کدخبر: ۱۰۰۰۱

محمد رضا اکبری کارشناس حوزه انرژی در گفتگو با اقتصاد نگار با بیان اینکه نگرانی ها در مورد بیماری کرونا جدی است، افزود: بازار نفت به تبع تمامی بازارهای کامودیتی در جهان از شیوع ویروس کرونا متاثر شده است.

وی اظهارداشت: با شیوع بیماری کرونا تقاضای کشورهای عمده مصرف کننده نفت مانند چین و هند با کاهش روبرو شده و موجب نبود تعادل در بازار شده است.

این کارشناس حوزه انرژی ادامه داد: در چنین شرایطی میزان عرضه نفت از میزان تقاضا پیشی گرفته و در ماه های اخیر قیمت طلای سیاه روندی نزولی داشته است.

وی ضمن اشاره به اینکه انتظار می رفت اوپک و اوپک پلاس در نشست اخیر خود قصد کاهش تولید نفت را داشته باشند، گفت: بیشترین میزان کاهش عرضه در شرایط فعلی بر دوش عربستان و روسیه به عنوان بزرگترین تولیدکنندگان نفت است.

اکبری با تاکید بر اینکه اگر بازار بازهم روندی عادی داشت امکان افزایش میزان عرضه به تقاضا در بازار وجود داشت، افزود: طی دو سال اخیر در بازار مازاد عرضه نسبت به تقاضا به وجود آمده است.

وی با اعلام این مطلب که آمریکا میزان تولید نفت خود را در دهه های اخیر دو و نیم برابر کرده است، اظهارداشت: عراق نیز سرمایه گذاری هایی در تولید نفت انجام داده علاوه براین کشورهای جهان بر روی انرژی های تجدید پذیر سرمایه گذاری کرده اند.

این کارشناس حوزه انرژی در پایان یادآور شد: با وجود این، انتظار می رود همچنان عرضه نفت مازاد بر تقاضا وجود داشته باشد و چنین مازاد عرضه ای بدون حضور ایران و ونزوئلا در بازار نفت است.

/ انتهای پیام

ارسال نظر