شناسه خبر: 36940

هزینه ایجاد شغل در بخش تعاون چقدر است؟

بر اساس اعلام معاونت امور تعاون وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی سرانه سرمایه‌گذاری به ازای ایجاد هر شغل موقت در بخش تعاون ۷۵۰ میلیون تومان و هر شغل پایدار ۷۷۰ میلیون تومان است.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا، طبق بررسی‌ها هزینه ایجاد شغل در بخش‌های دولتی و خصوصی بیش از سه میلیارد تومان برآورد می‌شود، این در حالی است که با هزینه‌ای پایین‌تر می‌توان در بخش تعاون شغل ایجاد کرد.

به اعتقاد کارشناسان بخش تعاون از ظرفیت‌های اقتصادی و اجتماعی بالایی برخوردار است و سهم بسزایی در رشد و توسعه اقتصادی، تولید ناخالص داخلی و ایجاد اشتغال مولد و پایدار دارد.

انعطاف پذیری در بنگاه‌های تعاونی باعث می‌شود که در تولید و اشتغال و رشد و توسعه اقتصاد مشارکت و نقش موثری داشته باشند.

طبق اعلام معاونت تعاون وزارت کار، سرانه سرمایه‌گذاری به ازای ایجاد هر شغل موقت در تعاونی‌های مسکن ۷۵۰ میلیون تومان و به ازای هر شغل پایدار در بخش تعاونی‌های تولیدی، خدماتی و توزیعی، ۷۷۰ میلیون تومان است. مهدی مسکنی ـ معاون امور تعاون وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در ارزیابی هزینه ایجاد شغل در بخش تعاون، می‌گوید:سرانه سرمایه‌گذاری به ازای ایجاد هر شغل موقت در تعاونی‌های مسکن ۷۵۰ میلیون تومان و به ازای هر شغل پایدار در بخش تعاونی‌های تولیدی، خدماتی و توزیعی، ۷۷۰ میلیون تومان است.

او می‌گوید: متوسط ایجاد شغل به ازای هر طرح در تعاونی‌های تولیدی ۱۳نفر، تعاونی‌های مسکن ۷۵ نفر و تعاونی‌های خدمات و سایر توزیعی ۱۱نفر است.

معاون وزیر تعاون از افتتاح ۳۷۳ طرح تعاونی با مشارکت ۲۴ هزار و ۱۵۱ نفر در هفته تعاون امسال خبر داد و گفت: امسال از ۳۷۳ طرح تعاونی با سرمایه‌گذاری بیش از ۶۳۸۴ میلیارد تومان بهره‌برداری شد که افتتاح این طرح‌ها برای ۸۴۵۴ نفر اشتغالزایی به دنبال داشت.

به گفته مسکنی ۴۵ درصد اشتغال حاصل از طرح‌های افتتاحی در بخش مولد و به‌ صورت پایدار بوده است که تعاونی‌های اشتغالزای تولیدی ۳۶ درصد اشتغال طرح‌های مذکور را به شکل پایدار ایجاد کرده‌اند و تعاونی‌های خدماتی و سایر توزیعی نیز ۱۰ درصد اشتغال دائمی و مولد را به وجود آورده‌اند.

پیشتر رئیس اتاق تعاون ایران در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به پایین بودن هزینه ایجاد اشتغال در بخش تعاون نسبت به سایر بخش‌ها گفته بود:" در حال حاضر هزینه‌های ایجاد شغل ثابت در بخش خصوصی و دولتی حدود سه تا چهار میلیارد تومان است اما در تعاونی‌ها می‌توان اشتغالزایی را با هزینه‌هایی به مراتب کمتر به انجام رساند."

در راستای ایجاد و گسترش اشتغال در بخش تعاون، تشکیل ۹۷۳ تعاونی روستا تعاون با اشتغالزایی ۱۷هزار و ۵۸۹ نفر، یکی دیگر از اقدامات معاونت تعاون وزارت کار در دولت سیزدهم به شمار می‌رود.

به گزارش ایسنا، برابر آمارها ‌در بخش تعاون یک‌ میلیون و ۷۴۷ هزار فرصت شغلی ایجاد شده و طی سال گذشته ۱۰۳ هزار شغل جدید توسط تعاونی‌ها به وجود آمده است. همچنین از ابتدای آغاز فعالیت دولت سیزدهم آمار ثبت تعاونی‌ها ۲.۵ درصد و تعداد شاغلان در تعاونی‌ها ۳.۵ درصد افزایش یافته که گویای بهبود عملکرد تعاونی‌ها در این دوره است.

ارسال نظر