شناسه خبر: 36993

قیمت گاز روسیه برای چین ارزان‌تر از اروپا شد

انتظار می‌رود قیمت گاز خط لوله‌ای روسیه به چین در چند سال آینده، پیوسته کاهش پیدا کند و بسیار کمتر از قیمت فروش گاز به اروپا باشد.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا، قیمت گاز خط لوله‌ای روسیه از زمان آغاز عرضه در سال ۲۰۱۹، توسط دولت یا غول انرژی گازپروم اعلام نشد. با این حال، تحلیلگران مدت‌ها بر این ظن بودند که این قیمت بسیار کمتر از قیمت گازی است که روسیه به اروپا می‌فروشد.

طبق سندی که توسط رویترز مشاهده شده است، قیمت گاز خط لوله‌ای روسیه به ترکیه و اروپا امسال به ۵۰۱.۶ دلار به ازای هر هزار متر مربع و در سال ۲۰۲۴، به ۴۱۸.۷ دلار در مقایسه با ۹۸۳.۸ دلار در سال ۲۰۲۲، کاهش پیدا می‌کند. این قیمت برای چین، ۲۹۷.۳ دلار در سال ۲۰۲۳ و ۲۷۱.۶ دلار در سال ۲۰۲۴ است.

اروپا در زمستان ۲۰۲۳-۲۰۲۲ به دلیل تلاش‌های خود برای کاهش مصرف انرژی و یافتن تامین‌کنندگان دیگر شامل فروشندگان گاز طبیعی مایع (ال‌ان‌جی)، موفق شد بر بحران انرژی کم‌سابقه غلبه کند.

صادرات نفت خام روسیه نیز در سال میلادی جاری کاهش خواهد داشت و از ۲۴۷ میلیون تن (۴.۹۶ میلیون بشکه در روز) در سال ۲۰۲۲، به ۲۴۸.۲ میلیون تن می‌رسد.

بر اساس گزارش رویترز، طبق سند پیش‌بینی توسعه اجتماعی-اقتصادی روسیه تا سال ۲۰۲۶، صادرات نفت روسیه در سال میلادی آینده کاهش پیدا می‌کند و همزمان، قیمت نفت روسیه در سال ۲۰۲۴ افزایش می‌یابد.

 

ارسال نظر