شناسه خبر: 36214

از صادرات بنزین به صادرات فناوری های پالایشی ارتقا یافته‌ایم

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: یک زمانی در کشور ما بنزین صادر می‌شد و بنزین در باک خودروهای فراسرزمینی می‌رفت و امروز دانش فنی منتقل شده و نفت خام را تبدیل به بنزین می‌کند. این به برکت این نظام است که دانش فنی تبدیل به بنزین می‌شود و آن بنزین در باک خودروی مصرف کننده آنجا قرار می‌گیرد.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا، جلیل سالاری در مراسم رونمایی از اولین کاتالیست صادراتی تولید بنزین ساخت ایران در پالایشگاه فراسرزمینی با بیان اینکه امروز در جایگاهی قرار داریم که کشور به خود می‌بالد که در حوزه کاتالیست، مواد شیمیایی و تجهیزات صنعت نفت به خودکفایی رسیده است، اظهار کرد: علاوه بر این ما توانستیم با اقداماتی که انجام می‌دهیم در حوزه فراسرزمینی ورود کنیم و ضمن انتقال تجهیزات و دانش فنی در بخش مواد شیمیایی و کاتالیست، کشورهای دیگر را هم قانع کردیم که می‌توانیم در سطح رقبای بین‌المللی محصولات را در چارچوب استانداردهای بین‌المللی عرضه کنیم.

وی تاکید کرد: این یکی از دستاوردهای نظام علیرغم همه تهدیدات محسوب می‌شود و ما این را به دشمن تفهیم کرده‌ایم که فشار و تهدید دیگر اثری ندارد. به مجموعه‌هایی هم که ورود کرده‌ایم آنها هم مورد تهدید دشمن و استکبار بودند.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران خاطرنشان کرد: حمایت ما توانست کمک کند و مجموعه‌هایی که دچار مشکل بودند از دستاوردهای نظام استفاده کردند و امروز در حوزه فراسرزمینی تجهیز و دانش فنی را منتقل کردیم و با هماهنگی و همراهی که فی‌مابین هست توانستیم نفت خام را در پالایشگاه فراسرزمینی فرآورش و تبدیل به محصول کنیم.

سالاری با بیان اینکه این دیپلماسی امروز به خوبی جواب داده است و توانسته‌ایم در کشورهای مختلف ورود کنیم، گفت: هم صدور نفت خام را افزایش دادیم، هم دانش فنی را منتقل کردیم و هم تفاهم‌نامه‌های خوبی فی‌مابین مجموعه‌ شرکت‌های پالایشی علیرغم اینکه خصوصی شده‌اند ما از ظرفیت‌های نیروی انسانی یعنی تبادل اطلاعات، تبادل دانش فنی فی‌مابین همکاران ما در مجموعه شرکت ملی پالایش بخش و مجموعه پالایشگاه فراسرزمینی استفاده می‌کنیم.

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران ادامه داد: این اتفاق نمی‌افتاد مگر اینکه ما هم بخش صنعت ما در کنار دانشگاه قرار بگیرد و بخش دانشگاه در کنار پژوهشگاه و بخش پژوهشگاه در کنار شرکت‌های دانش بنیان باشد.

وی با بیان اینکه با این تلاش جمعی که امروز اتفاق افتاده است توانسته‌ایم فرصت خوبی را برای کشور ایجاد کنیم که هم ظرفیت‌های کشور را منتقل کنیم و هم اینکه در کشورهای فراسرزمینی حضور پررنگی داشته باشیم، گفت: حجم زیادی کالا و تجهیزات را از بخش‌های مختلف منتقل شده است و نتیجه آن این بوده که چنین اعتمادسازی اتفاق بیفتد.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران عنوان کرد: ما قطعاً در بخش‌های دیگر هم چنین توانمندی‌ها و زمینه‌هایی را فراهم کرده‌ایم و تدریجاً در بخش‌های دیگر هم ورود خواهیم کرد و ظرفیت‌های شرکت‌ها را منتقل می‌کنیم چراکه نگاه مجموعه وزارت نفت این است که تولید کننده‌های ما نباید صرفاً در داخل کشور حضور داشته باشند.

