شناسه خبر: 36416

قیمت نفت مجال افزایش بیشتر نیافت

قیمت نفت در معاملات روز چهارشنبه، تحت تاثیر نگرانی‌ها نسبت به وضعیت اقتصادی چین، کاهش یافت و به افت یک درصدی روز گذشته افزود.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا، بهای معاملات نفت برنت با ۳۸ سنت کاهش، به ۸۴ دلار و ۵۱ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۳۵ سنت کاهش، به ۸۰ دلار و ۶۴ سنت در هر بشکه رسید. هر دو شاخص روز سه‌شنبه به پایین‌ترین حد خود از هشتم اوت نزول کرده بودند.

تحلیلگران گروه بانکی ANZ در یادداشتی نوشتند: این نگرانی که ضعف اقتصاد چین، تقاضا برای سوخت را متاثر خواهد کرد، دورنمای عرضه محدود در بازار را تحت الشعاع قرار داده است. ذخایر نفت در کاشینگ اوکلاهاما هم با افزایش خرید همه محموله‌های نفت موجود آمریکا توسط پالایشگاه‌های آسیایی، به پایین‌ترین حد خود از ماه آوریل رسیده‌اند.

طبق آمار موسسه امریکن پترولیوم، ذخایر نفت آمریکا طی هفته گذشته، حدود ۶.۲ میلیون بشکه کاهش پیدا کرد که بسیار بزرگتر از کاهش ۲.۳ میلیون بشکه‌ای بود که تحلیلگران در نظرسنجی رویترز پیش بینی کرده بودند. آمار رسمی این ذخایر، بعدازظهر روز چهارشنبه منتشر می‌شود.

فعالیت اقتصادی چین در ماه ژوئن عامل منفی محرک بازار مانده است. آمار خرده فروشی، تولید صنعتی و سرمایه‌گذاری این کشور، ضعیف‌تر از حد مطلوب بود و نگرانی‌ها نسبت به احتمال کندی شدیدتر و طولانی‌تری رشد اقتصاد این کشور را تشدید کرد.

آمارهای اقتصادی ژوییه باعث شد برخی از اقتصاددانان این احتمال را مطرح کنند که چین بدون اجرای تدابیر محرک مالی بیشتر، ممکن است نتواند به هدف رشد اقتصادی پنج درصدی دست پیدا کند.

تحلیلگران بانک ملی استرالیا اظهار کردند: آمار منفی مستمر چین، احتمال معرفی تدابیر محرک مالی بیشتر را برانگیخته است که باعث افزایش تقاضا برای کالا شده و قیمت‌ها را افزایش می‌دهد.

کلودیو گالیمبرتی، مدیر تحقیقات شرکت «ریستاد انرژی» گفت: دورنمای سه ماهه چهارم بازار نفت به وضعیت اقتصاد کلان در چین بستگی خواهد داشت هر چند که به نظر می‌رسد سعودی‌ها در صورت نیاز، با کاهش تولید، به وضعیت بازار واکنش نشان خواهند داد.

بر اساس گزارش رویترز، کاهش عرضه از سوی عربستان سعودی و روسیه که تولیدکنندگان بزرگ گروه اوپک پلاس هستند، قیمت‌ها را طی هفت هفته گذشته بالا برده است.

 

ارسال نظر