کدخبر: ۱۰۹۴۴

با وجود وعده های وزیر صنعت از نیمه اول سال گذشته در خصوص افزایش تیراژ تولید خودرو طی سال 98، آمارهای نهایی نشان دهنده افت ۱۳ درصدی تولید خودرو در سال گذشته است.


به گزارش اقتصاد نگار؛ در سال ۹۸ تولید انواع خودرو در کشور به 831 هزار و 334 دستگاه رسید که نسبت به سال ۹۷ با افت ۱۳ درصدی همراه بوده است. در این مدت تولید ون به 217 دستگاه رسید که نسبت به سال ۹۷ افت 83.2 درصدی را شاهد بوده است. در مقابل، تولید وانت در سال ۹۸ معادل ۶۷ هزار و 146  دستگاه بود که نسبت به سال ۹۷ رشد ۳۵.۱ درصدی را داشته است.

طی سالی که گذشت تولید مینی‌بوس و میدل باس در کشور با افت ۳۶.۷ درصدی به هزار و ۴۸ دستگاه رسید. همچنین تولید اتوبوس با افت ۶ درصدی نسبت به سال ۹۷ به ۵۳۵ دستگاه رسید. در مورد تولید کامیونت، کامیون و کشنده نیز باید به افت 67.2 درصدی طی سال 98 اشاره کنیم که در نهایت 3 هزار و ۲۵۱ دستگاه از این محصولات در کشور به تولید رسید.

photo_2020-04-15_15-59-02

* افت 12.5 درصدی تولید ایران خودرو

طی سال ۹۸ تولید انواع خودرو توسط گروه صنعتی ایران خودرو به 372 هزار و  ۵۹۱ دستگاه رسید که نسبت به سال ۹۷ افت 12.5 درصدی را به همراه داشته است. در این مدت تولید سواری توسط گروه ایران خودرو با کاهش ۱۲.۱ درصدی به ۳۶۵ هزار ۱۵۸ دستگاه رسید. همچنین تولید وانت توسط این گروه خودروسازی با افت ۲۶.۴ درصدی به  ۶هزار و ۹۶ دستگاه رسید و تولید ون نیز با کاهش  90.7 درصدی به ۵۳ دستگاه رسید.

در مورد تولید مینی بوس، میدل باس و اتوبوس توسط گروه ایران خودرو نیز باید به کاهش ۲۲.۲ درصدی در این بخش طی سال ۹۸ در مقایسه با سال ۹۷ اشاره کنیم و بگوییم که در این مدت ۱۶۸ دستگاه از این محصولات به تولید رسیده است. تولید کامیونت، کامیون و کشنده توسط ایران خودرو طی سال 98 نیز با افت ۳.۸ درصدی به هزار و  ۲۱۶ دستگاه رسید.

* کاهش 1.3 درصدی تولیدات سایپا

طی سالی که گذشت 414 هزار و 578 دستگاه انواع خودرو توسط گروه صنعتی سایپا به تولید رسید که نسبت به سال ۹۷ با افت ۱.۳ درصدی همراه بوده است. در این مدت تولید سواری توسط سایپا با کاهش ۵.۸ درصدی به ۳۶۱هزار و 775 دستگاه رسید. همچنین تولید وانت با رشد 59.2 درصدی به ۵۱ هزار و 925  دستگاه رسید. در عین حال، طی  سال ۹۸ فقط ۴ دستگاه ون توسط گروه سایپا به تولید رسید و تولیدات این بخش با افت 93.2 درصدی همراه بوده است.

طی سال 98 هیچ مینی بوس، میدل باس و اتوبوسی توسط گروه سایپا تولید نشد و در عین حال، تولید کامیونت کامیون و کشنده نیز با افت ۸۰ درصدی همراه شد به طوری که فقط ۶۳۸ دستگاه از این خودروها به تولید رسید.

* افت 17.6 تولید خودروسازان طی اسفند98

تولید انواع خودرو در اسفند ۹۸ نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن با افت ۱۷.۶ درصدی همراه بود و به رقم ۶۷ هزار و ۳۸۴ دستگاه رسید. در این مدت تولید سواری با کاهش ۲۱.۷ درصدی به ۶۰ هزار و ۸۷۸ دستگاه رسید.

طی اسفند ۹۸ تولید خودرو توسط گروه صنعتی ایران خودرو با کاهش ۲۰.۱ درصدی به ۳۱ هزار و ۳۲۵ هزار دستگاه رسید. تولید سواری توسط این گروه خودروسازی نیز طی اسفند ۹۸ با کاهش ۲۰.۷ درصدی به ۳۰ هزار و ۵۸۰ دستگاه رسید.

در مورد وضعیت گروه صنعتی سایپا طی اسفند ۹۸ نیز باید به کاهش ۲۲. ۳ درصدی تولیدات اشاره کنیم به طوری که در این ماه ۳۰ هزار و ۱۱۴ دستگاه انواع خودرو توسط سایپا به تولید رسید. تولید سواری توسط این گروه خودروسازی نیز طی اسفند سال گذشته با کاهش ۲۹.۴ درصدی به ۲۵ هزار و ۶۲۸ دستگاه رسید.

انتهای پیام/

 

 

ارسال نظر