کدخبر: ۱۰۱۵۲

منتخب مجلس یازدهم گفت: مجلس دهم در شرایطى شروع شد که به‌هیچ‌وجه آماده جنگ اقتصادی نبود و اصلی‌ترین مشکل این مجلس، نداشتن یک راهبرد اقتصادی روشن، براى برون‌رفت از فشار تحریم‌ها است.


به گزارش اقتصاد نگار؛ مهدی طغیانی منتخب مجلس یازدهم از حوزه انتخابیه اصفهان در گفتگو با خبرنگار سیاسی  خبرگزاری دانشجو،  با اشاره به اینکه سال ۱۳۹۹ از سوی مقام معظم رهبری به‌عنوان سال «جهش تولید» نام‌گذاری شد، اظهار داشت: اقتصاد ایران در شرایط فعلى با مشکلاتى از قبیل تورم بالا، بیکارى و کسرى بودجه شدید در سال جاری مواجه است و در بحث تولید نیز، با موانعی گریبان گیر هستیم. در حال حاضر یک‌سوم توان کشور در حوزه تولید مورداستفاده قرارگرفته است و سرمایه‌ها و دارایی‌های کشور، در حوزه‌های دلالى و واسطه‌گری می‌چرخد.

وی ادامه داد: متأسفانه به سرمایه‌های انسانی توجه چندانی نمی‌شود و در مقابل آن، شاهد مهاجرت نخبگان از کشورمان هستیم. برای حل مشکلات موجود در کشور، باید به تخصص‌های جوانان نخبه توجه بیشتری شود و مسئله رونق تولید را اولویت کشورمان قرار بدهیم. باید بودجه دولت، ظرفیت بانک‌ها و ابزار‌های دیگر را برای تحقق شعار سال بکار بگیریم.

منتخب مجلس یازدهم در خصوص عملکرد اقتصادی مجلس دهم، افزود: مجلس دهم در شرایطى شروع شد که به‌هیچ‌وجه آماده جنگ اقتصادی نبود و اصلی‌ترین مشکل این مجلس، نداشتن یک راهبرد اقتصادی روشن، براى برون‌رفت از فشار تحریم‌ها است. برخی از نمایندگان در حوزه اقتصاد ایده‌هایی داشته‌اند و توانستند تعدادی از آن موارد را اجرایی کنند.

مهدی طغیانی تأکید کرد: دولت دوازدهم، راهبردی برای مقابله با فشار‌های دشمن در فضاى جنگ اقتصادى در نظر نگرفته است و برای رسیدن به توانمندی در حوزه اقتصاد مقاومتی، مجلس باید از ابزارهای کلیدى خود استفاده کند و دولت نیز با لوایح هدفمند، باید بر فضای اقتصادی کشور مدیریت داشته باشد. نظارت و قانون‌گذاری، دو ابزاری هستند که مجلس دهم از آن‌ها استفاده نکرد.

وی پیرامون اولویت‌های مجلس یازدهم، تصریح کرد: فضای اقتصادی کشور را در این شرایط جنگی باید به نحوی مدیریت کنیم که نه‌تنها دچار مشکلات شوک تحریم نشویم، بلکه بتوانیم مسیر رشد بلندمدت خودمان را، فارغ از این شک‌های بیرونی ادامه بدهیم. اقتصاد ایران ظرفیت‌های بالایی دارد و باید این ظرفیت‌های بالا را فعال کنیم؛ با حرکت به سمت سرمایه‌گذاری‌های مولد، ظرفیت‌های موجود کاملاً فعال می‌شود و می‌توانیم به رونق تولید دست پیدا کنیم.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه اصفهان ادامه داد: متأسفانه اقداماتی برای جلوگیرى از سرمایه‌گذاری‌های غیر‌مولد نکرده‌ایم و شاهد هستیم در اثر این نوع رفتارها، اقتصاد ایران در بازار ارز، مسکن و خودرو به‌شدت آسیب‌دیده است. مجلس یازدهم، اولویتش این است که دولت و حاکمیت از تمام ابزار‌ها برای فعال‌سازی ظرفیت تولید در کشور استفاده کند.

طغیانی در خصوص طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس، گفت: در ایام انتخابات به کمپین طرح شفافیت آرا پیوستم و در مجلس یازدهم نیز، طرح شفافیت آرای نمایندگان را پیگیری خواهم کرد؛ اگر این طرح به تصویب نرسد، آرای خود را شفاف به مردم اعلام خواهم کرد. شفافیت اولین گامی است که باعث می‌شود تا مجلس در مسیر صحیح حرکت کند.

 

ارسال نظر