شناسه خبر: 36725

وزیر صمت: پیگیر تحویل همه خودروهای وارداتی هستیم/حذف سامانه یکپارچه صحت ندارد

صبح امروز وزیر صنعت، معدن و تجارت با حضور در « نمایشگاه روایت خدمت، وعده و وفا» تحویل اولین خودروهای وارداتی که از دی ماه سال گذشته تاکنون پس از پنج سال توقف وارد کشور شده‌اند را کلید زد.

به گزارش اقتصاد نگار به نقل از ایسنا، صبح امروز (دوشنبه) عباس علی‌آبادی- وزیر صنعت، معدن و تجارت - با حضور در نمایشگاه روایت خدمت، وعده و وفا که روایت خدمات و دستاوردهای دوساله دولت مردمی است، اولین خودروهای وارداتی  را  تحویل متقاضیان داد. 

وی با اشاره به اینکه پیگیر تحویل خودروها هستیم، گفت: سیاست ما خروج از تصدی‌گری است؛ بنده از واردکنندگان مطالبه کردم تا در واردات خودرو تسریع ایجاد شود، امیدواریم ظرف چند ماه آینده تمام خودروهای ثبت‌نام شده وارد و تحویل متقاضیان شود.

سیاست وزارت صمت خروج از تصدی‌گری است

علی آبادی تاکید کرد: ما هیچ رانتی برای هیچ شرکتی ایجاد نکرده‌ایم، بلکه ضوابط را اجرا خواهیم کرد تا بر اساس این ضوابط همه افراد بتوانند از امتیاز واردات خودرو استفاده کنند. خودروسازها در اولویت قرار گرفته‌اند که بتوانند تکنولوژی‌ها را برای داخلی سازی‌ها استفاده کنند.

وی ضمن تاکید بر هدف ایجاد رقابت در بازار خودرو، اظهار کرد: شرایطی فراهم شد تا در یک رقابت سالم و منطقی، بازار خودرو اصلاح شود؛ بنابراین واردات خودرو در دستور کار قرار گرفت. ‌خودروسازان ما باید بتوانند با واردکنندگان رقابت کرده و از منظر کیفیت و قیمت شرایط بهتری را برای مردم فراهم کنند.

مقام عالی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه همچنان واردات خودرو در حال انجام است، گفت: آیین‌نامه واردات خودروهای کارکرده تقدیم دولت شده و بررسی آن در دستور کار دولت قرار دارد؛ پس از تصویب در هیئت دولت آن را اجرایی خواهیم کرد.

حذف سامانه یکپارچه صحت ندارد

وزیر صمت در پاسخ به احتمال حذف سامانه یکپارچه عرضه خودروها، تصریح کرد: این موضوع صحت ندارد؛ برنامه ما برای کنترل عرضه خودرو بر اساس سامانه یکپارچه خواهد بود.  هدف کاهش قیمت خودرو و انطباق آن با شرایط جهانی است؛ بنابراین به دنبال این هستیم تا مردم به بهترین خودروها دسترسی داشته باشند و بتوانند خودروهای خوب داخلی متناسب با قیمت‌های جهانی دریافت کنند.

علی آبادی در رابطه با احتمال کاهش تعرفه واردات خودروها، اظهار کرد: به اعتقاد بنده، تعرفه واردات خودروها هنوز جای بهبود دارد؛ برای واردات خودروهای برقی تعرفه بسیار کم در نظر گرفته‌ایم. پیشنهاد ما چهار درصد برای خودروهای برقی و  برای خودروهای هیبریدی چهار تا ۱۵ درصد است.

وی خاطر نشان کرد:  با توجه به مشکلات آلودگی هوا در کشور، در مقاطعی از سال و در برخی شهرها، مجبور به تعطیلی و همچنین تعطیلی برخی مشاغل هستیم؛ چرا که امکان تحمل حجم بالای آلایندگی وجود ندارد؛ بنابراین در زمینه تولید خودرو به سمت برقی‌سازی در حرکتیم. ضمن اینکه خودروهای برقی به شدت اقتصادی هستند و هزینه پایین سوخت آن‌ها می‌تواند محرکی برای افزایش تولید آنها باشد.

