کدخبر: ۱۰۹۳۵

دبیر کمیسیون هماهنگی بانک های استان مرکزی گفت: از محل منابع قرض الحسنه بانک های استان، به مشاغل متضرر از ویروس کرونا وام هایی از پنج میلیون تومان تا سقف معینی که بانک ها مجاز به پرداخت آن هستند، پرداخت می شود.

به گزارش اقتصاد نگار؛ احمد ملکی راد در حاشیه جلسه کمیسیون هماهنگی بانک های استان مرکزی که با موضوع تدوین بسته حمایتی اصناف و فعالان اقتصادی متضرر از ویروس کرونا برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: طبق تصمیمات جلسه امروز و بر اساس مجوز و دستورالعمل بانک مرکزی، تمام تسهیلات مشاغلی ده‌گانه ای که در ماه های اسفند، فروردین و اردیبهشت سرفصل شده بودند، به پایان دوره منتقل خواهد شد.

وی افزود: همچنین پس از سرفصل تسهیلات، فرصت سه ماهه ای برای مشاغل دهگانه در نظر گرفته شده است که بتوانند در این مدت تسهیلات خود را پرداخت کنند. هم چنین تمام مشاغلی که چک های آنها از یکم اسفندماه تا 31 اردیبهشت سال جاری برگشت می خورد، سه ماه فرصت دارند تا نسبت به رفع سوء اقدام کنند و در این مدت، بعد از برگشت چک مشکلی در خصوص پرداخت چک، صدور ضمانت نامه و... نداشته باشند و بانک های استان نیز ابلاغیه ای که از طرف بانک مرکزی به آنها ابلاغ می شود را در دستور کار خود قرار دهند.

وی به اصناف و مشاغلی که در این مدت از ویروس کرونا متضرر شده اند اشاره کرد و گفت: استانداری مرکزی در نظر دارد بر اساس منابع قرض الحسنه بانک های استان، به مشاغلی که واقعا در این مدت دچار ضرر و زیان مالی شده اند کمک کند و بر همین اساس وام هایی را از مبلغ پنج میلیون تومان تا سقف معینی که بانک ها مجاز به پرداخت وام هستند، در اختیار این اصناف قرار دهد.

ملکی راد بیان کرد: در خصوص وام هایی با سقف 50 میلیون تومان و سود 18 درصد نیز بانک ها موظف هستند تا مبلغ 150 میلیارد تومانی را که بین آنها تقسیم می شود در اردیبهشت و خرداد ماه سال جاری به مشاغل متضرری که از اتاق اصناف استان مجوز و معرفی نامه دارند، پرداخت کنند. سقف وام های 12 درصد نیز هنوز از سوی بانک مرکزی برای استان های مشخص نشده است و احتمال دارد تا یک ماه آینده شرایط دریافت این وام برای مشاغلی که از ویروس کرونا زیان داده اند، مشخص شود.

دبیر کمیسیون هماهنگی بانک های استان مرکزی با بیان اینکه در حدود 80 درصد از منابع بانک های استان در اختیار بانک های دولتی است، تاکید کرد: حدود 90 درصد مطالبات و همچنین 91 درصد مصارف (تسهیلات) استان در بانک های دولتی است که خوشبختانه بانک های دولتی از همه مصارفی که دارند، بیش از سهم خودشان ( در حدود 103) را پرداخت کرده اند.

وی با تاکید بر اینکه بانک های استان مرکزی در حدود 90 درصد سهم خودشان را در حوزه تسهیلات پرداخت کرده اند، تصریح کرد: در سال گذشته و در مقایسه با سال 97، منابع بانک های استان در حدود 32 درصد رشد داشته است ولی بانک های دولتی رشد منابعشان نسبت به پایان سال 97 نزدیک به 62 درصد بوده است.

ملکی راد افزود: متاسفانه مصارف بانک های خصوصی علیرغم اینکه حدود 30 درصد رشد منابع داشته اند، نسبت به پایان سال 97 حدود 12 درصد افزایش یافته است و این نشان می دهد که این بانک ها منابع خود را در قالب تسهیلات در اختیار طرح های استانی قرار نداده اند. در مجموع منابع بانک های خصوص و دولتی 32 درصد در سال گذشته افزایش داشته و مصارف آنها نیز با رشد 55 درصدی همراه بوده است.

رئیس شعب بانک های ملی استان مرکزی بر ضرورت استفاده مشتریان از خدمات غیر حضوری بانک در شرایطی که بیماری کرونا در کشور شایع شده است، تاکید کرد و گفت: متاسفانه استفاده از وجه نقد در معاملات و خرید روزانه مردم باعث می شود مراجعات مردم به بانک ها افزایش پیدا کند و در همین راستا از همه مردم و کسبه استان تقاضا داریم تا حد امکان از کارت های بانکی برای انجام امورات خود استفاده کنند.

ملکی راد ادامه داد: متاسفانه در مجموع کل کشور در حدود 3 هزار نفر از کارمندان سیستم بانکی به ویروس کرونا مبتلا شده اند و حدود 45 نفر نیز فوت کرده اند. در استان مرکزی نیز نزدیک 20 نفر از کارمندان بانک های استان به ویروس کرونا مبتلا شده اند که متاسفانه یک نفر نیز جان خود را از دست داده است.

انتهای پیام

 

ارسال نظر