شناسه خبر: 36752

تعاونی‌ها در دولت سیزدهم صادرات محور شدند

بر اساس آمارها، صادرات بخش تعاون در دولت سیزدهم نسبت به سایر بخش های اقتصاد دو برابر افزایش داشته و میزان صادرات تعاونی ها در سال گذشته بیش از ۱.۵ میلیارد دلار بوده است.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا، تعاونی‌ها ار جمله بنگاه‌هایی هستند که در امر توسعه صادرات و حضور در بازارهای هدف نقش بسزایی دارند. در حال حاضر بیشترین سهم صادرات متعلق به بخش‌های کشاورزی، صنایع غذایی، صنایع دستی، فرش دستباف و صنایع معدنی است و زعفران، ‌پسته و فرش از جمله کالاهای صادراتی مهم به شمار می‌روند که بخش اعظمی از آنها توسط تعاونی‌ها صادر می‌شوند که ضمن ارزآوری، ارزش‌افزوده خوبی را نصیب کشورمان می کنند.

کارشناسان معتقدند با توجه به ظرفیت‌های بالایی که تعاونی‌ها در صادرات غیرنفتی دارند باید از توانمندی‌های صادراتی آنها به نحو شایسته و ویژه‌تری استفاده شود.

مهدی مسکنی- معاون امور تعاون وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی از افزایش حجم صادرات تعاونی‌ها در دولت سیزدهم خبر داده و می گوید: حجم صادرات بخش تعاون در دو سال گذشته نسبت به سایر بخش های اقتصاد دو برابر بوده و تعاونی ها در این مدت صادرات محور شدند.

وی بر ضرورت استفاده بیشتر از ظرفیت تعاونی های مرزنشین در زمینه توسعه صادرات غیرنفتی تاکید کرده و می گوید: هم اکنون کمتر از ۱۰ درصد ظرفیت تعاونی‌های مرزنشین مورد استفاده قرار گرفته در حالی که بیش از این درصد در قالب تعاونی های مرزنشین می توانیم صادرات داشته باشیم.

در همین راستا بهمن عبدالهی - رییس اتاق تعاون ایران در گفت‌وگو با ایسنا، یکی از الزامات توسعه بازارهای صادراتی در کشور به ویژه تعاونی‌ها را همراهی، همکاری و پشتیبانی دستگاههای دولتی از فعالان اقتصادی دانسته و می گوید: صادرات تعاونی ها موضوع مهمی است و ما برای توسعه تعاونی ها و توانمندسازی آنها راه های مختلفی داریم که یکی از آنها ادغام تعاونی های هم رشته است.با ادغام تعاونی های هم رشته و شبکه سازی، تعاونی ها می توانند در قالب بزرگتری در بازارهای جهانی حضور موفق تری داشته باشند.

به گفته وی در حال حاضر حضور در بازارهای جهانی و توسعه صادرات محصولات حرف اول را در دنیا می زند.

رئیس اتاق تعاون ایران می گوید: براساس آمار گمرک، صادرات تعاونی ها در دو سال گذشته رشد جهشی داشته و رقم ۱.۷ میلیارد دلار صادرات را به خود اختصاص داده است.

عبدالهی معتقد است: این رقم رشد خوبی است اما کافی نیست و تعاون به عنوان دومین رکن اقتصاد کشور باید جایگاه بهتری در حوزه صادرات داشته باشد.

بی تردید حضور بخش تعاون در بازارهای دنیا و توفیق در امر صادرات در رشد و توسعه اقتصاد کشور موثر است و در دو سال دولت گذشته گام های موثری در جهت رشد صادرات بخش تعاون و توسعه صادرات غیرنفتی برداشته شده است.

به گزارش ایسنا، در دولت سیزدهم با نگاه به استفاده از ظرفیت‌های بخش تعاون، توسعه صادرات تعاونی‌ها در دستور کار قرار گرفت و طبق گفته مسئولان وزارت تعاون، تعاونی‌ها صادرات محور شدند.

 

 

ارسال نظر