیازهای فناورانه و تولید دانش‌بنیان در صنایع پتروشیمی ما بین وزیر علوم و نایب رئیس شورای عالی عتف و  مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با موضوع ایجاد سازوکار مشارکت، هم­‌افزایی و هماهنگی اثربخش میان بازیگران زیست بوم حوزه فناوری و نوآوری به منظور رفع نیازهای پژوهشی و فناورانه صنایع پتروشیمی کشور و حمایت از ساخت داخل و تولید دانش‌­بنیان به امضا رسید. 

طرفین در این تفاهم‌نامه متعهد شدند تا نسبت به شناسایی، دسته‌بندی، تجمیع و ارزیابی تقاضای صنایع پتروشیمی کشور، تدوین برنامه‌های ساخت داخل و پایش و اطلاع‌رسانی برنامه‌های مذکور و همکاری و مشارکت در اجرای فرصت مطالعاتی داخلی اعضای هیئت علمی در شرکت‌های وابسته همکاری کنند.

حمایت از موضوع‌های پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‌های دکتری در راستای رفع مسائل و نیازمندی‌های پژوهشی و فناورانه شرکت‌های وابسته به هلدینگ، حمایت از برگزاری مستمر نمایشگاه‌­ها و رویدادهای تقاضامحور و شناسایی، دسته‌بندی، ارزیابی توانمندی‌­ها، ظرفیت­‌ها و دستاوردهای علمی و فناوری دانشگاه‌­ها و مراکز تحقیقاتی و شبکه­‌سازی میان تقاضا و عرضه پژوهش و فناوری از دیگر زمینه‌های همکاری در این تفاهم‌نامه به شمار می‌رود.

همچنین بسترسازی برای اجرای فرصت مطالعاتی داخلی اعضای هیئت علمی و دستیار فناور در شرکت‌های وابسته به هلدینگ، فراهم‌سازی شرایط بهره‌گیری از خدمات دانش‌آموختگان دکتری به عنوان محقق پسادکتری در شرکت‌های وابسته به هلدینگ، مساعدت حداکثری در راه رسیدن به تسهیلات و مشوق‌های اعطایی به قراردادهای منعقد شده از طریق برگزاری نمایشگاه‌­های تقاضامحور و تمهیدات مؤثر در راستای تجاری‌سازی فناوری­‌های حاصل شده از اجرای قراردادها و تفاهم‌­نامه‌ها از دیگر تعهدات این تفاهم‌نامه است.

طرفین نسبت به شناسایی مستمر موانع و چالش‌­های پیش‌­روی داخلی‌سازی نیازهای صنایع پتروشیمی و تلاش برای رفع آنها با همکاری، تعامل و تقسیم کار میان ذی­نفعان متعهد شدند.

ارسال نظر