سالاری خاطرنشان کرد: تولیدکننده‌های ما باید به مجموعه‌های پژوهش فناوری و دستاوردهایشان منتقل شوند و ارتباط نزدیکی فی‌مابین پالایشگاه داخلی، پالایشگاه فراسرزمینی در حوزه انتقال دانش فنی، تامین کالا و تجهیزات، انتقال رویکرد و رویدادهایی که در این کشور اتفاق افتاده، در حوزه خودکفایی و مهندسی در اخذ دانش فنی که در داخل کشور بومی شده و سایر بخش‌ها وجود داشته باشد.

وی افزود: همچنین حمایت همه جانبه‌ای که دو ریاست جمهوری در این بخش داشتند و امروز اولین خروجی این تفاهم‌نامه‌ها به این محصول تبدیل شده و امروز منتقل و تبدیل به یک محصول در منطقه دریای کارائیب می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران ادامه داد: همه این‌ها دستاوردهای نظام است و نتیجه همکاری، هماهنگی و همدلی که فی‌مابین نظام مقدس جمهوری اسلامی و مجموعه پی وی اس‌ها بوده و ما توانستیم این روحیه خودباوری را در آنجا ایجاد کنیم.

سالاری گفت: کسانی که از مجموعه کارفرمایی حضور داشتند از شرکت‌های ما و از توانمندی‌های صنعت داخل کشور بازدید کردند به این جمع‌بندی رسیدند که کشور علیرغم همه فشارها و تهدیدات امروز توانسته در همه حوزه‌ها به خود اتکایی و خودباوری برسد و امروز خروجی توانمندی در مرزهای دانشی خارج از کشور ظهور پیدا می‌کند.

وی گفت: حوزه پژوهش فناوری، حوزه سطح کیفی‌سازی محصول همیشه باید به روز باشد و علیرغم اینکه امروز محصول ما به یک پالایشگاهی در آنجا می‌رود که مشابه واحدهای داخل کشور هست تبدیل به بنزین می‌شود و این بنزین در آنجا مصرف می‌شود ضمانت و دوره گارانتی که داده شده بتواند دوره زمانی را هم سپری کند.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران تصریح کرد: در کنار این مواد شیمیایی، کاتالیست‌های دیگری هم داریم چیزی حدود ۲ میلیون قلم کالا بوده که آن را منتقل کرده‌اند با مجموعه سازندگان داخلی مذاکره کرده‌اند که از ظرفیت‌های سازندگان داخلی استفاده شود و این کار خیلی بزرگی در کشور بوده است.

سالاری با بیان اینکه قطعا همکاران ما مجبور بوده‌اند با خیلی از سازندگان جلسات متعددی داشته باشند. براساس آماری که دارم با حدود ۱۶۸۰ تامین کننده مذاکره کرده‌اند و از بین این تامین کنندگان تعدادی انتخاب شده‌اند، گفت: حدود ۲۱۰۰ جلسه داشته‌اند که این‌ها رفع ابهام شده است اینها کارهای بزرگی بوده که در کشور اتفاق افتاده این یک کار همگانی در یک بازه زمانی کوتاه یکساله بوده است.

وی اظهار کرد: تبادل اطلاعات که فی مابین داده می‌شده نماینده‌ای که از سوی کارفرما در اینجا حضور داشته است و پیشنهاداتی که باید با سازندگان و تامین کنندگان تجهیزات و درخواست‌های ‌خرید انجام می‌شده که  ‌به موقع در کشور ساخته می‌شد.

معاون وزیر نفت گفت: البته ما باید کارهای بزرگتری حتی در بخش‌های مختلف انجام دهیم. همانطور که با رئیس جمهور شما هم صحبت شد گفتند این‌ها مقدمه کار در این حوزه است. ما کار زیادی داریم و در همه حوزه‌ها از جمله در حوزه‌های پتروشیمی، حوزه‌های اکتشاف، حوزه‌های استخراج و همه بخش‌ها و ظرفیت‌ها باید کنار هم بیایند.

 

ارسال نظر