کدخبر: ۱۰۹۲۶

پس از یک هفته مذاکرات فشرده و کشمکش، تولیدکنندگان برتر نفت در جهان بالاخره به یک توافق تاریخی رسیدند تا تولید نفت را نزدیک به یک دهم کاهش دهند و به جنگ بر سر قیمت بین عربستان و روسیه پایان دهند.


به گزارش اقتصاد نگار؛ به نقل از بلومبرگ، پس از یک هفته مذاکرات فشرده و کشمکش، تولیدکنندگان برتر نفت در جهان بالاخره به یک توافق تاریخی رسیدند تا تولید نفت را نزدیک به یک دهم کاهش دهند و به "جنگ مخرب" بر سر قیمت بین عربستان و روسیه پایان دهند.

پس از یک ماراتن یک هفته ای و تماس های مکرر دو جانبه و کنفرانس های ویدئویی بین وزرای کشورهای عضو ائتلاف اوپک و گروه 20، سرانجام توافقی برای مقابله با تاثیر شیوع کرونا بر افت تقاضای نفت در جهان صورت گرفت.

چند دقیقه پس از این توافق، قیمت نفت در لندن بیش از 4٪ افزایش یافت و به حدود 33 دلار در هر بشکه رسید.

سرمایه گذاران بازارهای نفت در تلاشند تا دریابند که آیا این مقدار کاهش تولید کافی خواهد بود تا از تولید مازاد این محصول که در حال رشد است جلوگیری کند یا خیر در حالی که ویروس کرونا بازارهای جهانی را به تعطیلی کشانده است.

این گفت‌وگوها اواخر هفته گذشته به علت مخالفت مکزیک تقریباً با شکست مواجه شده بود، اما پس از مذاکرات فوری دیپلماتیک که در تعطیلات آخر هفته صورت گرفت این توافق دوباره به جریان افتاد.

اد مورس، کارشناس بازار نفت و سرپرست تحقیقات کالا در شرکت سیتیگروپ، درباره این توافق گفت: اقدامات بی سابقه ای برای دوره بی سابقه ای صورت گرفته است. در گفتگوهای تاریخی مربوط به کاهش تولید، بی سابقه بوده است که آمریکا نقش اساسی در میانجیگری بین عربستان سعودی و روسیه برای توافق جدید ائتلاف اوپک پلاس داشته باشد.

بر اساس این توافق صورت گرفته، ائتلاف اوپک تولید نفت را 9.7 میلیون بشکه در روز کاهش خواهد داد یعنی کمتر از پیشنهاد اولیه که 10 میلیون بشکه در روز بود.

عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان در مصاحبه ای پس از این توافق به بلومبرگ گفت: ما نشان داده ایم که اوپک پلاس بیدار و زنده است. من از این توافق بسیار خوشحال هستم.

این توافق به یک ماه پر آشوب برای بازار نفت جهان پایان داد وقتی که قیمت نفت خام برنت به پایین ترین سطح خود در دو دهه اخیر سقوط کرد و به 20 دلار در هر بشکه رسید. در اوایل سال جاری میلادی، این نفت بیش از 70 دلار در هر بشکه معامله می شد.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر