شناسه خبر: 36289

ضریب نفوذ دانش در بخش کشاورزی زیر ۵ درصد است/ واردات ۳ میلیارد دلاری انواع نهاده فناورانه

رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی گفت: ضریب نفوذ دانش در بخش کشاورزی زیر ۵ درصد است و همین موضوع باعث شده که نهاده‌های فناورانه کشاورزی را وارد کنیم.

به گزارش اقتصاد نگار به نقل از ایسنا، غلامرضا صالحی جوزانی در نشست خبری دومین رویداد فناوری‌های نوین کشاورزی با اشاره به اینکه تغییرات اقلیمی، گرما، شوری و کم آبی از چالش های بخش کشاورزی است، گفت:تا ۳۰سال آینده دمای کشور حداقل یک درجه افزایش و ۳۰ درصد از میزان آب در دسترس نیز کاهش می یابد. همچنین از طرفی تا سال ۲۰۵۰ جمعیت کشور به بیش از ۱۰۰ میلیون نفر خواهد رسید و نیاز به محصولات کشاورزی نیز ۲۰۰ میلیون تن خواهد بود.

وی افزود:ضریب نفوذ دانش در بخش کشاورزی  زیر ۵ درصد است و همین موضوع باعث شده که نهاده‌های فناورانه کشاورزی را وارد کنیم. حدود ۳ میلیارد دلار انواع  نهاده‌های فناورانه کشاورزی از جمله بذر هیبرید، برخی کودهای شیمیایی، افت کش‌های شیمیایی، واکسن ها و داروهای دامی، افزودنی‌های صنایع غذایی و ماشین پیشرفته وارد شده است.

رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی به اهمیت فناوری های‌ نوین کشاورزی اشاره کرد و گفت:توسعه کشاورزی دانش بنیان مبتنی بر فناورهای نوین کشاورزی چالش‌های کشاورزی را مرتفع می‌کند. همچنین این فناوری‌ها شامل اصلاح ژنتیکی بر ژنوم، مهندسی ژنتیک، بیوانفورماتیک و ابرداده‌ها، کشاورزی در فضای بسته، کشاورزی با آب دریا، کشاورزی در بیابان،   گوشت مصنوعی، نانوتکنولوژی، ریزجلبک ها، کشاورزی دقیق و هوشمند، پهپادها، هوش مصنوعی و ...است.

صالحی جوزانی تصریح کرد:وضعیت بازار بیوتکنولوژی حدود هزار میلیارد دلار است و تا سال ۲۰۳۰ به حدود ۳ هزار میلیارد دلار خواهد رسید. حدود ۲۰ درصد آن مربوط به کشاورزی است. در ایران حدود ۲۰۰ شرکت دانش بنیان واحد فناور و هسته‌های فناور مرتبط با بیوتکنولوژی کشاورزی فعال هستند که ارزش محصولات آنها حدود ۵۰۰ میلیون دلار است و لازم است این میزان حداقل به ۲ میلیارد دلار برسد.

 وی در ادامه افزود: طی دو دهه فعالیت پژوهشگاه ۷۰ فناوری قابل تجاری سازی به دست آمده است که بخشی از آنها تا ابتدای سال جاری در قالب ۴۰ قرارداد انتقال فناوری به بخش خصوصی منتقل شده است و اثر بخشی قابل توجهی در بخش کشاورزی داشته‌اند. برخی از فناوری‌های راه یافته به عرصه کشاورزی در حدود ۲۰۵ هزار هکتار از اراضی زراعی کشور استفاده شده و سالانه بالغ بر ۱۷۵ میلیون دلار از محل صرفه جویی ارزی با افزایش ارز افزوده عاید کشاورزی کرده‌اند.

صالحی جوزانی همچنین به برگزاری رویداد فناوری‌های نوین کشاورزی در مردادماه اشاره کرد و گفت:در روز ۲۵ مرداد در محل نمایشگاه‌های بین المللی دومین رویداد فناوری‌های نوین کشاورزی برگزار می‌شود.

ارسال نظر