شناسه خبر: 36274

اوپک به چشم انداز بازار نفت خوش بین ماند

اوپک در جدیدترین گزارش ماهانه خود اعلام کرد که چشم انداز بازار جهانی نفت در نیمه دوم سال میلادی جاری، مطلوب به نظر می رسد و پیش بینی خود از رشد قوی تقاضا برای نفت در سال ۲۰۲۴ را حفظ کرد.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا، این دیدگاه خوش بینانه اوپک در حالی روی می دهد که قیمت جهانی نفت به بالاترین حد خود از ژانویه رسیده است. محدودیت عرضه، از رشد قیمتها حمایت کرده و گزارش ماهانه اوپک، نشان داد که عربستان سعودی در ژوییه، به کاهش داوطلبانه تولیدی که اعلام کرده بود، عمل کرده است.

اوپک اعلام کرد که انتظار دارد تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۴، به میزان ۲.۲۵ میلیون بشکه در روز در مقایسه با رشد ۲.۴۴ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۲۳، افزایش پیدا کند. هر دو پیش بینی نسبت به ماه قبل، بدون تغییر بوده است.

در گزارش اوپک آمده است: چشم اندازها برای عوامل بنیادین مطلوب نفت در نیمه دوم سال، همراه با رویکرد پیشگیرانه، فعالانه و محتاطانه کشورهای تولیدکننده اوپک و غیراوپک برای ارزیابی شرایط بازار و اتخاذ تدابیر لازم در هر زمان و در صورت نیاز، ثبات بازار جهانی نفت را تضمین می کند. انتظار می رود رشد اقتصادی قوی در سال ۲۰۲۴، در بحبوحه احیای مستمر چین، مصرف نفت را افزایش دهد.

اوپک و متحدانش که به نام اوپک پلاس شناخته می‌شوند، در اواخر سال ۲۰۲۲، با هدف پشتیبانی از بازار، محدود کردن عرضه را آغاز کردند و در ژوئن، محدودیت‌های عرضه را تا سال ۲۰۲۴ تمدید کردند. کاهش عرضه باعث افزایش قیمت نفت شد و قیمت نفت برنت، روز پنجشنبه بالای ۸۸ دلار در هر بشکه معامله شد.

در گزارش ماهانه اوپک، پیش بینی اوپک از رشد اقتصاد جهان در سال میلادی جاری، از ۲.۶ درصد به ۲.۷ درصد و نرخ سال آینده با افزایش مشابه، ۲.۶ درصد برآورد و اعلام شد که رشد در آمریکا، برزیل و روسیه از انتظارات اولیه در نیمه اول سال گذشته، فراتر رفته است.

همچنین اوپک در این گزارش اعلام کرد: با وجود تحولات مثبت اخیر، ابهامات متعدد پیرامون رشد اقتصادی در نیمه دوم سال ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴، مستلزم نظارت محتاطانه بوده و این موارد شامل تداوم تورم بالا و چشم انداز افزایش بیشتر نرخ های بهره است.

این گزارش همچنین نشان داد تولید نفت اوپک در ژوییه، تحت تاثیر کاهش یک میلیون بشکه در روز تولید عربستان سعودی که در یک اقدام داوطلبانه، اجرایی شد، کاهش پیدا کرده است.

طبق آمار منابع ثانویه شامل تحلیلگران و رسانه های صنعت نفت، تولید نفت اوپک تحت تاثیر تولید کمتر عربستان سعودی، در ژوییه کاهش چشمگیری پیدا کرد و با ۸۳۶ هزار بشکه کاهش، به ۲۷.۳۱ میلیون بشکه در روز رسید.

بر اساس گزارش رویترز، عربستان سعودی به اوپک اعلام کرد که تولید خود را در ژوییه،  ۹۴۳ هزار بشکه در روز کاهش داد و به ۹.۰۱۳ میلیون بشکه در روز رساند و به وعده خود مبنی بر کاهش تولید به میزان یک میلیون بشکه در روز در این ماه عمل کرد. این تعهد برای اولین بار در نشست ژوئن اوپک پلاس داده شد و پس از آن، برای اوت و سپتامبر تمدید شد.

 

ارسال نظر