نصب ۵٠٠٠ ایستگاه شارژر خودروهای برقی در کشور تا پایان سال

وزیر صمت در ادامه تاکید کرد: سعی ما بر این است که شهر تهران را به تجهیزات شارژ برقی خودروها مجهز کنیم. در هفته دولت امسال ۱۰۰ ایستگاه شارژ خودرو در تهران و کرج افتتاح شده و تا پایان سال به ۵۰۰۰ ایستگاه در سراسر کشور خواهد رسید.

علی آبادی در پایان در رابطه با واگذاری سهام خودروسازان گفت: واگذاری‌ها بر عهده وزارت صنعت نیست و وزارت اقتصاد مجری آن است، اما آنچه ما دنبال می‌کنیم خروج از تصدی‌گری است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه این نمایشگاه در رابطه با تامین مالی قطعه‌سازان، اظهار کرد: قانون مطابق تبصره ۱۸ تلاش می‌کند تا صنایع کوچک و ضعیف مورد حمایت قرار گیرند. ما در این بخش سیاست‌های دولت را دنبال می‌کنیم تا بتوانیم این سیاست‌ها را هم اجرا، پیاده و توسعه دهیم.

وی در رابطه با واردات خودروهای جانبازان نیز ضمن اشاره به تصویب آیین‌نامه مربوطه در مورد زمان واردات آن‌ها، گفت: آیین‌نامه واردات خودروهای جانبازان تصویب و ابلاغ شده است و فرآیند واردات در دست اقدام است.

 حجم اصلی خودروها از اواخر ماه جاری و مهر ماه وارد می‌شوند 

در ادامه مراسم امروز (تحویل خودروهای وارداتی)، مهدی ضیغمی- سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران و مدیر طرح واردات خودرو وزارت صمت-  اعلام کرد: تاکنون قریب به ۵۰۰۰ دستگاه خودرو به کشور وارد شده است. شرکت‌هایی که در حال طی مراحل تاییدیه استاندارد، گمرک و محیط زیست بوده‌اند، تاییدیه‌های لازم را دریافت کرده‌ و روند واردات تداوم دارد. با توجه به تسریع صدور تاییدیه‌ها، حجم اصلی واردات از اواخر ماه جاری و مهر ماه صورت می‌پذیرد. در حال حاضر حدود ۱۰ هزار خودرو در مرحله تولید و در مرحله بارگیری برای ورود به کشور است.

وی افزود: بیش از ۷۰ هزار خودرو ثبت‌سفارش شده که به‌تدریج واردات و تحویل متقاضیان خواهد شد؛ امیدوار هستیم که در زمستان امسال بتوانیم میانگین ۲۰ هزار خودرو در هر ماه وارد کنیم. تاکنون ۳۵ شرکت برای واردات خودرو تایید شده‌اند که از این تعداد ۱۸ شرکت ثبت سفارش واردات را انجام داده‌ و ۱۴ شرکت تاکنون اقدام به واردات خودرو کرده‌اند یا در حال واردات هستند.

مدیر طرح واردات خودرو وزارت صمت، یادآور شد: ۳۳ هزار نفر برای خودروهای وارداتی ثبت‌نام کرده بودند که حدود ۲۰۰۰ نفر از آن‌ها انصراف دادند. همانطور که وزیر صمت نیز تاکید دارند، روند تحویل خودروها پیگیری خواهد شد و تلاش خواهد شد که ظرف سه الی چهار ماه چند ماه و تا پایان آذر ماه همه خودروها تحویل داده شود.

خودروهای وارداتی به دست وزیر صمت تحویل شد

خودروهای وارداتی به دست وزیر صمت تحویل شد

ارسال نظر