کدخبر: ۱۰۰۰۰

عبداللهی در گفت و گو خود با پیش بینی ۲۰ تا ۲۵ درصدی نرخ تورم در سال آینده افزود: سوداگری ها و سفته بازیها در بازار ارز، مسکن و طلا منجر به ایجاد شوک های قیمیتی می شود.

وی اظهارداشت: در وهله نخست باید مولفه های اثر گذار بر تورم بررسی شود تا بتوان میزان آن را برای ماه ها و سالهای آینده پیش بینی کرد.

این کارشناسی مسائل اقتصادی ادامه داد: افزایش قابل توجه نرخ ارز و شوک ارزی در سال گذشته و امسال بر افزایش نرخ تورم دامن زده است.

وی همچنین گفت: نرخ تورم در بهمن ماه سال جاری به مرز ۳۷ درصد رسیده و طبق پیش بینی ها تا آخر اسفند ماه نیز حدود ۳۵ درصد خواهد بود.

عبدالهی افزود: تخلیه اثر شوک ها به ویژه شوک ارزی سال ۹۷ و ۹۸ بر روی قیمت کالاها و تخلیه اثر قیمت بنزین در آبان ماه سال جاری سبب کاهش نرخ تورم خواهد شد.

وی با اعلام این مطلب که روند نزولی تورم از شهریور ماه امسال شروع شده است، اظهارداشت: اگر تورم های ماهانه ۱,۵ درصدی امسال نیز تداوم داشته باشد پیش بینی می شود نرخ تورم در سال بعد در صورتی که شوک ارزی جدی به وجود نیاید ۲۰ تا ۲۵ درصد باشد.

این کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: دولت و تمامی فرایند های تصمیم گیری در کشور مانند مجلس شورای اسلامی باید نگاه جدی تری به حوزه کسب و کار داشتنه باشند.

وی افزود: هر ۱۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه دولت سبب ایجاد دو درصد تورم خواهد شد که البته این رقم کم نیست.

عبدالهی در پایان یادآور شد: اگر به کسری بودجه نگاه جدی تری صورت نگیرد و از محل مالیات نتوان کسری را جبران کرد به طور حتم افزایش نرخ تورم اجتناب ناپذیر خواهد بود.

/ انتهای پیام

 

ارسال نظر