شناسه خبر: 34378

هیت مپ یا نقشه بازار ارزهای دیجیتال چیست؟

یکی از چالش‌هایی که افراد تازه‌کار هنگام ورود به دنیای ارزهای دیجیتال با آن مواجه می‌شوند، درک مفاهیم و اصطلاحات مربوط به ترید و سرمایه‌گذاری است. با مطالعه و همچنین اطلاعات بیشتر در حوزه کریپتو، می‌توانیم به یک دید بهتری برسیم و مسائل را خیلی راحت حل کنیم. یکی از اصطلاحاتی که در بازار رمزارزها با آن خیلی مواجه می‌شویم، هیت مپ یا نقشه بازار است. اما هیت مپ چیست و این نقشه چه اطلاعاتی را به ما نشان می‌دهد؟

نقشه بازار ارز دیجیتال، یکی از ابزارهای کاربردی جهت درک بهتر شرایط بازار است و هدف آن انتقال حجم بزرگی از اطلاعات در سریع‌ترین و ساده‌ترین حالت است. با یادگیری این ابزار می‌توانیم در وقت خود صرفه‌جویی کنیم و از صرف انرژی زیاد برای به‌دست‌آوردن قیمت آنلاین بیت کوین جلوگیری کنیم. در این مقاله، به بررسی نقشه بازار ارزهای دیجیتال و معرفی کاربردهای آن می‌پردازیم. در ادامه با ما همراه شوید.

نقشه بازار (Heatmap) چیست؟

یکی از راه‌هایی که خیلی سریع و راحت می‌توانیم وضعیت کلی بازار کریپتو را بررسی کنیم، استفاده از نقشه بازار ارز دیجیتال است. هیت مپ یک نقشه گرمایی است که یک تصویرسازی از اطلاعات و قیمت ارزهای دیجیتال به ما می‌دهد. برای اینکه بتوانیم در چند ثانیه وضعیت کلی بازار را بررسی کنیم، این نقشه یک ابزار بسیار کارآمد برای چنین مواقعی است. فعالان حوزه کریپتو و معامله‌گران می‌توانند در چند ثانیه با کمک نقشه بازار ارزهای دیجیتال، رمزارزهایی که از دایره دید آنها خارج هستند را به‌راحتی پیدا کنند. اصطلاح هیت مپ اولین‌بار در سال 1991 توسط طراح نرم‌افزار «کروماک کینی (Cormac Kinney) » جهت نمایش اطلاعات بازارهای مالی معرفی شد.

نقشه بازار اطلاعات پیچیده و متعدد ارزهای دیجیتال را در یک قاب، با استفاده از رنگ‌های مختلف به تصویر می‌کشد. نمونه‌های زیادی از نقشه بازار وجود دارد و یکی از معروف‌ترین آنها، نقشه حرارتی فوتبال است. برای هر بازیکن یک هیت مپ درست می‌شود که نشان می‌دهد میزان حضور آن بازیکن در نقاط مختلف زمین را نشان می‌دهد و همچنین میزان گردش توپ را نمایش می‌دهد.

نقشه بازار ارز دیجیتال چه چیزی را نمایش می دهد؟

این ابزار اطلاعات مربوط به وضعیت کوین‌ها و توکن‌های معتبر در بازار را در یک صفحه با رنگ‌های مختلف نشان می‌دهد. این نقشه از خانه‌های زیادی تشکیل شده که هر کدام رنگ و مساحت متفاوتی را دارند. بر روی هر کدام از این خانه‌ها، نماد یک ارز نوشته شده‌است و اطلاعات مربوط به همان ارز را نشان می‌دهد. دو مؤلفه مهم و تعین کننده مساحت و رنگ در نقشه بازار وجود دارد که در ادامه به توضیح آنها می‌پردازیم.

رنگ ها در نقشه بازار

به‌طورکلی 3 طیف رنگی سبز، قرمز و خاکستری در هیت مپ وجود دارد که بیانگر اطلاعات مهم درباره کوین‌ها است. رنگ سبز نشان‌دهنده وضعیت خوب کوین‌ها است. چنانچه رنگ یک‌خانه سبز باشد؛ یعنی قیمت آن ارز حالت صعودی دارد و رشد خوبی را تجربه کرده است. در مقابل اگر رنگ خانه‌ای قرمز باشد؛ یعنی قیمت آن ارز نزولی است. برخی از کوین‌ها که قیمت تقریباً ثابتی دارند، یعنی قیمت آنها اصلاً تغییری را نداشته است و با رنگ خاکستری نمایش داده می‌شوند.

هرچقدر رنگ این خانه‌ها پررنگ‌تر باشد، به این معناست که روند صعودی و یا نزولی بودن آن شدت زیادی دارد. به همین ترتیب میزان پررنگ و کم‌رنگ بودن رنگ خانه‌ها، نشان‌دهنده شدت آن است.

مساحت و اندازه خانه ها در نقشه بازار

تفاوت دیگر میان خانه‌های نقشه بازار، مساحت و اندازه آن‌ها است. برخی از خانه‌ها در این نقشه اندازه کوچک‌تر و یا بزرگ‌تری نسبت به خانه‌های اطراف خود دارند. برای مثال خانه مربوط به ارز دیجیتال بیت‌کوین نسبت به بقیه خانه‌ها بزرگ‌تر است، در واقع اندازه بیت‌کوین به معنای سهم این رمزارز از کل بازار ارزهای دیجیتال است.

