شناسه خبر: 35201

ایران راه حل مشکل ترانزیتی کشورهای دنیا است

وزیر راه و شهرسازی گفت: ایران به‌عنوان سرزمین فرصت‌های ترانزیتی و لجستیکی، هم به‌عنوان راه و هم راه حل مشکل ترانزیتی کشورهای دنیا است.

به گزارش اقتصادنگار، مهرداد بذرپاش، در مراسم گرامیداشت شهدای هفت‌تیر در مسجد جامع اردستان اظهار کرد: اکنون در زمانی هستیم که با وجود دشمنی چند برابری بدخواهان نظام و انقلاب افرادی که پای کار نظام هستند چند برابر زمان انقلاب و جنگ تحمیلی هستند که نشان می‌دهد رویش‌های انقلاب و مدیریت رهبر انقلاب کمتر از مدیریت امام خمینی(ره) نبوده است.

وی با بیان اینکه اکنون ایران نه به شرق وابستگی دارد و نه غرب، افزود: انقلاب اسلامی شایسته‌تر از قبل به نهضت خود ادامه می‌دهد و همه مدیون مردان و زنانی هستیم که بعد از ۴۲ سال در مراسم شهدا با رغبت شرکت می‌کنند و در این روز مظلوم‌ترین یاران انقلاب به شهادت رسیدند.

به گزارش ایسنا، وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: یکی از باورهای شهید بهشتی این بود که دولت بازوی ملت است که در دولت کنونی نیز بر این باور هستیم که در مسیری حرکت شود که علیرغم اینکه وارثان مشکلات چند ساله دولت‌های قبل هستیم باید تلاش کنیم تا مشکلات جامعه و مردم برطرف شود.

بذرپاش با اشاره به اینکه یکی از مشکلات کشور موضوع مسکن است، تصریح کرد: وزارت راه و شهرسازی اکنون وارث چند سال نساختن مسکن در کشور است و انباشته شدن تقاضاهای زیاد باعث افزایش قیمت مسکن در کشور شده است و بسیاری از ابزار ساختن مسکن در کشور وجود دارد، ولی ما چند سال ساخت مسکن را متوقف کردیم.

وی گفت: دولت بخشی از ابزارهای ساخت مسکن را در اختیار دارد که با مشارکت مردم بخش زیادی از کاستی‌های مسکن را جبران خواهد کرد. یکی از سیاست‌های وزارت راه باز کردن طرح‌های هادی روستایی است تا زمین‌های بیشتری در اختیار روستاییان قرار بگیرد تا ساخت بیشتری در روستاها اتفاق بیفتد.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: با پیگیری‌های مسئولان استان اصفهان مشکل زمین در این استان برای ساخت نهضت ملی تا حد زیادی برطرف شده است و به زودی سه شهرک جدید و یک شهر جدید به استان اضافه می‌شود. تأکید داریم تا آنجایی که بشود واحدهای مسکونی به‌صورت تک طبقه و ویلایی ساخته شود.

بازار مسکن یکی از رهاشده‌ترین بازارهای کشور است

بذرپاش با بیان اینکه خود مالکی مسکن، توسعه مسکن روستایی، تکمیل مسکن‌های مهر باقی مانده و دیگر طرح‌های نیمه‌تمام از سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن خواهد بود گفت: با تمام وجود علیرغم انتقادهای ناجوانمردانه‌ای که به بخش ساخت مسکن می‌شود ساخت مسکن را با شتاب بیشتر ادامه خواهیم داد و مطمئناً این مشکل برطرف خواهد شد.

وی با بیان اینکه بازار مسکن یکی از رهاشده‌ترین بازارهای کشور است و هیچ دولتی برای ساماندهی آن وارد نشده است، گفت: در کشور برای بسیاری از اقلام و کالاها قیمت‌گذاری می‌شود، ولی برنامه‌ای برای قیمت‌گذاری مسکن نداریم که یکی از سیاست‌گذاری‌های اشتباه دولت‌ها و مجلس‌های گذشته بوده است.

بذرپاش بیان کرد: اکنون در کشور ساخت مسکن شدت خوبی گرفته است و بازار آن در چند استان کشور از ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش داشته است. البته هنوز از وضعیت کنونی راضی نیستیم و نیاز است تا این وضعیت تقویت و ادامه‌دار باشد. متأسفانه برخی از مشاوران املاک در کشور رعایت حال مردم را نمی‌کنند و در قیمت‌گذاری‌های کاذب دخالت می‌کنند.

وی گفت: دولت از این به بعد با مشاوران املاکی که قیمت‌های کاذب را در بازار ارائه می‌کنند برخورد می‌کند و به‌عنوان نمونه در استان اصفهان چند املاکی متخلف پلمب شده است که این بازرسی‌ها بیشتر خواهد شد و باید تلاش کنیم سقف اجاره‌ها در کشور مشخص و تعیین شود.

وزیر راه و شهرسازی گفت: امروز در سفر به استان اصفهان بیش از هزار میلیارد تومان طرح که شامل ۳۰۰ کیلومتر راه اصلی و فرعی و ۱۶۰ کیلومتر بود افتتاح شد. همچنین مجوز دستور آغاز هزار میلیارد تومان پروژه‌های جدید در این استان صادر شد.

بذرپاش گفت: یکی از کارهای بزرگ وزارت راه و شهرسازی زنده شدن راه ابریشم خواهد بود که به اندازه نفت برای کشور تولید ثروت خواهد کرد. ایران به‌عنوان سرزمین فرصت‌های ترانزیتی و لجستیکی، هم به‌عنوان راه و هم راه حل مشکل ترانزیتی کشورهای دنیا است. ما باید در کنار موضوعاتی مانند نفت، معادن و مالیات ظرفیت‌های تولید ثروت را برای آیندگان رقم بزنیم که شبکه ترانزیتی و کریدوری یکی از آنها است.

 

ارسال نظر