کدخبر: ۱۱۲۲۱

معاون کل وزیر بهداشت گفت: به هیچ عنوان شهروندان به دلیل ترس از کرونا واکسیناسیون فرزندان، مراقبت های دوران بارداری یا مراقبت‌های بیماران دارای بیماری های زمینه ای اعم از دیابت و قندخون و فشار خون و از این قبیل را به تعویق نیندازند و حتما با رعایت موازین بهداشتی تمام این موارد را در زمان تعیین شده انجام دهند.

ایرج حریرچی که از روز گذشته، سوم اردیبهشت‌ماه به خوزستان سفر کرده است، در جلسه ستاد استانی مبارزه با کروناویروس در خصوص ارزیابی عملکرد دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: خوشبختانه در چند هفته اخیر در اکثر استان‌ها روند نزولی بیماری را شاهد بودیم که نتیجه اقدامات مناسب برای فاصله گذاری اجتماعی و رعایت بهداشت فردی بوده است.

 

به گزارش ایسنا به نقل از وبدا خوزستان، معاون وزارت بهداشت تصریح کرد: بعد از ۱۵ فروردین که بخشی از بازگشایی ها صورت گرفت، نگرانی‌هایی در خصوص کاهش فاصله گذاری و بازگشت بیماری وجود داشت، ولی در حال حاضر استان خوزستان با عملکرد مطلوب توسط استانداری و تلاش‌های مدافعان سلامت در دانشگاه علوم پزشکی اهواز از لحاظ جمعیت ۱۰۰۰ نفری جزو ۵ استان پایین کشور بوده است ولی متاسفانه در طول چند روز اخیر مشخصاً در طول یک هفته اخیر تعداد بستری ها در اهواز افزایش پیدا کرده است. 

 

وی ادامه داد: طبق برآوردهای اولیه در ابتلا به کرونا، کاهش رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی موجب افزایش تعداد بیماران شده که کمی نگران کننده است.

 

حریرچی اظهار کرد: در سال گذشته روزانه ۲ میلیون و ۳۵۰ هزار بار مراجعه مردم به سیستم بهداشتی درمانی  در طور روز به صورت حضوری انجام شده است که شامل مراجعه به پزشک و بهورز، مراقب سلامت، آزامایشگاه، رادیولوژی و ... بوده است. متاسفانه به دلیل شیوع کرونا ویروس و وجود برخی از شایعات در جامعه، روند مراجعات به طور عادی به طور قابل توجهی کاهش یافته است. در برخی موارد بیش از ۸۰ درصد و گاهی ۴۰ تا ۶۰ درصد کاهش موارد دیده شده است.

 

وی در بخش دیگر از صحبت‌های خود با اشاره به وجود بیش از یک میلیون و ۳۰۰ مادر باردار در کشور توصیه کرد: به هیچ عنوان شهروندان به دلیل ترس از کرونا واکسیناسیون فرزندان، مراقبت های دوران بارداری یا مراقبت‌های بیماران دارای بیماری های زمینه ای اعم از دیابت و قندخون و فشار خون و از این قبیل را به تعویق نیندازند و حتما با رعایت موازین بهداشتی تمام این موارد را در زمان تعیین شده انجام دهند.

 

معاون کل وزیر بهداشت اضافه کرد: با توجه به اقدامات ایمنی متعدد که در بیمارستان‌های دولتی دانشگاهی و غیر دولتی انجام می شود، با آمادگی کامل در راستای مراجعات معمولی البته به جز استثنائاتی در زمینه دندانپزشکی و جراحی های زیبایی، شهروندان این اطمینان را داشته باشند که مراقبت‌های بهداشتی و حفاظتی در مقابله با کرونا انجام می‌شود، از این رو تمام مراجعات معمولی خود را انجام دهند تا بتوان بیماری حاد تنفسی ناشی از ویروس کرونا را را ریشه‌کن کرد. مهمترین بیماری‌های کشور، بیماری‌های غیر واگیر از جمله بیماری‌های قلبی عروقی مثل دیابت و سرطان هستند.

 

حریرچی ادامه داد: بیش از اپیدمی کروناویروس، اپیدمی شایعات و اخبار نادرست و توصیه های نادرست را داریم که توصیه می شود مردم با هوشیاری کامل به این شایعات توجه نکنند. این موارد مختص کشور ایران نیست و در کشورهای دیگر نیز وجود دارد. خواهش می کنم در این زمینه روشنگری شود تا آسیب وارده به مردم به حداقل ممکن برسد.

انتهای پیام

 

ارسال نظر