کدخبر: ۱۰۹۲۹

دبیر کل مجمع کارآفرینان ایران پیشنهاداتی برای جلوگیری از رکود اقتصادی پساکرونا مطرح کرد و به وزارت بهداشت و وزارت صمت هشدار داد که به فکر بهداشت و سلامت کارکنان واحدهای تولیدی باشند و برای تامین تجهیزات مورد نیاز برای پیشگیری از شیوع کرونا در واحدهای تولیدی اقدام کنند.

به گزارش اقتصاد نگار، محمدرضا غزنوی امروز (دوشنبه) در نشست خبری آنلاین اظهار کرد: برخی تحلیل‌ها نشان می‌دهد که اگر شیوع ویروس کرونا تا پایان امسال ادامه پیدا کند و برای مشکلات اقتصادی فکری نشود، احتمالا ایران وارد یک رکود اقتصادی ساختاری می‌شود که جبران آن خیلی سخت است. در چنین شرایطی اتخاذ تدابیری در زمینه عرضه و تقاضا بسیار مهم است.

وی به عنوان تدبیر تقویت تقاضا پیشنهاد کرد که یارانه‌های نقدی به یارانه‌های کالایی تبدیل شود و دولت به جای پرداخت پول نقد، یک کارت اعتباری که فقط قابل استفاده در دستگاه پوز فروشگاه‌ها، به ویژه برای کالاهای ایرانی است را به مردم اعطا کند، در این صورت از رشد نقدینگی هم کنترل می‌شود. برای مثال اعطای کام یک میلیون تومانی دولت به ۲۳ میلیون خانوار می‌تواند منجر به رشد ۷ برابر نقدینگی می‌شود، اما در صورتی که این مبلغ فقط در فروشگاه‌ها قابل استفاده باشد، تاثیر آن به یک درصد کاهش می‌یابد.

دبیر کل مجمع کارآفرینان ایران افزود: دولت به عنوان راهکار دیگری برای جلوگیری از رشد نقدینگی می‌تواند به جای خلق پول، از سیاست فروش اوراق دولتی استفاده کند و با خرید اوراق مشارکت پول را از مردم بگیرد و خرج خود آن‌ها کند.

از یارانه حاصل از صرفه‌جویی در مصرف بنزین استفاده کنید

همچنین به گفته غزنوی مصرف بنزین از اول اسفند تا پایان هفته اول فروردین ۳۲ درصد کاهش داشته که یارانه آن معادل ۳۲۲ هزار میلیارد تومان است و دولت می‌تواند از بودجه آن هم استفاده کند.

دبیر کل مجمع کارآفرینان ایران همچنین با بیان اینکه تغییر استراتژی تقویم تعطیلات در سال جاری می‌تواند هم به نفع تولید و هم به نفع صنعت گردشگری است، تصریح کرد: تعطیلات وسط هفته باعث می‌شود که تولید کننده در شرایط تعطیلی باز هم هزینه تولید بپردازد و از طرف دیگر برنامه تولید به هم بریزد، اما در صورتی که این تعطیلات به آخر هفته منتقل شود هم افراد بیشتری بعد از اتمام شیوع این ویروس می‌توانند به سفر بروند و خسارات دوران کرونا برای صنعت گردشگری جبران شود و هم برنامه تولید منظم می‌شود.

وی همچنین تسهیل قوانین دست و پاگیر برای توسعه فروشگاه‌های مجازی، گسترش استفاده از مدل‌های اقتصاد رفتاری در بین مردم، تغییر کاربری مشاغل خدماتی مانند شرکت‌های گردشگری که در حال حاضر بیکار هستند، به کسب و کارهایی مانند خرید و فروش آنلاین و تعویق برگزاری مجامع عمومی و افزایش سه ماهه سال مالی را از جمله دیگر تدابیر پیشنهادی برای دوره کرونا عنوان کرد.

به شرکت‌های گردشگری نسیه معکوس دهید

غزنوی در ادامه برای جبران خسارات شرکت‌های گردشگری پیشنهاد کرد که دولت برای کارکنان خود به صورت یک نسیه معکوس بودجه سفر اختصاص دهد و پول آن را به بخش گردشگری تزریق کند تا بعد از دوره کرونا کارکنان از تسهیلات سفر ارزان قیمت استفاده کنند و هزینه آن را به صورت اقساط به دولت برگردانند.

دبیر کل مجمع کارآفرینان ایران در ادامه به عنوان پیشنهاداتی در بخش عرضه گفت: شناسایی صنایع با زنجیره تامین وابسته به خارج از کشور و تعمیق ساخت داخل و همچنین استفاده از فرصت رکود اقتصادی برای خرید قطعات و با قیمت پایین‌تر در چنین شرایطی بسیار مهم است.

وی در پایان به وزارت بهداشت و وزارت صنعت، معدن و تجارت هشدار داد که به فکر بهداشت و سلامت کارکنان واحدهای تولیدی باشند و گفت تا کنون از سوی این دو وزارتخانه هیچ اقدامی برای تامین تجهیزات بهداشتی کارکنان انجام نشده و حتی وزارت بهداشت واحدهایی را که اقلام بهداشتی کارکنان خود را از خارج تهیه کردند ملزم کرده این اقلام را به هیئت امنای ارزی بدهند تا به وزارت بهداشت آن‌ها را توزیع کنند.

انتهای پیام

 

ارسال نظر