نقشه بازار ارزهای دیجیتال چه کاربردی دارد؟

تمامی کاربرانی که وارد دنیای کریپتو می‌شوند تنها به دنبال کسب سودهای نجومی هستند و کمتر کسی است که به دلایل دیگر معاملات ارز دیجیتال را انجام دهد. برای به‌دست‌آوردن سود بیشتر از این بازار باید اطلاعات به‌روز و دانش کافی داشته باشیم. ذهن انسان به‌صورت ذاتی، به اطلاعاتی که به‌صورت تصویری دریافت می‌کند واکنش سریع‌تری نشان می‌دهد و به همین جهت می‌تواند آن را زودتر حس و آن را تحلیل کند.

به‌طورکلی داده‌هایی که در نقشه بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد به‌صورت بصری و قابل‌درک هستند. مهم‌ترین دلیل استفاده از نقشه حرارتی کریپتو، فهم درست وضعیت کل بازار به‌صورت یکجا و فوری است. مهم‌ترین هدف این ابزار ساده‌سازی است که به بهترین نحو هم توانسته از پس آن برآید. تمامی داده‌ها در نقشه به‌صورت دوبعدی نمایش داده می‌شوند و این اطلاعات در واقع ماتریس‌هایی هستند که درک آنها کمی دشوار است.

معرفی برترین نقشه بازار ارزهای دیجیتال

سایت‌های مختلفی وجود دارند که نقشه بازار کریپتو را منتشر می‌کنند که در ادامه به معرفی برخی از محبوب‌ترین‌ها می‌پردازیم.

نقشه بازار سایت CoinMarketCap

نقشه بازار موجود در سایت کوین مارکت کپ یک فضای مطمئن با اطلاعات دقیق برای به‌روزرسانی اطلاعات مربوط به بازار کریپتو که بیش از 20000 کوین و توکن پشتیبانی می‌کند و اطلاعاتشان را به ما نشان می‌دهند. در قسمت هیت مپ این سایت (coinmarketcap.com/crypto-heatmap)، کوین‌ها و توکن‌ها به 6 قسمت کوین‌های ارزشمند بازار، رمزارزهای دارای قرارداد هوشمند، ارزهای دیجیتال صرافی‌های متمرکز، پول‌های الکترونیکی صرافی‌های غیرمتمرکز، توکن‌های مثلی و ارزهای دیجیتالی که در مدت‌زمان کم توانسته‌اند دیده شوند، تقسیم می‌شود. در این پلتفرم با نگه‌داشتن موس روی هر خانه می‌توانیم اطلاعاتی از قبیل قیمت ارز، حجم کل ارزش آن در بازار و حجم معاملات آن ارز در 24 ساعت گذشته را ببینیم.

نقشه بازار سایت 360Coin

یکی از حرفه‌ای‌ترین پلتفرم‌های ارائه‌دهنده نقشه بازار، سایت تخصصی کوین 360 است. این نقشه بسیار باکیفیت تنظیم و سازماندهی شده است و با دارا بودن قابلیت فیلترکردن، یک فضای کاملاً حرفه‌ای را برای کاربر خلق کرده است. از قابلیت‌های این وب‌سایت می‌توان به مخفی کردن ارزهای دیجیتال خاص، فیلتر بر اساس حجم معاملات روزانه، فیلتر بر اساس بیشترین و کمترین میزان سود و ضرر، قابلیت تنظیم زمان و انتخاب بین کوین و توکن اشاره کرد.

هیت مپ در Trading View

سایت تریدینگ ویو یکی از بهترین سایت‌ها و یک ابزار عالی و کاملاً حرفه‌ای است که تمام خدمات آن رایگان است. ابزارهایی که این پلتفرم در اختیار ما قرار می‌دهند بسیار پیشرفته‌تر از ابزاری موجود در سایت‌های مشابه هستند. این سایت تمامی درصدهای لازم را به‌صورت آنلاین محاسبه می‌کند و ما فقط باید روی نقاط مشخص کلیک کنیم.

نقشه بازار ارز دیجیتال در Crypto Rank

در سایت کریپتو رنک یک نمای کلی از ارزهای دیجیتال پر تراکنش اخیر نمایش داده می‌شود. این پلتفرم باتوجه‌به آخرین تغییرات رمز ارزها، خانه‌های نقشه بازار را نشان می‌دهد و باتوجه‌به کاربری آسانی که دارد موردتوجه بسیاری از فعالان حوزه کریپتو قرار گرفته است.

جمع بندی نهایی

در این بلاگ به بررسی هیت مپ و کاربرد آن در دنیای ارزهای دیجیتال پرداختیم. به‌طورکلی بهتر است برای فعالیت در این حوزه و انجام معاملات پرسود، میزان آگاهی خود را افزایش دهیم و حتماً مطالب به‌روز و مفید را مطالعه کنیم. یکی از کاربردی‌ترین ابزارهایی که ما در این مسیر کمک می‌کند، نقشه بازار ارزهای دیجیتال است. با کمک فیلترهایی این ابزار می‌توانیم تحلیل دقیق‌تری از وضعیت کلی بازار داشته باشیم. کسب سود در دنیای کریپتو نیازمند آگاهی از اطلاعات این پلتفرم‌ها در بازار پرنوسان رمزارزها است.

ارسال نظر