شناسه خبر: 36546

آمریکا و چین بزرگترین مصرف کنندگان نفت ماندند

آمریکا در سال ۲۰۲۲، با مصرف روزانه ۱۹ میلیون بشکه نفت، در نمودار جهانی مصرف نفت، در صدر ایستاد و پس از آن، چین با ۱۴ میلیون بشکه، در رده بعدی قرار گرفت.

به گزارش  اقتصادنگار به نقل از ایسنا، با وجود رشد مداوم سهم تجدیدپذیرها در تولید برق طی سال‌های اخیر، نفت همچنان مهم‌ترین منبع انرژی جهان در حمل و نقل و گرمایش است. طبق تحلیل آژانس بین‌المللی انرژی (IEA)، ۲۹ درصد از تامین انرژی جهان در سال ۲۰۲۰، با استفاده از نفت انجام شد.

بر اساس بررسی فلوریان زندت از پلتفرم آنلاین استاتیستا، این دو کشور، مصرف کنندگان بزرگ نفت در جهان، در سال ۲۰۲۲ بودند. آمریکا در سال میلادی گذشته، روزانه ۱۹ میلیون بشکه نفت مصرف کرد و پس از آن چین با مصرف روزانه ۱۴ میلیون بشکه نفت، در رتبه دوم قرار گرفت.

آمریکا و چین بزرگترین مصرف کنندگان نفت ماندند

میزان مصرف کشورهای دیگر حاضر در فهرست هشت مصرف کننده بزرگ نفت، در مقایسه با آمریکا و چین، بسیار کمتر است. مجموع مصرف نفت شش کشور دیگر این فهرست معادل دو سوم از میزان نفتی است که توسط آمریکا و چین مصرف می‌شود.

هنگامی که تغییرات در مصرف نفتی در فاصله سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۲ بررسی می‌شود، این تصویر تغییرات قابل ملاحظه‌ای را نشان می‌دهد. مصرف نفت آمریکا تنها حدود ۹ درصد رشد کرده است در حالی که مصرف چین، رشد ۴۲ درصدی و مصرف هند، رشد ۴۱ درصدی داشته است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، از میان پنج عضو کشور گروه بریکس، چهار کشور در نمودار بزرگترین کشورهای مصرف کننده نفت قرار دارند و سه کشور از میان این چهار کشور، رشد قابل توجه تقاضا برای نفت در یک دهه گذشته را نشان داده‌اند.

 

ارسال نظر