شناسه خبر: 37015

تأکید سند امنیت غذایی بر کاهش مصرف برنج در کشور

مشاور معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح گندم با اشاره به تدوین سند امنیت غذایی کشور گفت: در این سند بر کاهش میزان مصرف برنج کشور تا سال ۱۴۱۰ تاکید شده و باید از ۳۵ کیلوگرم به ۲۹ کیلوگرم برسد که در این خصوص ماکارونی می‌تواند جایگزین خوبی باشد.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا، سهراب سهرابی روز یکشنبه ۱۹ شهریور در گردهمایی سالانه برنامه ریزی تحقیقات و تولید بذر غلات آبی کشور که در محل موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر کشور مستقر در کرج برگزار شد، اظهار کرد: میزان بارندگی در سال زراعی جاری ۱۸۶.۴  میلیمتر مربع است که در مقایسه با بلند مدت ۲۰.۵ درصد کاهش و در مقایسه با سال گذشته ۵.۴ درصد افزایش داشته است.

وی با اشاره به آخرین میزان خرید تضمینی گندم در کشور افزود: ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تن میزان خرید گندم تضمینی سال جاری بوده که نسبت به سال گذشته ۴۴ درصد و در مقایسه با دو سال قبل ۱۲۷ درصد افزایش داشته است.

به گفته این مسئول، باید تلاش کنیم میزان مصرف کودهای شیمیایی را متعادل و در زمینه مدیریت بیماری‌ها  به خصوص در شهرهایی که آمار آفات غلات بیشتر است، با حساسیت بیشتری اقدام کنیم.

وی اضافه کرد: با توجه به بارش‌های نسبتا خوب در بهار امسال، برخی استان‌ها در زمینه خرید تضمینی گندم در مقایسه با چند سال گذشته رکورد زدند که خوزستان، کردستان، کرمانشاه و فارس جزو استان‌های برتر در این حوزه بوده‌اند.

این مسئول تاکید کرد: علاوه بر این هفت استان هم بودند که در مقایسه با ۳۰ سال اخیر در زمینه تولید گندم رکورد زدند که خوزستان با تولید یک میلیون و ۷۲۰ هزارتن، کردستان با یک میلیون و ۳۴۴ هزار تن، کرمانشاه با ۸۰۶ هزار تن خرید و آذربایجان غربی با ۶۷۱ هزار تن بخشی از استان‌ها بودند.

وی با اشاره به اینکه در کنار افزایش کمی میزان تولید گندم، ارتقای کیفیت آن هم مدنظر بوده، ادامه داد: افزایش پروتئین گندم به ۱۲ درصد بخشی از این اقدامات بوده است.

مشاور معاون وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح گندم گفت: البته با وجود تلاش‌های صورت گرفته گندم تولید شده در آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، مرکزی و کردستان همچنان وضعیت خوبی ندارد.

سهرابی تاکید کرد: خوشبختانه در سال زراعی جاری میزان خرید بذر مادری و گواهی شده کشور از مرز ۴۴۰ هزار تن عبور کرده  که ۲۸۰ هزار تن آن مربوط به گندم آبی و ۱۶۶ هزار تن آن هم گندم دیم بوده است.

وی با اشاره به تدوین سند امنیت غذایی کشور گفت: در این سند بر کاهش میزان مصرف برنج کشور تا سال ۱۴۱۰ تاکید شده و باید از ۳۵ کیلوگرم به ۲۹ کیلو گرم برسد که در این خصوص ماکارونی می‌تواند جایگزین خوبی باشد.

این مسئول افزود: با توجه به نرخ رشد جمعیت و تاکیدی که در سند امنیت غذایی شده باید به سمت خودکفایی در بحث تولید گندم حرکت کنیم و به تولید شش تن گندم آبی و دو تن گندم دیم در افق ۱۴۱۰  در هر هکتار برسیم.

سهرابی ابراز کرد: در این زمینه نیاز است در کنار تدوین بسته های مدیریتی، حمایت لازم از کشاورزان صورت بگیرد تا انگیزه آنها برای افزایش تولید بیشتر شود و به روزی برسیم که بتوانیم جشن خودکفایی در تولید گندم را بگیریم.

ارسال نظر