کدخبر: ۱۰۹۳۳

نمایندگی ایران در سازمان ملل:

نمایندگی هیات کشورمان در سازمان ملل با تشریح تاثیر تحریم‌های یک‌جانبه اعمال‌شده بر کشورهایی از جمله ایران در کیفیت مبارزه با ویروس کرونای جدید، خواستار لغو فوری این تحریم‌ها شد.

به گزارش اقتصاد نگار، نمایندگی هیات ایران در سازمان ملل در گزارشی درباره تاثیر تحریم‌های اعمال‌شده آمریکا بر ایران نوشت: تمام جهان در حال حاضر در حال مبارزه علیه کووید-۱۹[ویروس کرونای جدید] است. این ویروس که به کسی رحم‌ نمی‌کند و به شدت مسری است، به عنوان دشمن مشترک تمام خانواده بشری و بی هیچ تمایزی نسبت به ملیت، نژاد، رنگ، مذهب و جنسیت ، به طور جد تهدیدی برای جان همگان است.

این گزارش می‌افزاید: تمام بشریت در این مبارزه مشترک در یک جبهه قرار دارند اما بر خلاف تلاش‌های بی‌وقفه ما و بر اساس گفته سازمان بهداشت جهانی، [شیوع] این ویروس به وضوح «در حال سرعت گرفتن است». ما باید این مبارزه را با اتحادمان و پا فراتر گذاشتن از «اظهار هم‌بستگی» صرف، نشان دادن «هم‌بستگی در عمل» و همچنین همکاری هماهنگ شده خوب بین‌المللی، پیروز شویم.

هیات ایران در سازمان ملل در ادامه اظهار کرد: برای آن که سریع و به گونه پایداری به موفقیت برسیم، باید اطمینان حاصل کنیم که هیچ فرد، خانواده، جامعه یا ملتی جا نماند، چرا که هیچ ملتی تا زمانی که همه در سراسر جهان در امنیت به سر نبرند، در امان نخواهد بود.

علاوه بر این گفته شد: هر گونه اقدامی که توان یک ملت را برای مقابله با این بحران محدود کند، منجر به شیوع این بیماری همچون [گسترش سریع] یک آتش‌سوزی شده و در نتیجه آن نیز مبارزه جهانی علیه این بیماری همه‌گیر دچار ضعف خواهد شد.

در ادامه این گزارش با اشاره به تحریم‌های یک‌جانبه اعمال شده از سوی برخی کشورها بر کشورهای دیگر، آمده است که «مبارزه مشترک ما علیه کووید-۱۹ و تحریم‌ها با تضعیف جبهه‌مان از داخل به نفع دشمن است و دقیقا مانند یک «ستون پنجم» عمل می‌کند. چیزی جز خیانت نیست. تحریم‌ها موجب جلوگیری از توان ایران برای مبارزه علیه کووید-۱۹ می‌شوند. در حالی که ایران یکی از بدترین وضعیت‌های شیوع ویروس کرونا را تجربه می‌کند، تحریم‌های آمریکا که به گفته مقامات این کشور گسترده‌ترین تحریم‌هایی هستند که تا به حال بر کشوری اعمال شده‌اند، به طور جدی موجب ممانعت از تلاش‌های ایران برای شناسایی و درمان بیماران و پیش‌گیری از شیوع این ویروس می‌شود. با این وجود، امکانات پزشکی، پزشکان و پرستاران ایران از بهترین‌ها در جهان هستند و نوع حرفه‌ای تلاش ملی ایران برای متوقف کردن کووید-۱۹ تا حد زیادی از سوی سازمان بهداشت جهانی مورد قدردانی واقع شده است.

نمایندگی ایران در سازمان ملل همچنین در گزارش خود با اشاره به این که «سامانه تجارت بشردوستانه سوئیس» که آمریکا چندی پیش با ایجاد آن برخی مبادلات بشردوستانه با ایران را مجاز کرد، با نیازهای بشردوستانه ایران در وضع فعلی سازگاری ندارد، مطرح کرد: اخیرا بسیاری از شرکت‌هایی که تجهیزات پزشکی مورد نیاز برای مبارزه با ویروس کرونا را تامین می‌کنند، انتقال [محصولاتشان] به ایران را به دلیل این که مقررات تحریم‌های آمریکا تقریبا انتقال چنین مواردی را به ایران غیرممکن می‌کند، متوقف کرده‌اند.

همچنین مطرح شد: علاوه بر این، تنها پیام تحریم‌های جدید آمریکا که در دوران شیوع ویروس کرونا اعمال شدند این است که شرکت‌ها باید انجام دادن هرگونه تجارتی با ایران، حتی اگر فعالیت‌شان از نوع بشردوستانه باشد را متوقف کنند.

در بخش پایانی این گزارش آمده است: برای ممانعت از بدتر شدن وضعیت در نتیجه همه‌گیر شدن کووید-۱۹، جامعه جهانی نباید اجازه دهد که به کار گرفتن تحریم‌های غیرانسانی و غیرقانونی به سلامتی و جان شهروندان در جهان آسیبی برساند.

نمایندگی کشورمان در سازمان ملل همچنین در این راستا اظهار کرد: با وجود این بیماری‌ همه‌گیر جهانی، لغو فوری تمامی تحریم‌ها به نفع تمام انسانیت بوده و بنابراین ضرورت دارد. برای این که ثابت کنیم ما به قدر کافی بالغ هستیم که علاوه بر زندگی خودمان به زندگی تمام بشریت نیز اهمیت بدهیم، این کار درستی است که باید به گونه‌ای بدون معطلی انجام شود.

انتهای پیام

 

ارسال نظر