کدخبر: ۱۰۱۰۹

سخنگوی کاخ کرملین گفت:« اخیراً شرایط قیمت نفت مناسب نیست ولی نمی توانیم قبول کنیم که این در میان مدت برای روسیه یک فاجعه است چون دولت ما ذخایری دارد که می تواند چندین سال تمام مخارج اجتماعی و طرح های توسعه ای و ... را تأمین کند».


به گزارش اقتصاد نگار؛ به نقل از راشاتودی، دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین با اشاره به این نکته که روسیه ذخایر امنی دارد گفت آشفتگی فعلی در بازار جهانی نفت برای روسیه فاجعه بار نیست.

 روسیه ذخایر بالای طلا و ارز خارجی دارد که می تواند از آن برای ثبات اقتصادش در زمان بی‌ثباتی های اقتصادی استفاده کند. کل ذخایر طلای روسیه در اول فوریه به 73.2 میلیون اونس (2276.8 تن) رسید که ارزش آن حدود 116 میلیارد دلار است، در حالی که آخرین اطلاعات بانک مرکزی روسیه نشان می‌دهد کل ذخایر این کشور اخیراً به 850 میلیارد دلار رسیده است.

« اخیراً شرایط قیمت مناسب نیست ولی نمی توانیم قبول کنیم که این در میان مدت برای روسیه یک فاجعه است چون دولت ما ذخایری دارد که می تواند چندین سال تمام مخارج اجتماعی و طرح های توسعه ای و ... را تأمین کند».

پسکوف زمانی را یادآور شد که قیمت نفت پایین تر از این حد هم بود و گفت هیچ کس نمی‌تواند به دقت شرایط نفت را برای چند سال آینده پیش بینی کند. وی همچنین آغاز جنگ قیمت بین عربستان و روسیه را در بازار نفت رد کرد و گفت این شرایط برای بسیاری کشورها نامطلوب است.

سخنگوی کرملین اشاره کرد هر کشور پارامترهای بودجه خود را دارد که تعیین کننده سیاست آن هستند. وی گفت:« همانطور که می دانید بودجه روسیه با نفت بشکه ای 42 دلار بسته شده است، البته قیمت فعلی نفت برای ما مناسب نیست ولی ما ذخایری داریم که در صورت لزوم از آن استفاده می کنیم. در کوتاه مدت و میان مدت هیچ اتفاق بدی نخواهد افتاد».

 قیمت نفت در روز پنجشنبه به پایین‌ترین حد طی 20 سال گذشته رسید. بانک های مرکزی سراسر جهان همچنان اقدامات بیشتری برای حمایت از بازارهای مالی جهان انجام می دهند.

قیمت نفت خام برنت در روز جمعه 2.7 درصد نسبت به روز قبل افزایش داشت و به 29.66 دلار در هر بشکه رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با 6 درصد افزایش قیمت 26.56 دلار در هر بشکه معامله شد.

 انتهای پیام/

 

ارسال نظر