شناسه خبر: 36410

واردات ۳ میلیارد دلاری انواع نهاده فناورانه کشاورزی در سال

رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی گفت: ضریب نفوذ دانش در بخش کشاورزی کشور زیر پنج درصد است و سالانه حدود سه میلیارد دلار صرف واردات انواع نهاده‌های فناورانه کشاورزی می‌شود.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا، صالحی جوزانی در افتتاحیه دومین رویداد فناوری‌های نوین کشاورزی گفت: بخش کشاورزی و منابع طبیعی طی ۳۰ سال آینده با چالش های زیادی مواجه خواهد شد. افزایش جمعیت کشور تا حدود ۱۰۰ میلیون نفر، افزایش ۵۰ میلیون تنی نیاز کشور به محصولات کشاورزی از حدود ۱۵۰ میلیون تن کنونی، افزایش میانگین دما حداقل یک درجه، کاهش ۳۰ درصدی منابع آب در دسترس، افزایش اراضی شور کشور که در حال حاضر نیز بالغ بر هفت میلیون هکتار است از مهمترین این چالش های بخش کشاورزی هستند.

وی ادامه داد: در حالی این چالش ها را پیش رو داریم که ضریب نفوذ دانش در بخش کشاورزی کشور زیر پنج درصد است و سالانه حدود سه میلیارد دلار صرف واردات انواع نهاده های فناورانه کشاورزی (بذر هیبرید، برخی کودهای شیمیایی، آفت کشهای شیمیایی، هسته های اولیه طیور و آبزیان، واکسن و داروهای دامی، ماشین های پیشرفته، افزودنی های صنایع غذایی و استارترها و ... ) می‌شود.

رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با بیان اینکه توسعه کشاورزی دانش بنیان چالش‌های بخش کشاورزی‌را مرتفع می کند، گفت:این فناوری ها شامل اصلاح ژنتیکی مبتنی بر ژنوم و ویرایش ژنی، مهندسی ژنتیک، بیوانفورماتیک و ابرداده ها، کشاورزی در فضای بسته، کشاورزی با آب دریا، کشاورزی در بیابان، گوشت مصنوعی، پرینتر سه بعدی، نانوتکنولوژی، ریزجلبک ها، پلتفرم بلاکچین (ارز دیجیتال)، کشاورزی دقیق و هوشمند، پهپادها، فرآورده های زیستی، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا هستند.

صالحی جوزانی همچنین اضافه کرد: بازار بیوتکنولوژی دنیا حدود هزار میلیارد دلار است که تا سال ۲۰۳۰ به حدود سه هزار میلیارد دلار خواهد رسید. البته سهم بخش کشاورزی از این بازار جهانی حدود ۲۰ درصد (۲۰۰ میلیارد دلار) است.

وی عنوان کرد: در حال حاضر حدود ۲۰۰ شرکت دانش بنیان، واحد فناور و هسته‌های فناور مرتبط با بیوتکنولوژی کشاورزی در کشور فعال هستند که حتی اگر بخواهیم یک درصد بازار جهانی این محصولات را در اختیار داشته باشیم ارزش محصولات این بخش باید از حدود ۵۰۰ میلیون دلار کنونی به حداقل دو میلیارد دلار افزایش یابد.

رئیس پژوهشگاه  بیوتکنولوژی کشاورزی  اظهار کرد: طی حدود دو دهه فعالیت پژوهشگاه ۷۰ فناوری قابل تجاری سازی به دست آمده است که بخشی از آنها تا ابتدای سال جاری در قالب ۴۰ قرارداد انتقال فناوری به بخش خصوصی منتقل شده و اثربخشی قابل توجهی در بخش کشاورزی داشته اند. برخی از فناوری‌های راه یافته به عرصه کشاورزی در حدود ۲۰۵ هزار هکتار از اراضی زراعی کشور استفاده شده‌ و سالانه بالغ بر ۱۷۵ میلیون دلار از محل صرفه جویی ارزی با افزایش ارزش افزوده عاید کشاورزی کشور کرده‌اند.

وی در ادامه گفت: رویدادهای فناوری های نوین کشاورزی به منظور کمک به کاهش وابستگی بخش کشاورزی کشور به واردات برخی از نهاده های فناورانه و در راستای تسریع تجاری سازی فناوری های مهم کشاورزی با هدف شبکه سازی با بخش خصوصی و معاونت های اجرایی وزارت جهاد کشاورزی و تشکیل و تکمیل زنجیره‌های ارزش کشاورزی برگزار می شود.

 

 جوزانی در پایان گفت: در دومین رویداد فناوری های نوین کشاورزی ضمن عقد قرارداد و تفاهم نامه با معاونت های اجرایی مرتبط برای انجام پژوهش در راستای نیازهای آنها، قراردادهای توسعه فناوری در زمینه ارقام زراعی و بذور هیبرید، هسته های سالم گیاهان باغی، کودهای زیستی متحمل به شوری و گرما، افزودنی های خوراک دام، کیت های تشخیصی آلاینده ها، و ... و تفاهم نامه همکاری با ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان غذا و کشاورزی برای حمایت و تسهیل اجرایی شدن قراردادهای رویداد فناوری های نوین  منعقد خواهد شد.

 

ارسال نظر