شناسه خبر: 11423

در سال ۹۸ انجام شد

رشد ۲۶ درصدی تسهیلات پرداختی به اقتصاد

بانک‌ها در سال گذشته ۹۷۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات به بخش‌های اقتصادی مختلف کشور پرداخت کرده‌اند.

به گزارش اقتصاد نگار، بر اساس تازه‌ترین آمار بانک مرکزی از تسهیلات ارائه‌شده به بخش‌های مختلف اقتصادی تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش‌های اقتصادی مبلغ حدود ۹۷۵ هزار میلیارد تومان است که در مقایسه با سال قبل از آن مبلغ ۲۰۱ هزار میلیارد تومان، معادل ۲۶ درصد افزایش داشته است.

بر اساس این گزارش، سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در تمامی بخش‌های اقتصادی در سال ۱۳۹۸ مبلغ ۵۲۶ هزار میلیارد تومان بوده که ۵۴ درصد از کل تسهیلات پرداختی است.

این مبلغ نسبت به سال پیش از آن که ۵۹۱ هزار میلیارد تومان بوده، معادل ۲۱.۸ درصد افزایش داشته است.

همچنین سهم تسهیلات پرداختی بابت تامین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن نیز در همین مدت معادل ۳۲۱ هزار میلیارد تومان بوده است که حاکی از تخصیص ۴۱.۲ درصدی از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش تمامی بخش‌های اقتصادی است.

این گزارش حاکی از آن است که از ۳۱۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۶۸.۳ درصد آن یعنی مبلغ ۲۱۶ هزار میلیارد تومان در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.

به گزارش ایسنا، در سال گذشته تعداد ۳۹۰ هزار و ۹۸۸ فقره تسهیلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره ۸.۱ میلیارد ریال پرداخت شده است.

این در حالی است که در بخش خدمات نیز تعداد سه میلیون و ۶۷۲ هزار فقره تسهیلات با میانگین پرداخت هر فقره ۹۰۰ میلیون ریال پرداخت شده است.

انتهای پیام

 

ارسال نظر