کدخبر: ۱۰۰۱۴

درآمد روسیه از فروش نفت و گاز به دلیل سقوط قیمتهای نفت ۳۹.۵ میلیارد دلار (سه تریلیون روبل) کمتر از میزان پیش بینی شده خواهد بود.

به گزارش اقتصاد نگار، اپیدمی ویروس کرونا و فعالیت اقتصادی کمتر به همراه ریزش قیمتهای نفت که پس از فروپاشی پیمان اوپک پلاس تشدید شد، امسال روی بودجه روسیه تاثیر می گذارد و احتمالا این کشور را با کسری بودجه مواجه می کند.

آنتون سیلوانوف، وزیر دارایی روسیه اظهار کرد: اقتصاد روسیه آن طور که پیش از این امید می رفت، نخواهد بود و عامل قیمت نفت به تنهایی درآمد بودجه روسیه را حدود ۳۹.۵ میلیارد دلار کاهش خواهد داد. البته روسیه در صورت کسری بودجه از ذخایر صندوق سرمایه ملی استفاده خواهد کرد.

به گفته تحلیلگران گازپروم بانک، این صندوق ذخایر ارزی کافی برای جبران درآمد کمتر بودجه به مدت بیش از پنج سال را دارد.

هفته گذشته پس از فروپاشی قیمت نفت که در نتیجه جنگ قیمت نفت میان روسیه و عربستان سعودی شدت گرفت، وزارت دارایی روسیه اعلام کرده بود مسکو منابع کافی برای پوشش کسری بودجه ناشی از سقوط قیمتهای نفت به ۲۵ تا ۳۰ دلار به مدت شش تا ۱۰ سال دیگر دارد.

قیمت نفت اورال که گرید نفتی صادراتی روسیه است در نتیجه سقوط ۳۰ درصدی شاخصهای قیمت جهانی نفت، به پایین ۴۲.۴۰ دلار در هر بشکه رسیده است. بودجه روسیه بر مبنای قیمت ۴۲.۴۰ دلار نفت اورال تنظیم شده است با این حال صندوق سرمایه ملی روسیه تا اول مارس دارایی نقدی به ارزش ۱۵۰.۱ میلیارد دلار معادل ۹.۲ درصد تولید ناخالص داخلی روسیه داشته است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، قیمتهای پایینتر نفت با توجه به افت شدید تقاضا در نتیجه شیوع ویروس کرونا و سیل عرضه نفت ارزان به بازار، احتمالا برای مدتی ادامه خواهد داشت. روسیه و عربستان سعودی در پی اختلاف بر سر سیاست تولید نفت وعده داده اند نفت بیشتری به بازار عرضه خواهند کرد.

انتهای پیام

 

ارسال نظر