کدخبر: ۱۰۱۸۹

گلدمن ساچز پیش‌بینی کرد ویروس کرونا تولید ناخالص داخلی (GDP) در آمریکا را تا ۲۴ درصد کاهش می‌دهد که این میزان بیش‌ترین کاهش نسبت به بحران اقتصادی 2008 در این کشور است.


به گزارش اقتصاد نگار؛ به نقل از اسپوتنیک، اقتصاد آمریکا به دلیل شیوع ویروس کرونا با چشم‌انداز ضعیفی مواجه است به طوری که اقتصاددانان بر اساس آمارها و داده‌ها پیش بینی می کنن که تاثیر ویروس کرونا بر اقتصاد آمریکا بیش از سال‌های دوره بحران اقتصادی سال‌های 2008 و 2009 خواهد بود.

در حال حاضر اقتصاد آمریکا فشار زیادی را از ناحیه اقداماتی که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا باید انجام دهد، تحمل می‌کند. به طوری که اکثر مردم در داخل و خارج آمریکا مجبورند در خانه‌هایشان بمانند و از مسافرت پرهیز کنند. 

هتل‌ها، رستوران‌ها، ورزشگاه‌ها، سینماها، شرکت‌های بزرگ تعطیل شده و همه اینها شاهدی بر ضربه اقتصادی به این کشور است.

برخی کارخانه‌های بزرگ آمریکا به ویژه در حوزه خودروسازی نظیر بیگ تری، جنرال موتورز، فورد و فیات اعلام کردند که برای جلوگیری از ویروس کرونا، شرکت‌های خود را تعطیل خواهند کرد.

اقتصاددانان گولدمن ساچز افت 24 درصدی را در تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه دوم سال 2020 پیش‌بینی کرده‌اند که این افت اقتصادی سه برابر بزرگتر از افت سه‌ماهه‌ای است که در سال 2008 و۲۰۰۹ زمان بحران اقتصادی متحمل شده است.

گلدمن ساچز همچنین پیش‌بینی کرده رشد دوباره اقتصادی این کشور پس از این شدید نسبت به زمان بحران اقتصادی سال 2008 سریع‌تر خواهد بود یعنی این کاهش می‌تواند سریع‌تر پس از فروکش شیوع آنفلوآنزا جبران شود.

در این میان بروس کسمن، رئیس اقتصادانان جی‌پی مورگان پیش‌بینی ملایم‌تری دارد و معتقد است که این کاهش تولید ناخالص داخلی در محدوده 14 درصد می‌تواند باشد که این رقم نیز همچنان نسبت به سه ماهه چهارم سال 2008 زمان بحران اقتصادی بسیار وخیم‌تر است.

سه ماهه چهارم سال 2008 بدترین افت اقتصادی همان زمان محسوب می‌شد.

اما همین اقتصادانان  امیدوارند که در نیمه دوم سال 2020 اقتصاد آمریکا دوباره برگردد. البته آنها اضافه کرده اند که مدت زمان برگشت اقتصادی بستگی به شرایط ماندگاری ویروس کرونا خواهد داشت.

انتهای پیام/

ارسال نظر